• iddia sahibinin bahsettiği imâlı anlatımı açıklaması gereken video. açık açık "şu cümleyi kullanmış, bu görseli kullanmış, bunlar da şu anlamlara gelebilir" şeklinde iddiasını ortaya koyması gerekiyor. ben videodan herhangi bir anlam çıkaramadım. masum bir video gibi duruyor.
  • abi yeter,hiç bir videosundan gram bir kelime öğrenmedim.
    ekşide hergün bu adam,
    viraliniz batsın ,bir kişi daha vardı burada piyasa yapan uçakları falan anlatıyordu oda boş,

bir videosunu tam izledim 80/20 prensibini anlattığı;hiç bir şeyden haberi yok ,kitabını bile okumamış gidior video çekiyor,birde üstüne üstelik yere göğe sığdırılamıyor

vasat youtuberi,ruhi çenetten farkı ekrana saygısı
  • behsedilen ima, bahsi geçen videoda incelenmekte olan handmaid's tale adlı dizide geçen bir sahnenin incelemeye alınmış olması:

"artık gerçeklerin farkına vardım. öncesinde uyuyordum.her şey de bu yüzden oldu zaten. meclis binasında katliam yaptıklarında hiçbirimiz uyanmadık. suçu teröristlere attıklarında, anayasayı askıya aldıklarında, o zamanlar da uyanmadık. geçici olacağını söylemişlerdi. zaten hiçbir şey bir anda değişmez. içinde olduğun kazan yavaş yavaş ısınırken farkında olmadan haşlanarak ölürsün."

öncelikle, videoyu izledim ve gayet beğendim. türk youtuberlar arasında bu kadar derli toplu bir anlatım, üstelik böyle akıcı, sade ve düzgün bir türkçeyle çok fazla değil, hatta neredeyse hiç yok. tüm video boyunca en ufak bir ima bile sezmediğimi söylemeliyim. arkadaş tamamen distopyalar üzerinden bir anlatım ile videonun konusu diziyi anlatmış, hatta "distopya okuyun/izleyin, distopyalar güzeldir, insanın geleceğini hatırlamasına yardımcı olur" gibi gayet yerinde bir çıkarım bile yapmış. geleceği hatırla/unutma da gayet yerinde bir kullanım hatta bu noktada; "eğer geçmişini hatırlamaz, bugününü sorgulamazsan geleceğin hakkında da kaygı duymaz, tamamen başkasının ellerine bırakırsın ve bu nedenle de yüksek ihtimalle bombok bir geleceğin olur" fikrini iki kelime ile özetlemiş.

velhasıl kısa kesersek, ortada bir ima yok. distopyalarda anlatılan "geçmişinize ve bugününüze sahip çıkın, yoksa birileri gelir ve sizin için hiç de iyi olmayacak bir gelecek hazırlar ve onu yaşamak zorunda kalırsınız" alt anlamlı bir dizi incelemesinden başka bir şey yok ortada...
  • büyük resmi gören yazar arkadaşımıza madalyasını veriyoruz. buyursunlar

stajı yiğit bulut ya da fatih tezcan'ın yanında yapmış/yapıyor sanırım kendisi.
  • bu video bir şey gösterir mi bilmiyorum. ben kendisi ile -ki gereksiz biri olduğunu sadece iyi konuşabildiğini düşünüyorum- şu video ile tanıştım. benim izlediğim dönemde bu konuşmasının çoğunu bir ted talks tan aldığı hatta geri kalan kısmını da aynı konuşmayı yapan kişinin çalışmalarından çevirdiği ve kaynak vermediği için birisi eleştirmişti ve devamında kanal takipçileri tarafından eleştiren kişi linç edilmişti. anlayamamıştım nedir bu tartışmanın nedeni diye belki sebep adamın sadece takipçilerinin değil müritlerinin de olmasıdır.

ama her abd'ye giden ve orada yaşayan fetöcü oluyor derseniz de halt etmiş olursunuz.
  • videoyu çalışma saatlerim itibariyle ilk izleyenlerdenim. altındada hemen ilk yorumlardan birine sahibim.

bu videodan 'fetö' yakıştırması yapanlar şu sıralar muhalif herkese aynı yaftayı yapıştırıyor. tıpkı daha önce, ergenekon, bakyoz adı altında 'darbeci' diye insanları yaftaladıkları gibi.

