şükela:  tümü | bugün
  • diyaloglar zaman zaman reklam araci olarak kullanilmis pek güzel olmustur. (bkz: bulent de boer ve bankaci hatun diyaloglari)
  • - eve kaçta geliceksin?
    - bu gecede mesai var

- eve kaçta geliceksin?
    - 31/12 kapatıyoruz.

- eve kaçta geliceksin?
    - envanteri tutturamadık.
  • olay 35-40 yaşlarında bankacı bir bey, üniversiteyi yeni kazanmış 20 yaşında bir kız ve kızın annesi arasında yaşanmıştır. anne ve kızı gerekli formu doldurmuş kızına hesap açacaklardır. aile mutludur, üniversiteli olmanın heyecanıyla olsa gerek kızımız da sürekli sırıtmaktadır.
    bankacı, formu kızın elinden alır ve şöyle bir göz atar....

- bankacı: aaa aynı gün doğmuşuz!
    - kız: siz de mi 20 yaşındasınız?
    - anne: duymadın mı kızım, aynı gün doğmuşsunuz dedi ya, tabi senin yaşında olacak!

(tesadüf müdür bilinmez, annesi de kızı da sarışındı!)
  • birkaç hafta önce bankada 1 saatten fazla kuyruk beklediğimden numaramdan önceki bir numaraya kaynadığımda genç ve yakışıklı bankacı ile aramda geçen diyalogtur:

bankacı: hanfendi numaranıza bakabilir miyim?
    kopruustu: (bu sorunun daha önce hiç sorulduğunu duymamıştır) ... aa... şey... hay allah benim numaram değilmiş (bilmediği külliyen yalan!)
    b: (aleni dalga geçerek) ya... oluyor böyle şeyler
    k: nerden anladınız?
    b: böyle yapanlar genelde gişeye yaklaşmadan önce en az bir adımlarını tereddütlü atıyorlar
    k: vay, bankacı değil psikolog olmalıymışsınız
    b: ya işte, kader...
    k: (tüm şirinliğiyle ve cazibesiyle) yine de işlemimi yapacaksınız değil mi???
    b: (sanırım sürekli karşılaşmaktadır böyle şeylerle ama bir yandan da muhabbet hoşuna gitmiştir yine de burnundan kıl aldırmaz) bakarız...

işleme başlar
    .........bir süre sessizlik

k: buna beni siz mecbur ettiniz, 1 saattir sıra ilerlemiyor (savunma 1)
    b: çok meşgulsünüz galiba??!
    k: evet, işe yetişmem lazım. buradayken iki kez aradılar (savunma 2, üstelik yine yalan)
    b: ne iş yapıyorsunuz ki?
    k: (çalıştığı iş iş karışıktır... detay vermemek için) bir danışmanlık şirketindeyim
    b: (sırıtarak) emlak danışmanlığı herhalde
    k: (alayı hissedip çirkefleşerek) hayır canım, proje danışmanlığı
    b: neymiş sizi bu denli meşgul eden projeler?
    k: (bir süre anlatır, sonra kendine gelir) ne anlatıyorum ya ben... hem hani müşteri her zaman haklıydı??!
    b: (sırıtır, birşey demez)
    k: canınız sıkılıyor galiba sizin
    b: sen olsan sıkılmaz mısın, şu sıraya bak...

işlem biter

b: bana borçlusunuz (gülümser)
    k: elim bollaşınca öderim, ne kadar aldığımı ve ne kadar ödediğimi gördünüz
    hem gününüze neşe katarak ödemişimdir herhalde, ne de olsa bayağı eğlendiniz benimle
    b: eh işte, iyi günler
    k: size de...
  • -hangi bölümde okuyordunuz?
    +makina muhendisligi
    -4. sinif mi?
    +evet 4e gectim.
    -benim kuzenim de geçen yıl bitirdi makineyi. sakarya'dan mezun o. itude yuksek yapıyor simdi.
    +ne kadar guzel!? (herhalde kuzenine uygun gordu beni, copcatanlik yapacak diye dusunuyorum)
    -hep anlatırdı o okurken: makinede okuyan kızların hepsi -sizi kastetmiyorum tabi...-bakımsız, bıyıklı diye.
    +e tabi genel olarak oyle (nasil geldi muhabbet simdi bıyıklara falan)
    -ben de derdim "tabi erkekler sayısal bir zekayla doguyor. kızların buna yetisebilmesi icin ekstra caba sarfetmesi gerekiyor. normal kendilerine vakit ayıramamaları."
    +dogru tabi...(allahim bitsin su islem bi an once)
    -buyrun -bankaci hanım makbuzu uzatır-
    +tesekkur ederim (nihayet gidebilirim)

(bkz: kadınlardaki aşağılık kompleksi)
  • avukat bir hanımefendi kredi çekmeye gelir ve olaylar gelişir;

-merhaba ben kredi başvurusunda bulunacaktım.
    +tabi buyrun, bir kimlik alabilir miyim acaba?
    -(verdiği kimlik baro kimliği)
    +hanfendi üzgünüm ama bu kimlik işlem yaptırmak için geçerli değil.
    -ama nasıl olur bu baro kimliği?!?!?!?!
    +hanfendi resmi dairelerde işlem yaptırabilmek için pasaport, nüfus cüzdanı ya da ehliyet bulunması gerekir.
    -anlıyorumm aaamaa baro kimliği de geçerli sizin yanlışınız olmaaasınnn.

