• adam trabzonlu biri.
    abisi istanbul beşiktaş'ta imiş bu elemanın.
    barajı geçiyor bu adam öss'de.
    istanbul'da okumaya karar veriyor abi ayağı diye.
    sonra hangi okulu seçsem diyerek, uzun süre yapmadığı bir şeyi yapıyor, düşünmek amacıyla glikoz yaktırıyor beynine.
    çok değil, 10-12 glikoz molekülünden sonra google earth'ü açıyor.
    abisi beşiktaş'ta ya. bakıyor abisinin evine en yakın okul bahçeşehir üniversitesi.
    abisine söylüyor. "gel gel, çevresinde de çok biracı var" diye yüreklendiriyor abisi.
    yazıyor.
    kazanıyor. (kazanıyor derken parası kazanıyor.)
    sonra buraya geliyor.
    mühendislik okumaya başlıyor.
    mezun olunca ki en iyi 6 en kötü 8 senede olur.
    mühendis olacak.
    saygısız, "paramla her şeyi yaparım", "hocaların parasını biz ödüyoruz olm" adamcığı.
    yemek yerken dikkatle dinledim bu mühendis adayını. denyonun bayrak sallayanını.
    13 satırda bu adamın kodunu yazabilirsiniz. çok değil 13 satır. hiç karmaşık değil. iki, bilemedin üç fonksiyon var.

aile terbiyesi önemli abi. mühendis olmaktan önemli. yemekten içmekten önemli.

neyse... sözün özü, böyle mühendisler de yetiştiren güzel ülkemin güzel okulu.

amına koyayım böyle işin.
  • -----kampüs-----
    okulla ilgili en çok eziklenen konu bu sanırım. beşiktaş kampüsü için konuşmak gerekirse; yeşilliklerin içinde yuvarlanmayı biz de isterdik ama okulun şu an bulunduğu yerde böyle bir şey olması mümkün değil. gelip "okulun yerini değiştiriyoruz, merkezden uzaklaşıyoruz ki size istediğiniz kampüs hayatını verebilelim" deseler ağızlarına vururum. çünkü unutulan bir nokta var, kampüs demek şehrin mini bir kopyasını öğrenciler için yaratmak demek. benim zaten dersten çıkıp çarşıya gitmem 5 dakika alıyorsa yürüyerek, okul iskelenin önündeyse ne gerek var yapay bir şehre. benim kampüsüm zaten beşiktaş semti. şişli için bir şey diyemem, şartlar uzaktan uygun gibi gözüküyor adam akıllı bir yer yapmak için oraya. ama dediğim gibi eğer okulunuz istanbulun merkezindeyse kampüs diye bir şey aramıyorsunuz. özetle biri fenerbahçe biri galatasaray, farklılar ama ikisi de büyük kulüp.

-----ortam-----
    " klasik özel okul ortamı var mı orada?" evet var maalesef. bir grup öğrencinin eğitimle alakası yok. ortam kasmaya geliyorlar okula. tabi herkesin kendi bileceği iş durumlarımız farklı vs vs. ama okulda büyük bir grup değil bunlar allahtan. bir grup ortalama falan kasan tip var. allah hepimizi o gruba dahil etsin arkadaşlar. derdini anlatacak kadar eğitim alan normal insanlar grubu olarak biz de varız. malum bir de üniversite sosyalleri var. derslere gelirler organizasyon peşinde koşarlar. gördüğünüz gibi her üniversite gibi burada da farklı öğrenci tipleri var. ne tarafa gideceğini sen karar veriyorsun. sonra söylenmece yapmasın kimse.

-----eğitim-----
    çabalayın. yapamasanız da çabalayın. hocalar çabaladığınızı görünce yardımcı oluyor. en azından bana çoğunlukla öyle denk geldi. iibf tercih edecekseniz yardımcı olmaya çalışırım hocalar hakkında. kendi fakültemdeki hocalardan çok memnunum. başka fakülteler hakkında yorum yapamayacağım için sormayın lütfen.

-----yurtdışı imkanları-----
    alabildiğine yurt dışı imkanı var. bu kısım için okulun sitesine göz atın derim bir.

------staj-----
    co-op sistemi diye bir şey var okulda. yurtiçinden 1300 yurtdışından 150 firma ile anlaşmalı okul. her gün mailinize "cooper aranıyor" mailleri geliyor. başvuruyorsunuz. staj aramak zorunda kalmıyorsunuz yani. henüz dahil olmadım bu sisteme ama sürekli birileri staja başladığına, staj yaptıkları yerde okul bitince çalıştığına göre sağlıklı işliyor demektir. okulun en büyük artısı bu benim gözümde. ayrıca bu firmaların bazıları markalı dersler açıyor. mesela turkcell geliyor ihtiyacına göre bir ders açıyor okulda. o dersin sertifikasını alıyorsun. temiz.

