• hesap geldiğinde acaba nakit mi versem kart mı çeksem diye düşündüren eylem.nakit ödendiğinde bahşiş verilme zorunluluğu hisseden ve kredi kartı çekildiğinde bahşiş verilme zorunluluğu olmadığını düşünen kişilik mantalitesi.
  • kuver adı altında zaten bahşişi otomatik olarak hesaba giydiren* mekanlarda, beyhude yere yapılan bir çabadır.
  • abd sınırları dahilinde de beyhude olan çabadır.kredi kartı sliplerinin altında tip diye bir yer yapmışlar adamın hevesini kursağında bırakıyorlar.
  • bahşiş vermemek için kırk takla atmak yerine evinde zıkkımlanabilirsin sevgili ucuz ruhlu gebeş.
    ha, yeri gelir hesabı kartla ödersin.
    sonra da cüzdanından para çıkarıp koyarsın oraya usulca.

vermediğin o üç kuruş bahşişle aile bütçeni doğrulttun, di mi?
  • memur ve orospu gibi önden bahşiş bekleyenler için geçerli olmayan sistem.
  • danimarka'da denk geldiğim bir pos makinesi "ne kadar tip vermek istiyorsunuz" diye sordu, kaç kron kaç para ediyordu diye epey afalladım tabi. sonra hesabın %10 unu alarak bir şeyler yaptım kendimce.
  • bende cogu zaman kk kullaniyorum. ama arada da kagit verip bahsis birakmak lazim.
  • adisyonu müzik kutusu içinde getiriyorlar, garson kız hesabı kartınızdan çekerken seve seve o müzik kutusuna para koyup kapağı kapatıyorsunuz
  • avrupada bazi yerlerde denk gelmistim pos makinesinde bahsis birakicakmisiniz diye sormuslardi
  • yüzde on’a sadık müşteriyim, bu kuralı hiç bozmadım.
    bahşiş beklediğini belli edene sadece yüzde onu veririm, mekandan memnun değilsem gereken şikayeti yapılması gereken yere yapar ve oraya da bir daha gitmem.

yüzde 10’nu aştığım çok yer var.
    ben mekanı saat sabah 3’de terkediyorum ve eleman benim keyfimi bekliyor, bir dahaki gelişimde “geldi gene tipini sktiğim” demiyorsa( diyorsa da bari belli etmiyor) genelde yüzde 10’un üzerinde kalırım.

restoran, bar ve bunun gibi yerlerde kredi kartı kullanmıyorum.
    kredi kartımı internet alışverişleri haricinde kullanmıyorum zaten.

bahşiş vermemek için kredi kartı kullanmak istediğiniz yerlere ne bokuma gittiğinizi bilmek istiyorum; belki işime yarar.
    yaramaz ama merak işte.
hesabın var mı? giriş yap