ülke gerçeklerine de geçiren cümlelere sahip video.
  • distopik bir eseri gündeme getirmesi ve bu videosunu da 15 temmuz'a denk getirmesini tesadüfi olarak nitelemek güç. ya filmdeki son replik:
    '' cennetin kapıları onlara açılacaktır.'' buna ne demeli ?
  • film, dizi eleştirisi yapan adamın videosundan gizli mesaj çıkarıp, fetöcü arıyorsunuz. kimin fetöcü olduğunu anlamak için böyle bir incelemeye gerek yok ki. adamlar apaçık ortadaydılar zaten hala da öyleler.

bu ülkenin zeka seviyesi, ahlak seviyesiyle yarışıyor. ikisi de daha ne kadar dibe batabilir bilmiyorum.

gerçek, öylesine çıplak şekilde gözler önünde ki bunu saklamak için ancak bu tür kriptolar, şifreler, gizli mesajlar varmış gibi göstermek gerekiyor. okuduğunuz bir romandan tanıdık geldi değil mi? iki dakika oturup düşünün. pop klibinde darbe iması arayan, dizi eleştiri videosunda kripto fetö mesajlar bulan adam, gerçeği görmek için mi yoksa ortada nal gibi duran gerçeği gizlemek için mi bunu yapıyor? fetöcü aramak ne yahu? nerede arıyorsunuz? aramanız gerektiğine mi inanıyorsunuz? delirmişsiniz.
  • damızlık kızın öyküsü'nü incelediği videodur. hem tarih olarak, hem incelediği dizi olarak, hem de inceleme içinde kullandığı görseller olarak bakıldığında içinde gerçekten de enteresan ibareler var.

en sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim, bu tip sakinlikte olan kişilerin fetö ile bağlantılı olmama ihtimalleri pek yok gibi. bu tip tek tonda tek fonda konuşma/söylem içinde birisi olan barış özcan'dan ben açıkçası bu kokuyu alıyorum.

başlıyoruz. michael sikkofield mod on:

fetö denen bok sembolizmi fazlasıyla kullanan bir örgüt. bu bilgi ışığında videoyu ve video metnini buna göre değerlendirelim.

barış özcan girişte dizinin türü olan distopik türden bahsedip, "bugün size damızlık kızın öyküsü'nü anlatacağım" türünde bir giriş yapıyor. bu girişin sonrasında da diziden bir kesit ekliyor. eklediği kesitteki altyazıda yazan şu:
    https://i.hizliresim.com/jlwlmq.png

anlatmak istediği dizi ile ilgili bu sahne ile aklınıza dizinin kendisi hakkında bir fikir oluşabilir mi? oluşmuyorsa bu sahnenin 11 dakikalık videoda işi ne? üstelik kendisi öyle "sıradan" bir youtube yayıncısı da değil. bu işi gayet profesyonelce yapıyor. o yüzden de videoların içinde gereksiz materyal barınmayacağı ön kabulünü yapmak gerekir. tekrar soruyorum, bu görsel ile dizi hakkında bir fikri oluşan var mı? bu görsel size dizi hakkında bir fikir veriyor mu? vermiyorsa bu videoda işi ne?

dizinin geneli hakkında bilgi verdikten sonra tekrar dizinin içinden sahneler ile devam ediyor video:
    https://i.hizliresim.com/ddgyxm.png
    https://i.hizliresim.com/q7yp1v.png

dizideki zamanda bir ohal dönemi var ve bu anlatılıyor. evet. ama yukarıda da sorduğum gibi, bu dizinin içinde yüzlerce sahne olmasına rağmen tanıtım için neden bu sahneler. ikinci resim daha da dikkat çekici. diyalogda karakter, "belki de hiç terörist falan yoktu" diyor. geçtiğimiz gün gülen denen orospu çocuğu 15 temmuz için "darbeyi ordunun içindeki ulucalcılar ve kemalistler yapmış olabilir" dedi. adamlar kendilerini darbeci vs olarak görmüyorlar. kendilerine terörist yakıştırmasını yapmıyorlar. hala sevimli çocuğu oynuyorlar. bu kullanılan sahnedeki diyalog ile bugünkü fetö söylemleri arasındaki benzerlik tesadüf mü? yine söylüyorum, profesyonel derecede materyal kullanan bir yayıncının dizinin içinden bu sahneleri rastgele seçeceğini gerçekten düşünüyor musunuz?