-----burs----
    7 yıl boyunca çok büyük bir disiplin suçu işlemediğiniz sürece bursunuz kesilmez rahat olun. daha önce dediğim gibi çabalarsanız bu konuda da okul yardımcı olacaktır.

aklıma gelen şeyler bunlar. sorusu ya da isteği önerisi olan varsa bir yeşil kadar yakınım.
  • hem bir mezunu hem de üç yıl kadar çalışanı olmuşluğumdan ötürü haline üzüldüğüm okulum.

okurken de şikayet ettiğim çok şey vardı sisteminde, eğitim anlayışında vs. ...

üç yıl da araştırma görevlisi olarak çalıştım mezunu olduğum fakültede. daha büyük eksikler ve daha büyük sorunlar olduğunu gördüm bu sefer. evet ama bu sorunlar ve eğitim anlayışındaki eksiklikler sadece bu okula mahsus değil. ülke genelinde ve toplumda böyle bir lakayıt tavır var zaten her konuda. kimse gerçekten birşey yapmıyor. yapıyormuş gibi görünüyor.

bahçeşehir üniversitesinde ise bu -mış gibi görünme durumu abartılı bir şekilde reklama dönüşmüş artık.

berlin'de, roma'da ve daha bir çok avrupa şehrinde kampüsler açtılar. yani kampüsmüş gibi dershanecikler. öğrenciler belli dönemlerde başvurup bazı dersleri bu kampüsümsülerde alabiliyor.

e tabii bu kadar yeni kampüs, öğretim görevlilerinin o kampüslere ulaşım ve konaklama masrafları (bir de yeni açılan tıp fakültesi var tabii) derken, bir de bakmışsın asistanlara ve bazı kadrolu öğretim görevlilerine ve hatta bazı prof.lara maaş verecek para kalmamış.

ee o zaman bazı hocalara yol verelim bari o zaman yeni yeni kampüscüklere daha çok yatırım yapıp içi boş eğitim öğretim vaatlerimizle yeni öğrenciler alır onları da söğüşleriz.

şimdi derslerde asistan olmayan , fakülte kadrolarında prof. sayısı üçü geçmeyen okulun yıllık öğretim ücreti otuz bin bu arada.

öğretim görevlilerini doğru dürüst mazeret göstermeksizin toplu halde işten çıkaran ünivserite olur mu?

olmaz. olsa olsa küçülmeye giden şirkettir o.
  • beşiktaş sahilinde güzel bir kafe. alkol satılmıyor.
  • insanlık için küçük, bahçe$ehir üniversitesi için büyük bi olay gerçekle$mekte $u sıralar okulun internet mecrasında.

''06 ocak 2011 14:58 ayşe nur fidan

değerli öğrenciler;

bazı öğrencilerimizin öğrenci kimlik kartlarını kullanmadan kampüslerden giriş yapmaya çalıştıkları güvenlik elemanlarınca gözlemlenmiştir. öğrencilerimizin mutlaka öğrenci kimlik kartlari ile turnikelerden geçmeleri önemle rica olunur.

öğrenci işleri daire başkanlığı''

tüm öğrencilerin mesaj kutusuna gelen bu duyuruya kar$ın, öğrencilerin tepkisi ibretlik; bi an için odtü'de, iü'de okuyorum sandım. olduğu gibi aktarıyorum yazılanları:

h.k: muhendislik fak. için konuşuyorum.. kart okutalım da 4 turnıkenın en az bırı hergun bozuk.. hatta bazen ikisi birden.. nerdeyse rica minnet okulumuza giricez

u.d: evet fen-edebiyat ve mühendislik fakültesi binası yani d bloktaki turnikeler sürekli arıza çıkarıyor, turnikelerin önünde bazen kuyruk oluşuyor

y.e.d: bende katiliyorum hergun resmen eziyet cekiyoruz okula girmek icin,kameralar bunlarida gorse hic fena olmaz..

s.g: okula girerken neyse de, okuldan çıkarken kart okutmanın mantığı nedir acaba?

e.a: ayse nur hanim

bu tip bizimle ilgili sikayetler edip . bisiyler yapmamizi istiyceginize nufusu 10.000 olan okulunuza daha fazla sayida arac alicak otopark ayarlayin yada yaninizdaki otelle anlasip aylik ogrencilere farkli tarifede bir otopark aboneligi yapmayi saglayin , bmac 1 ve 2 nolu lab daki klimalari tamir edin , bahsettigim lab lerdeki tavandan su akmayi tamir edin lab in ortasinda kova duruyor icine su akiyor , ayni lab lerdeki projector 3 haftadir bozuk ders islenemiyor persembe gunleri 14:30 daki theron petterson isterseniz arayip ogrenin .

