• ayri yazilir.
    ornek: taze fasulye de varmi$.
  • turk medyasinin bitisik yazmaktan zevk aldigi de.
    ya kardesim sen gazete cikariyosun, televizyon kanalinda ekrana yazi yaziyorsun, su basit kurali ogrenmeden nasil oralara kadar geldin, helal olsun sana. rtuk bir ay kapatma cezasi verse bu salaklara, ancak o zaman sinirim gecer.
  • okunuşu sırasında kendisinden önce yer alan sözcüğe göre herhangi bir değişikliğe uğramaz. yazıldığı şekilde okunur. "bırakıp da gittin beni" yazılır; aynen yazıldığı gibi okunur. "ta" olarak okunmaz.
  • hiçbir magazin programında doğru yazılamayaz. çok mu zor yahu? seçerek işe alsanız ya o alt yazıları yazanları.
  • cümle içinde bulunan de kaldırıldığında eğer anlam bozulmuyorsa bağlaç olan de dir ve ayrı yazılır,bu kadar basit işte bunu uygulaması ama önemseyen nerdeeeeee.
  • soru eki olan mi ile birlikte türkçe gramerin elit tabakasını oluşturur. anlam bozukluğu denizlerinde yelkensiz kalmış, tekil çoğul kelime farkı dimağını teğet geçmiş, özne yüklem uyumu yağmurunda şemsiye açmış cümlelerin sahibi olan ve dahi zxcfvghjkolpğü gibi abuk harflerle gülme efekti yazan şuursuz bünyeleri "de ve mi'yi ayırabiliyorum, o halde ben recaizade mahmut ekrem'im" sanrılarına sürükler. aynı facebook'ta "türk'ün türk'ten başka dostu yok" videolarını paylaşınca kendini ulubatlı hasan sanan veya jelibon'da kanser varmış maillerini fwd edince mehmet öz kasıntılarına bürünen sanal babayiğitler gibi bunlar da bir yerde bitişik de gördüler mi panter emel olurlar. halbuki kendini bilmek gibisi var mı komşular.
  • bu guzide baglacimizi bir turlu yanlis yazmayi beceremedim. nedeni de cok sacma. cevremdekiler baglac olan de'yi konusurken de ayri okur. ben de haliyle turkceyi ogrendigim insanlar gibi konusuyorum. yani "anandami gelcek?" demiyorum, "anan da mi gelcek?" diyorum.
    otuz yasina geldim, insanlarin konusurken iki sessiz harfe ulama yapabildigini yeni farkettim. hic yoksa 27 senedir turkce dinliyorum, daha yeni farketmem cidden ne kadar umursamaz oldugumu gosteriyor. yani, simdi anliyorum hangi de'yi nasil kullanacagini bilmeyenleri, neden umursamaz olduklarini. simdi bana "tam tersi seklinde yazacaksin" deseler, ambele olurum.
hesabın var mı? giriş yap