+(tabi benim yerime sen veriyorsun o kadar krediyi, gün sonunda sen okuyorsun o kadar tebliğ yazısını.)
    +yanınızda başka kimlik yok muydu? (gayet sakin bir ses tonu ile)
    -beyfendi bakın zaten bu benim kimliğim, resmi olarak geçerliliği var bunun!!!!!
    +(...!!!!!!!!!!...)
    +hanımefendi ben sizi müdür yardımcımıza yönlendiriyim kendisi size daha iyi şekilde yardımcı olacaktır (ya n'lur beni bi sal artık sal, sabahtan beri yetmedi mi tamam anladık hukuk fakültesi mezunusun ama olmayınca olmuyor işte)

p.s. mesleki kimlikler, kimlik tespitinden sonra geçerliymiş. saolsun bu da bizim sağlamcı bankanın bize kazığı =/
  • 50 yaşında bir amcaya iki dakika önce güncelleme yaparken;

-bey amca telefon numaran?
    +xxx555555505

-peki adresin?
    +bla bla mh., zıp zıp sk. no.14

-bey amca peki annenizin evlenmeden önceki soy ismi?
    +ney anlamadım ben onu?!?!

-diyorumki annenin kızlık soyadı nedir?
    +evladım ben kendimi bildim bileli ismi hatçe'ydi..

-?!?!?! yok amca ben ismini değil annenin evlenmeden önce sahip olduğu soyadını soruyorum.
    +evladım hatçe diyorum ya!!!

-amca kızmana gerek yok, bak şimdi dayın var mı (sorunun salaklığına bak şimdi)?
    +sizlere ömür
    -başın sağolsun, şimdi dayının soyadını hatırlıyor musun?
    +tabi evladım soyadı zarttı.

-hah, saolasın amca şuralara imza at işlem bitti.
    +peki evladım da neden uğraştırıyorsun beni deminden beri, yazık günah değil mi?
    -?!?!?!?!?!
    -kusura bakma bey amca, bidahakine olmaz. (eh be amca ne diyim ben sana, ömrümden ömür yedin ben sana bir şey diyo muyum.)
  • 1986 doğumlu bir hanım kızımız hesap açtırmak için şubemize gelmiş ve işlemler başlamıştır. kimlik bilgileri falan derken sıra eğitim bilgilerine gelmiştir;

ben: öğrenim durumunuz?
    hanım kızımız: bekar
    ben: !!!
  • maaş anlaşması gereğince banka değişmiş ve garanti bankası'ndan hesap açmak üzere iş yerine 2 kadın, 1 erkek görevli gelmişti. kapı önünde sigara içen arkadaşlar gelenleri görür ve muhabbet başlar:
    arkadaş: siz kimsiniz?
    bankacı: biz garanti bankası x şubesinden geliyoruz. maaş hesabı için gerekli işlemleri yapacağız.
    a: ben sizi sevmiyorum.
    b: pardon anlamadım.
    a: sizi diyorum, sevmiyorum diyorum.
    b: nasıl yani?
    a: ben baştan söyleyim de sizi sevmediğimi, sonradan davranışlarımı kişisel algılamayın. sizin bankadan nefret ederim.
    b: kem küm, gak guk.
    (daha sonra kendileri için hazırlanan odaya geçerler)
    b: beyefendi hesap açma işleminiz bitti, bu kağıdı da imzalar mısınız? (araya kredi kartı sözleşmesi de yerleştirilmiş)
    decco: bu ne için?
    b: o kredi kartı için.
    d: iyi de ben kredi kartı istemiyorum.
    b: neden ama. çok avantajlı bir kart.
    d: bundan 10 yıl önce yine bu işi * yapıyordum ve sizin bankanızdan kredi kartı almak istedim ama bankanız kriterlerine uymadığım için kredi kartı vermediniz.
    b: bir yanlışlık olmuştur beyefendi
    d: olabilir. şimdi de ben kredi kartı istemiyorum.
    b: (homurdanarak) nasıl bir yere geldik biz yaaa?
  • zaman zaman bankacıyı dumura uğratan sorularla başlayan diyaloglardır.

-----

m: bu formun neresini doldurmam gerekiyor?
    b: heryerini!!!

------

alt alta veya yan yana yazılı adı, soyadı+baba adı+doğum yeri+doğum tarihi soruları bulunan formu göstererek:
    m: buraya babamın doğum yerini/tarihini mi yazacağım?
    b: ?????

-----

(gözlüğü yanında olmayan annesi/babası yerine formu doldurabileceği önerilen genç m)
    m: buraya kendi imzamı mı atayım?
    b: ?????