bize bu tip seyler yollayip bizi germeyin bosuna siz yapman gerekenleri yapin sene basi geldiginde 20 kusur milyar almayi cok iyi biliyorsunuz , ustunuze dusenleri bizlerin verdikleri para ile hak ettiklerimizi yapin biz ondan sonra kapidan kartla geceriz siz merak etmeyin .

c.k: kütüphanenin olduğu binadan ki turnikeler çalışmamakta ısrar ediyo ve kartımı gösterdiğim halde güvenlik manyetikli kapıyı açmıyor buna ne demeli? açamazmış o turnikeden geçicekmişim illa, çile çekiyoruz resmen. hadi onu geçtim, bugün yaşadığım olayı anlatıyorum, barbaros kütüphanesinin olduğu binadan çıkıyorum, turnikeye kartımı okuttum açmadı tekrar tekrar denedim açmıyo turnike, dışarı çıkıcam görevliden kapıyı açmasını istiyorum kapıyı açmıyor yasak diyor. o kapının kapalı olmasının mantığı nedir akıl sır erdiremiyorum. hadi hepsini geçtim dışarı çıkıyorum yani dışardan içeri giren biri değilim. sensöre kartımı 2 cm uzakta sabit bi şekilde tutup 2-3 saniyebekleyince açılıyormuş turnike.! okulda yangın çıksa kartla çıkıcaz dışarı. önce doğru düzgün turnike koyun.

s.a: hukuk fakultesindeki turnikeler disinda sorunsuz calisan kartlarin soz konusu turnikelerde sinirlari zorlayacak kadar sorun yasamasi da hem guvenlik elemanlarinca hem de okul yetkililerince gozlemlenmesi ve cozulmesi gereken baska bir onemli konudur...

s.g: o guvenlik gorevlilerine soyleyin daha fazla yardimci olmaya calissinlar..robot degil onlar o yasak bu yasak ya okuldan cikarken kart calismadigi zaman kapiyi acmak nasil yasak oluyor boyle bir sacmalik var midir?

c.k: kartlara gelene kalan kutuphanedeki sessizligi saglamakla ilgili bir seyler yapmaya calissaniz? gordugunuz uzere bir suru sikayet var ve bos sikayetler de degil..

u.e.g: evet kartlara gelene kadar kütüphane daha önemli bir konu. kütüphane mi kafeterya mı belli değil.

e.ö: bir yere turnike lazımsa , orasıda kütühanenin girişidir. kütüphaneye girp çıkarken görevlilere on kere kart götermem mi gerekiyor yani ?? hangi yıldayız okul yönetimi bunun farkında mı acaba ??

ayşe nur hanım , öğrencilere laf yetiştireceğinize; öğrenci işleri daire başkanlığı olarak aynanın karşısına geçip bir de kendinize bakın. acaba biz de biyerlerde yanlış yapıyor olabilir miyiz ? diye...

h.t: ben de "okuldan çıkarken" turnikeden geçme saçmalığını anlamıyorum. ayrıca o güvenlik görevlileri bizi gözetliyor ama onları da birilerinin gözetlemesi lazım çünkü yeri geliyor onlar da gayet kartı olmayan insanları içeri alıyorlar. (bkz: bahçe girişi) onu bırakın, halka açılan yan bahçeden okula insanlar gayet rahat girip çıkıyor. buna ne demeli? her şeyi ticarete dökelim, her şeyden para kazanmaya bakalım, zaten yetersiz olan bahçeyi halka açalım falan ok "güzel" ama eğri oturup doğru konuşalım. asıl mesele bu. sevgiler.

e.ö: ayrıca merak içinde olduğumuz ayrı bir konu var bilgilendirilirsek sanırım biz öğrencileriniz arasında dönen dedikodulara da son verebilirsiniz. sevgili güvenlik elemanlarınız ve okulun göstermelik güvenlik kameraları okula girerken kartsız geçen öğrencileri başarıyla "tespit" edip belki de fişlerken, nasıl oluyor da okuldan 3 sefer olmak üzere 1 değil 2 değil 7 adet imac karga tulumba yüklenip çalınabiliyor ve ince başarısıyla şuan hepimize meşhur ettiğiniz güvenlik unsurlarınızın ruhu duymuyor.

bunca yıldır mesaj sistemini nadiren kullandıktan sonra, tüm öğrencilere ilk yolladığınız bu mesajın içeriğinin ehemmiyeti fıkra konusu olmaya müsait.

bu kadar şikayet varken artık sanırım göstermelik değil ciddiye alacağınız ve üstünde düşünülerek hazırlanmış bir öğrenci memnuniyet anketi yapmanın gerekliliğinin de farkındasınızdır. hoş, hiçbirimizin böyle bir şey yapsanız da bize geri dönüşünün olumlu olacağına inancımız maalesef sıfıra yakın.

okul güvenliği ve sizler için, meslek hayatınızda "başarılarınızın" devamını diliyoruz.