dizinin uyarlaması kitap hakkında bilgi verirken, kitabın 1984 batı almanyasında yazıldığını ve kitabın yazarının o yılları şöyle anlatıyor diyerek bir metin okuyor:
    https://i.hizliresim.com/er2yvq.png

hepimiz iyi-kötü bir tonlama ve vurgu bilgisine sahibiz. barış özcan bir metin okuyor ve metinde tonlamasıyla özellikle vurguladığı iki cümle var:
    1- konuşurken dolaylı anlatımlarla anlaşabilmenin ne demek olduğunu anladım
    2- yeniden isimlendirilen binalar gördüm

birinci cümlede yaptığı vurgu, zaten bu video için gerek tarihi gerekse de içeriği olarak "lan acaba?" dedirten kısmı. 1984 senesinde dolaylı anlatım yapan birisi varken; 2017 senesinde bunu barış özcan neden yapmasın? yazarın "baskıcı rejim yüzünden dolaylı anlatım yapmak zorunda kaldım" temalı konuşması, barış özcan'ın konuşma içinde özellikle bu kısmı daha vurgulu bir tonda söylüyor oluşu, acaba barış özcan da şu an "dolaylı" bir anlatım içinde mi diye neden sordurmasın ki? bu soru aklımıza geliyorsa bizi paranoyak yapmaz.

yeniden isimlendirilme konusunu yazardan alıntı ile dizinin içinden sahneler ile örnekliyor. burada bir şey yok. ama konu 15 temmuz olunca, kızılay'ın adının "15 temmuz demoraksi ve milli irade meydanı" olarak değiştiğini, kazan'ın adının kahramankazan olarak değiştiğini düşünürsek; bu videoda da barış özcan bir dolaylı anlatım yapıyor kabulümüz varsa, bu örneklemenin de bu değerlendirme dışında tutulmaması gerekir.

https://i.hizliresim.com/lngoqg.png
    burada da aslında mesaj bana ve benim gibi bu videoyu izlerken "lan acaba?" diyenlere gibi sanki. "bak kardeş sen şimdi benden şüphe duyar gibi yapıyorsun ama bunların da istediği zaten bu. bu oyuna gelme" vs vs. evet bu sahneler dizinin içinden. ama dediğim gibi, profesyonel olarak bir youtube kanalı yöneten birisi, rastgele materyal kullanmaz. bu sahneleri dizinin kendisinden çok; kullanan kişi ve bütünlük olarak bakmak lazım. şu an videonun altıncı dakikası. kullanılan materyaller yazının bu aşamasına kadar diziden ne kadar fikir sahibi etti bizleri?

https://i.hizliresim.com/4m9gml.png
    bu sahneyi barış özcan anlatırken "yıkmak, yok etmek o kadar sıradan bir hale gelmiş ki yanıbaşında idamlar olurken insanlar hala havadan sudan konuşmaya devam edebiliyor." cümlesini kullanıyor. yalnız sahnede bir havadan-sudan muhabbeti yok. 4 tane damızlık kadın bir bankta oturuyor ve "hava bozacak, hadi gidelim" deniyor. bu havadan sudan konuşmak değil; durum bildirme konuşmasıdır. haliyle bu sahnenin anlatımda bir çarpıtılması söz konusu. kamudan bugün ihraç edilen kişi sayısı 100binin üzerinde. ve 100bin kişinin ihraç edildiği bir yerde gerçekten de "onlara göre" konuştuğumuz şeyler havadan sudan değil mi? böylesine bir eleştiri, bir yakınma yok mu?

