• fonksiyonel ingiliz celebrity'si myleene klass'ın moving on adlı albümünde oldukça başarılı bir şekilde yorumladığı eser.
  • ilk kısmının her türlü vampirli, yarasalı dizi/film/çizgifilm için kullanılıyor oluşu beni ayrıca kıl ediyor. çünkü 23456787. dinleyişte hala gözümün önüne karanlık ve kocaman bir şato üzerinde uçan yarasaların geliyor oluşu normal değil bence.
  • dinledikçe verdiği hazzı arttıran, bach'ın en çok bilinen eserlerinden biri. kesinlikle mükemmel. özellikle giriş kısmındaki iniş çıkışların bu denli etkileyici oluşuna çok az eserde rastlanabilir.
  • eserin bach'a ait olmadigi, ve / ya da orjinalinin keman eseri oldugu uzerine bir bbc radyo belgeseli;

who wrote bach's toccata?
    part 1 part 2 part 3

daha dinlemeden, zamaninda guzel bir ozetini cikartmisiz. kendimi tebrik ettim (bkz: #18605164)
    bu entryde konu edilenler disinda temel soyledigi sey;

--- spoiler ---

"eseri eger bach bestelediyse, sonradan cok utandigi muhakkak."

--- spoiler ---
  • dinleyince bir kilise orgunun başındaymışım gibi hissettiriyor bana. başları gerçekten dandik apartman dairesinde şato atmosferini yakalamanıza vesile olsa da müzik ilerledikçe inişli çıkışlı gayet ruhani ortamlara dalmanıza sebebiyet veriyor. ben ki klasik müzik zevki 1812 overture ile kısıtlı bir insanım bana bile kendini bu kadar çabuk sevdirdi her türlü versiyonunu dinletti. kilise orgu ile çalınan parçaların manyağı oldum bunun sayesinde. toccata nedir füg nedir hepsini öğrenmeye çabaladım. öğrenebildim mi eh işte. ama benim için kütüphane olmuş bir eser diyebilirim kendisi için. içine bir girdim mi saatlerce çıkamıyorum arkadaş.

(bkz: miklos spanyi)

(bkz: kilise orgu)

(bkz: toccatas and fugues)
  • kilisede orgla basbasa olunca, calinmasi veya calinmaya cabalanmasi sanirim herkese kismet olmaz. bu nedenle la dolce vita ayri bir guzeldir.

bahsedilmistir belki ama dinlemesi en keyiflisi karl richter'in caldigidir * .
  • açıkçası ben de fazla bach bulmuyorum bu eseri. bwv numarasında bir hata olabilir, çok daha erken dönem bir eseri - çalışması olabilir. ama tamamiyle ''bu bach değil'' de diyemiyorum açıkçası.
  • öncede,bach'ın bestelemediğine dair düşüncelerimin olduğu ve (bkz: #26688204) entry'le de kanıtlanan eser.bana daha çok çingene düğünlerine hatırlatır.*
  • (bkz: fantasia)
  • insan elinden çıkamayacak kadar güzeldir
hesabın var mı? giriş yap