e.a: bir de güvenlik elemanlarına okulun içinde sigara içme yasağının her saatte geçerli olduğunu söyleyebilir misiniz acaba.."gece yarısı, okul boş, sigara içebilirim" diye düşünen güvenlik elemanı var sanırım..

c.k: turnikelerden bahsetmişken,okulu yazın nargile kafeye cevirip ticaret hane şeklinde kullanımı ve sahilden giriş kısmından 5 m ileri yurudunuzde okulun kafesi normal insanlara acık sekilde kullanıldıgı için okula giren çıkanın tipi belli değil mimarlık fakultesinde arkadasımızın laptopu calınıo ve baktıgınız o kameralardan adamı görmenıze ragmen sevgili guvenlık görevlılerı hiç bişe yapamıo bu adam kim okuldan değil diyolar peki bu adam nası girio okulda guvenle okumak hakkımız değil mi surekli bişilerimize sahip cıkmak zorudamıyız ama yeri geldiğinde ders olan sınıfta calısıoruz dıye guvenlık görevlısı esliğinde sınıftan atılıoruz siz kim oluyosunuz ki ? bu okulun parasını biz oduyoruz bizim sayemizde kapıda dikiliosunuz o yüzden herşeyi düzgün yapıp hiç bir kusur bırakmadan yururse hersey işte ozmn bize laf söleme hakkına sahip olursunuz bence ayrıca madem ders olan sınıflarda calısılmamız istenmıo baska sınıf acsınlar ozmn mac lab içeren girişin oraya camekanlı sınıf yapıp gösteriş yapmasını bılıosunz ama.turnikelerden bahsetmişken,okulu yazın nargile kafeye cevirip ticaret hane şeklinde kullanımı ve sahilden giriş kısmından 5 m ileri yurudunuzde okulun kafesi normal insanlara acık sekilde kullanıldıgı için okula giren çıkanın tipi belli değil mimarlık fakultesinde arkadasımızın laptopu calınıo ve baktıgınız o kameralardan adamı görmenıze ragmen sevgili guvenlık görevlılerı hiç bişe yapamıo bu adam kim okuldan değil diyolar peki bu adam nası girio okulda guvenle okumak hakkımız değil mi surekli bişilerimize sahip cıkmak zorudamıyız ama yeri geldiğinde ders olan sınıfta calısıoruz dıye guvenlık görevlısı esliğinde sınıftan atılıoruz siz kim oluyosunuz ki ? bu okulun parasını biz oduyoruz bizim sayemizde kapıda dikiliosunuz o yüzden herşeyi düzgün yapıp hiç bir kusur bırakmadan yururse hersey işte ozmn bize laf söleme hakkına sahip olursunuz bence ayrıca madem ders olan sınıflarda calısılmamız istenmıo baska sınıf acsınlar ozmn mac lab içeren girişin oraya camekanlı sınıf yapıp gösteriş yapmasını bılıosunz ama.

o.ç*: 2023'te dünyanın en iyi 500 üniversitesinde olmak için ivedilikle yapılması geerekenler:

1) myo'nun lisans programlarıyla alakası yoktur, ordaki memurlara bu farkın anlatılması gerekmektedir.

2) d terastaki kafeden öğrenciler rahatsız. dışarda bir şey yiyip, içilmesin diye bütün masa ve sandalyeler kaldırıldı, gözlerdeki dolar işareti artık olmasın, öğrenciler istediği yerde istediği kadar oturabilsin.

3) okulda düzenli olarak bilgisayar ve projektör bakımı yapılsın. office 2010 çıkmışken üstünden neredeyse 10 sene geçmiş sürümleri kullanmak zorunda kalmayalım.

4)okuldaki kafeleri işletenler, orayı kendi mekanları gibi görmekten vazgeçsin. hizmet vermek için orda olduklarını unutmasınlar.(mühendisliğin önündeki balık kokusuna da çözüm bulursanız süper olur)

bu liste daha uzar, gider.

e.c: öğrencilere müşteri gözüyle bakılıyorsa şu da iyi bilinmelidir ki : müşteri daima haklıdır..

h.ö: okula 2007 de girdim o seneden beri her yıl öğrenim ücretine ciddi zamlar yapılıyor madem okulumuz zam yapmayı çok iyi biliyor dertlerimize çözüm getirmeyi de bilmeli bu paraya bu hizmet az bence paramızla rezil oluyoruz resmen mühendislik lab larında yazılım dersine giriyoruz çalışan bilgisayar bulmakta güçlük çekiyoruz hadi bulduk diyelim 10 dk da açılıyor hadi açtık diyelim office programında bir ödevimize bakmakta zorlanıyoruz office 2003 nedir ya? biz 2003 te miyiz ayıp yani bu devlet üniversiteleri bile 2010 kullanıyor.