kamudan ihraçlar demişken. yine benzer sahne eklemeleriyle devam edelim:
    1- https://i.hizliresim.com/lngorv.png
    2- https://i.hizliresim.com/rpgo8n.png
    3- https://i.hizliresim.com/vmb38j.png
    4- https://i.hizliresim.com/akgynq.png

barış özcan bu kısmı "ben bu videoyu hazırlarken henüz sadece adaylığı açıklanmıştı ama siz videoyu izlerken bu dizi muhtemelen pek çok emmy ödülü almış olacak." diye açıklıyor. videonun yayın tarihinde emmy ödül töreni yapılmış olacak deniyor ama bu bilgi yanlış. çünkü adaylar videodan bir gün önce 14 temmuzda ilan edildi ve ödül töreni 17 eylül 2017. yani daha 2 ay varken "siz izlerken ödül almış" deme sebebi ne olabilir? dizinin yayına girme ve barış özcan'ın incelediği ilk 3 bölümün tarihleri 26 nisan 2017'ye tekabül ediyor. benim gibi çıkıntılar "neden bu video 15 temmuza denk geldi" sorusunu sorduklarında emmy 2017 kozunu ortaya koymak için olabilir mi?

barış özcan damızlık kızın öyküsü kitabını anlatırken kitaptan veya yazarından değil; videonun başına eklediği ve ismet özel kitabı olan taşları yemek yasak kitabından doğrudan alıntı yapıyor:
    alıntı yapılan kısım: "insanlar arasında adet haline gelmiş öyle davranışlar, öyle alışkanlıklar vardır ki,bunlar insan için tıpkı taş yemek gibidir. eğer zararı bakımından düşünürsen taş yemekten çok daha büyük tahribat yapan işlerdir bunlar."
    kitaptaki kısım: (bkz: #53536154)

ismet özel ne alaka bilmiyorum. bir kitaptan uyarlanan bir diziyi anlatırken, uyarlamanın yapıldığı kitap yerine neden başka bir kitaptan alıntı onu da bilmiyorum. bunu "hmm bağlantı" olarak değil, anlam veremediğim bir kısım olarak yazıyorum. anlam verebilen varsa editleyip buraya eklerim.

https://i.hizliresim.com/gwb9a2.png
    https://i.hizliresim.com/oky6vk.png
    çok fazla tesadüf değil mi ya? yukarıda da yazdım, geçen gün gülen denen orospu çocuğu çıkıp darbe için "biz yapmadık başkaları yaptı" diyor, şimdi de buram buram cemaat abisi kokan bir adam bir dizinin üzerinden eklediği sahneler ile söylem paralelliği oluşturuyor. ya büyük oyunu sikeyim size bir şey olmasın da, adamlar açık açık "hacım biz iftiraya kurban gittik olaylara bir de başka açıdan bakın" ağzı yapıyor.

ve yine bir sahne giriyor. sahnede kutsal kitap tek bir taneyken insanların bunu farklı farklı bir şekilde yorumladığı eleştirisi getiriliyor. arkasından da kendi yorumunu ekliyor:
    "kelimelerin gücünü unutmayın. aynı sözler bazılarını “biz” bazılarını da “onlar” diye bölebilir. unutmayın."

hmm... kelimelerin gücü... biz/onlar diye bölmek... aynı kutsal kitap... niye benim aklıma "ikimiz de aynı yolun yolcusuyuz, aramıza fitne soktular" olarak algılıyorum?

yineliyorum, barış özcan kim bilmiyorum. başlığın içinde zaman gazetesinde yaptığı bir söyleşinin videosu eklenmiş. bak güzel kardeşim, bu fetö denen götverenler topluluğu kendilerine yakın olmayanları kendi organizasyonlarında çıkartıp 1.5 saat boyunca konuşturmazlar. ben bu adamdan ziyadesiyle cemaatçi kokusu alıyorum. beğen veya beğenme bu benim şahsi görüşüm. ben kendimce video ile ilgili yorumlamamı yaptım. gerisi size kalmış.
  • kime saldırcaklarını şaşırdılar..!
hesabın var mı? giriş yap