e.s: 20 milyarlık okula göre iğrenç basit saçma bir turnike düzeni var bence daha mantıklı teknolojik bir sistem konulabilir ancak kimse o paralar kıyıpta boyle bir şey yapmaz cebinizde kalsında ilerde kullanırsınız. onu geçtim bu iğrenç mesaj sistemini önce bir oturtun ben sizden veya saçma sapan istemeğim mesajları almak istemiyorum bir bakıyorum 28 tane mesaj var yok dolaplar yok bilgisayar mühendisleri banane arkadaş bunlardan.bir internet sitesini yönetemiyorsunuz bizden kartla geçmemizi istiyorsunuz.

d.g: okula 20 küsür milyar para veriyoruz her sene zaten gördüğümüz eğitim rezalet bide gelmişiniz turnikelerden adam gibi geçin diye uyarı yapıyorsunuz...tüm öğrencilerin dediklerine katılıyorum... adam gibi turnike koyunda okula girerken 5 tanesinide tek tek denemeyelim kartlarla..okuldan cıkarken bile manyetik kapıları açmayan açtıklarında bile 5karış suratla bizi okuldan kovar gibi daavranan kendilerini asker zannedip dayılar gibi yürüyen güvenlik görevlilerine önce bi ayar çekin ondan sonra biz rahatlıkla kapılardan geçeriz...okul olmuş yol geçen hanı bahçeye elini kolunu sallayan herkez giriyor ama bize turnikelerden düzgün geçin diye mail atıyosunuz. oturduğunuz koltuklar cok rahat sanırım.. kantincilerin düzenini değiştiremiyorsunuz. okuldan olmayan biri okula benden daha rahat giriyor ruhunuz duymuyor. hocalar öğrenciye sadistlikte 1 numara okulda aldığımız 2 poğaça fahiş fiyata 1 tane adam fotokopide 25 milyar verdiğimiz okulun tüm pcleri 1995 yılının teknolojisi okulun hiç biyerinde adam gibi wi-fi bağlantısı yok danışmanlar çay kahve bulusmasında öğrencilerin sorunlarını dinleyenler hehe diyip geçiyo ama turnikeler sizlere sorun oluyor.. diyorum ya koltuklarınız çok rahat dimi önce çıkın odanızdanda okulu bir dolaşın neyi eksikmiş neler hatalıymış bi görün..zaten olmuş ticaharethane dahada aldı başını gidiyor...

$.b: okuldaki giriş-çıkış (güvenlik) problemlerinden ve sınıf yetersizliğinden yeterince bahsedilmiş buna ek olarak önemli olan bir diğer konu; kantindeki fiyat sistemi..daha makul hale getirilmelidir ,aldığımız ürünler dışarıdaki fiyatların neredeyse üç katı ki diğer üniversitelerde öğrencilerin sınırlı bütçesi olabileceği düşüncesiyle ürünler daha uygun fiyatlarda satılmakta, tamam bir çok kişi parayla okuyor fakat zaten onlar da senelik epey fiyat ödüyorlar ki fazla sayıda burslu öğrenci de mevcut okulda..

bahsedilen konularda hemfikirsek, edilen şikayetlerin doğruluk payı mevcut demektir. var olan öğrenciye yeterli olmayan okul kantinini halka açarak ticaretteki başarısını kanıtlamış olan düşünceli okul yönetimimiz söylemlerimizi değerlendirecektir diye düşünüyorum..

saygılar..

d.k: arkadaşlar bence boşuna uğraşıyorsunuz, bir kere okula girdik artık bitirene kadar buraya kısmen mahkumuz, okulu yönetenler de bunun gayet farkında, dolayısıyla okulu düzeltmek yerine reklam yapmaya para harcayarak daha fazla insanı para ödemeye mahkum etmeye çalışıyorlar. kapasitesinin çok üzerinde sayıda öğrencinin olduğu zaten malum, ne sınıflar ne kütüphane yetiyor, dersler arası boşluk olduğunda oturucak yer yok, zaten parasını verdiğimiz dersler için fotokopi çektirirken bile para ödüyoruz, smart class'lardaki bilgisayarların durumu ayrı bi şaka, turnikelerden yeterince bahsedilmiş tekrar değinmeye gerek yok. sonuç olarak bence boşuna yorulmayalım abi, bu kadar mesajın okunucağı da yok zaten. bir an önce mezun olup uçup(!) gidelim derim...

a.y: hepsi bi kenara, siz hiç gelen ya da gönderdiğiniz "mesajların" tarihlerine batınız mı? :d her bir gün 1 ay olarak atlıyor sanırım, biz ne ara 2011 ağustos'a geldik? bu kadar basit şeyler o kadar çok ki, biriktikçe çok büyük sorunlar olarak kafa kurcalıyor...

c.s.y: bu maili yollayan yönetime ve hanfendiye söylüyorum bu okulun o kadar çok eksiği ve hatası varki say say bitmez.dışarıdan reklam yaparken içeriden öğrenciyi yemeye çalışıyosunuz.bizlere laf söleyebilmeniz için önce kendi kusurlarınızı açıklarınızı düzeltin sonra bizlere laf söleyin.çünkü sütten çıkmış akkaşık değilsiniz.

1)güvenlik sorunlarınızı halledin milletin bahsettiği hırsızlık olaylarını çözün

2)güvenliğin okulu kendi mekanlarıymış gibi davranma sorunlarını çözün bir kere kartımı unuttum diye yapmadığım kalmadı(hocalarımı saydım,ders saatlerimi saydım vesaire)

3)4 senedir bu okuldayım hiç bir sene ,onuda geçtim hiç bir gün mühendislik fakültesindeki asansör ve turnikelerin aynıanda sorunsuz çalıştıklarını görmedim ,hergün mutlaka bir tanesi sorun çıkarmıştır

4)smart classlardaki yıllar öncesinden kalma bilgisayarları değiştirin;hata verenmi ararsınız,yıllar öncesinin versiyonunu kullanan işletim sistemi ve programlarımı ararsınız(office in en eski versiyonları,visual studio 2010 varken 2005 kullanılması sql serverın açılamaması),artı projektör ve bilgisayar bakımları yapın

5)bu mesaj sistemini ve ois sistemini düzeltin,tasarım kaymasından dolayı bulamadığım linklerden,gereksiz mesajları almaktan(ihtiyacım olan 3 mesajsa gelen 100 tane gereksiz mesajdan)usandım.

m.a: o güvenlik görevlileri önce okul öğrencisi olmadığı halde içeri girip bıçak çıkartan adamların hesabını versin ondan sonra gözlemlerini size yansıtsın..

o.ç*: her şeyi anlarım da, okuldan çıkarken turnikeye kart okutmanın mantığı nedir? resmen işkence haline geliyor okuldan çıkışlar.

e.b: ayse nur hanım siz ilk önce bizim verdiğimiz 20.000 tl nin hakkını verin ondan sonra bize ahkam kesin. bu kadar pahalı bir o kadarda kötü bir universite daha yoktur heralde. mac lab de sınıfın ortasında kova içinde pis su var sene basından beri o kova orda

h.a: aslında güvenlik görevlilerini kutlamak lazım, gözlemlerini iletebilmişler. gördüğünüz gibi bir çok arkadaşımız gözlemlerini iletecek yer bile bulamamış. hep bu anı beklemişler.

bizler bu kadar parayı böyle bir eğitim almak için vermemiştik. güzel bizi uyardınız içeri giriş ve çıkışlar için ama umarım şikayetlerimizi de doğru yerlere iletirsiniz. keşke tek derdimiz turnikeler olsa.

görüntü çok iyi, reklamı çok güzel yapıyorsunuz ama içerik o kadar iyi değil. umarım dertlerimizi dinleyip önlemler alacak birileri vardır bu okulda. sesimizi duyan var mı?

b.g: buraya böyle cevap yazılabilmesi de ois teki bir hata herhalde

öğrenci arkadaşlarım herhalde şikayetlerini öğrenci konseyine veya dilekçe ile okul yönetimine gönderebileceklerini biliyorlardır.

g.t: tüm yazılanların akabinde, güvenliği koyduğunuz turnikelerle sağlayacağınızı düşünecek kadar saf olamayacağınızı düşünüyorum, kim sorumlu ise bu işten artık. aynı güvenlik elemanlarının gayet sakin bir şekilde okul bahçesinde otururken insanlara paranoyakça baktıklarını, gereksiz şekilde çoğu zaman iki adımda bir kimlik kartı sorduğunu, kendilerince zümreleştiğini, bakışlarının insanları rahatsız ettiğini, zaman zaman kadın arkadaşlarımızı yiyecek gibi baktığını ve aralarında süzer gözlerle muhabbetten kaçınmadıklarını, yine bir sınavımın olduğu gün evde unuttuğum öğrenci kartımı bulamadığımda, numaramı söylediğimde, kendi alakasızlığından üç kere numaramı yanlış girip, ben burda okuyorum vs. dediğimde, ben sizi tanımıyorum ki dediğini de ekleyelim. demek tanıdıklarını, kendilerince ''hukuk''ları olan insanları kayırıp o güvenliğinden çok sakındığınız kampüsünüze rahatça aldıklarını anlamalıyız bundan. sonra da üniversitenin ne demek olduğunu bir daha düşünün. kendi öğrencisine kapalı bir üniversiteden ve görünürde havasından geçilmeyen bir üniversiteden bahsediyoruz. önce kendi öğrencinizin rahatını -gerek fiziksel, gerekse psikolojik- sağlayın, daha sonra da daha akıllı bir sistem geliştirin. kampuste öğrenciye iki kuruş harcamadan zaman geçirebileceği, kafasını dinleyerek bir kitap okuyabileceği alan bırakmadığınız gibi dört bir yandan da izbandutlarla çevirmesini iyi biliyorsunuz.

s.g: öğrenci konseyi yada okul yönetimi, sınıfın ortasından akan su ve sınıfın ortasında duran kova için dilekçe yazmamızı mı bekliyor :)

d.ö: okulu karakola çevirmekten vazgeçin artık.

kaldırın şu turnikeleri!

özgürce okuluma girmek istiyorum!

l.y: herşey tamam da kartsız giriş mi problem oldu şimdi?

2006'da girdiğim okulun problemleri aynı şekilde kalmakla yetinmeyip üzerine yenilerini dahil ediyor. o sevgili güvenlik elemanlarınız herşeyden birhaber. kartın nerde demekten başka hiçbir işe yaramıyorlar. herhangi bir problemle gittiğimde şimdiye kadar "bilmiyorum" dışında hiçbir cevap alamadım. kartla giriyoruz anladık peki niye kartla çıkıyoruz? okula yabancı girmesin diye kart gösteriyoruz anladık okula giren her türlü giriyor zaten ama sokağa çıkarken de mi bahçeşehir üniversitesi öğrencisi olduğumuzu kanıtlamalıyız?

zaten öğrencilere tahammül edemeyen pek sevimli ve nazik güvenlik görevlilerimiz kartımızı unuttuğumuzda iyice düşman kesiliyorlar nedense. günaydın deme nezaketinin bu okulda işlemediğinin kanıtıdır onlar. tüm fakülteler ve özellikle kütüphanedeki 2 çalışan için geçerlidir bu söylediklerim.

hadi onu geçtim. okula girdik kartı da gösterdik bitmiyor ki saçmalıklar. maksem'de oturup yemeğimizi yiyip sunumumuzu hazırlamaya çalışırken neden kaban ve atkılarımızla oturuyoruz? tepedeki pencereler neden açık? ve biz bu durumu görevlilere sorduğumuzda "valla ben de bilmiyorum kapanmıyor galiba o camlar" cevabı alıyoruz?

maksem'de bir güzel buz kestikten sonra b sınıflarına gidince neden ter içinde kalıyoruz? ya da ordan mühendislikte dersimize gittiğimizde misal d307'de neden tekrar kazaklarımıza sarılıyoruz? evet sanrıım bu yüzden sınıfımdaki herkes sürekli hasta oluyor.

projeksiyonlu derslerimizin vazgeçilmez parçaları teknisyenler... tuşa bas ve çalışsın gibi bir sistem burda işlemiyor.

student center'daki bilgisayarlara, müthiş hızlı internetimize ve bitmek bilmeyen fotokopi kuyruğuna söyleyecek söz bulamıyorum.

kitap yazmalısınız kolay yoldan nasıl para kazanılır diye. 20 küsür milyarlar; saçma bir sistem, umursamazlık, riyakarlık ile bizden sökülüp alınıyor.

çok çalışıyoruz, şöyle iyi okuluz böyle iyi okuluz diye böbürleneceğinize önce öğrencilerinize kulak verin.

sevgiler.

a.g: öğrenci kimlik kartımı kullanmadan turnikelerden giriş yapmaya çalışmayı çok seviyorum ve bu alışkanlığımı değiştirmeyi düşünmüyorum.

sevgiler.

a.a: güvenlik elemanları ne zamandır aylaklığı bırakıp gözlem yapmaya başladılar?? istediğim arkadaşımı elimi kolumu sallaya sallaya sokuyorum okula.. bence o manasız turnikeleri kaldırın onun yerine 'güvenlik' elemanları turnike görevi görsün herkesin kartına baksın tek tek.. hem böylece işe de yararlar !

son olarak, $ahsi dü$üncem: ben inanıyorum ki bunları okuyan en az 1 ki$i bu okula kayıt yaptırmaktan vazgeçecek. çok büyük sevaba girdi yukarıdaki arkada$lar. i$in kötü yanı: ay$e nur hanım n'apar yapar o 1 öğrenciden gelmeyecek parayı 2011-12 döneminde okuyanlardan çıkarır.
  • kampüsü gezdirelim deyip asansörle teras katına çıkartıp deniz manzarasını gösterip tekrar aşağı indirmesi beni benden almıştır. selam olsun boğaziçi'ne,yeditepe'ye, bilgi'ye.
  • çok tırışka bir okuldur, kesinlikle üniversite değildir.
    lise 1 ve 2'de yaptığım ingilizce sunumları dijital ortamımda saklamışım. bu sunumları üni 2. ve 3. sınıfta kullanarak 96 puanla sınıf birincilikleri aldığım düşünülürse ne kadar fiyasko bir eğitim verildiğini kafanızda canlandırabilirsiniz. (lisede yırtınarak, geceli gündüzlü sunum çalışarak anca 49 alabilmiştim.)
    hazırlık tamamen yalandır, ingilizceniz gerileri. hazırlık okumadım ama hazırlığından çıkan insanlar için okulda ingilizce soru kitapçığının yanında türkçe soru kitapçığı dağıtılmaktadır.
    yök kayıtlarına göre de ingilizce eğitim veriyor diye kayıtlara geçen okulda ingilizce eğitim yapmak kesinlikle imkansızdır. o sınıfa göz atın, ulan bölüm başkanı adayı bile ilkokul terk ingilizcesi ile bile hello bile demeden türkçe ders anlatır.
    ancak ersin özuğurlu gibi baba adamlar ingilizce ders anlatabilirler. sınıftaki kuzuların hiçbiri anlamasa bile türkçe anlatmaz ve anlamıyorum diyene "yapacağın en onurlu davranış hazırlığa dilekçe verip ben bu eğitimi tekrar almak istiyorum demendir, bundan başka da türkçe konuşmam" deyip dersine geri döner.
    okul boyunca lab raporlarını karalama yazarak veya 40 kişinin aynı raporu copy paste yapmasıyla bomboş geçen lab dersleri tamamen vakit kaybıdır.
    yazıktır günahtır, bu kadar paranın alıp insanların böyle dolandırılması. ingilizce eğitim veremeyecek hatta ingilizce sınıfta derse öğrenci olarak bile katılamayacak insanların bölüm başkanlıklarına koşması. aman neyse neden kendimi sinirlendiriyorsam...

gezi eylemlerine hiçbir şekilde katılmadığı, yanıbaşında olmasına rağmen olaylarla hiçbir alakası olmadığı iddia edilmiş ya, pes doğrusu. olaylardan birinci belki de en yakinen etkilenen, zarar gören üniversitedir. okul yönetimini ayrı tutarak, öğrencilerinin ve öğrenci kulüplerinin aktif bir şekilde eylemlerde yer aldığı okuldur. 'maşalı kızlar' menvalli bok atılması neyse denilebilir belki, fakat 'gezide çok reröre' denilemez.

duvar yazısı yoktur belki ama güzel ve önemli bir sınav kağıdı yazısı vardır:

http://erdemou.tumblr.com/…e-kat-lan-bir-bahcesehir

bilgisayar odalarını revir yapan öğrenci kulüpleri:

https://twitter.com/…rnos/status/340993228377571328

ertesi gün kanlı sıralarda sınavlara girme sebebi olan akşamdan, okulun göbeğinden bir kare:

http://www.medyataraf.com/…pload/04-06-riera(9).jpg

http://pbs.twimg.com/…dia/blsz7b5caams3zy.jpg:large

'karşıt guruplar' karşı karşıya geldiğinde gözünü kapatıp copuna sarılan güvenlik gibi güvenliklere sahip değildir:

http://i.hizliresim.com/xvpnxz.jpg

yani diyeceğim o ki, ön yargılarınızdan kurtulup eleştirilmesi gereken üniversitedir. öğrenci profili, eğitim kalitesi vs gelin kusun kininizi, ama bari gezi üzerinden laf etmeyin.
  • birtakım üniversiteleri gezdim gördüm. bu tecrübelere bakarak söyleyebilirim ki kızlarının geneli çirkin. öyle vasat bir dış görünüşe sahip olmalarından filan bahsetmiyorum. insanoğlunun bir standardı var, manken vs. olmadığımız sürece çoğumuz normal tipleriz.

beni rahatsız eden şu gösteriş merakı. ve bu rahatsız edici derecede olduğu için biraz sert gireceğim.

ulan* hangi amına koduğum evreninde yüzü kapkara yapıp, üstüne bi ton boya sürüp, salak salak etrafa gülümseyip yüksek sesle konuşmak çekicilik sayılıyor. ne zamandan beri birbiriyle alakasız -tek ortak özellikleri pahalı olmaları- çeşitli kıyafetleri giymek güzel giyinmek sayılıyor ha açıkla bana? fazla uzatmayıp sana anladığın dilden karşılık veriyorum:

(bkz: çok çirkin ve aptalsın keşke ölsen)
  • yeni gelen ögrencilerini , oryantasyon sirasinda feci halde kandiran üniversite. vapurda tanistigim bir ögrencisinin dedigine göre, bahcesehir , istanbul un oxford u imis. öyle demisler, bu gariban da inanmis. hatta harvard miydi , oxford muydu diye de celiskiye düsmüstü gözlerimin önünde, tuttum kaldirdim. gercekleri anlattim, küstü.
hesabın var mı? giriş yap