• bir deney izlemiştim ismini hatırlayamıyorum.

bir kaç tane çocuğun önüne marshmallow koyuyorlar. eğer ki bu marshmallowları belli bir süre yemezlerse daha fazlasını vereceklerini, eğer ki yerlerse sadece o kadarına sahip olabileceklerini söylüyorlar. bazı çocuklar çok canları çekse bile yemiyor, bazıları ise dayanamayıp yiyordu.

yıllar sonra bu çocukların hayatlarını irdeliyorlar. çıkan sonuca göre marshmallowu yemeyip bekleyenler hayatta daha başarılı yerlere geliyorlar. marshmallowu hemen yiyenlerse daha basit, daha sıradan hayatlara sahip olmuşlar. ( ama belki de carpe diem felsefesini yaşamışlardır )

oburluk, yemeğe düşkünlük, bunlar aslında anlık zevklerine yenilen insanların problemleridir. anlık zevklerine yenilen insanların da başarılı olması daha düşüktür. en basit örneği veriyorum; gece ders çalışması gerekirken uykusu geldiğinde, uykunun zevkine kendini bırakmak. kararlı olamamak ve akabinde başarısızlık .

bunun yanısıra ciddi anlamda kilo veren insanların hayatlarına da bakmak gerek. eminim ki ilişkilerinde de iş hayatlarında da çok daha kararlı bir yapıya sahiptirler. anlık zevklerine zincir vurmayı öğrenmişlerdir artık.

elde var sorular...
    anı yaşamak başarısızlık mı getirir? anı yaşamak oburluk mudur?
    marshmallowu hemen yiyenlerden misiniz?
  • ılk entrydeki yazilanlar birtek benimi rahatsiz etti.insan icinde bu kadar kin ve nefret nasil biriktirebilir?nefret kusmak icin entry giriliyor resmen. ınegi hakir gorenler ekseriyetle pastirmayi cok sevenlerdir. eminimi pastirmacidir kendisi. .
  • bu çıkarıma göre, celal şengör ile ilber ortaylı başarısız oluyor.
  • beautiful judgement..

ulan ayar veresim bile gelmedi. o derece yıldım.
  • eğer başarı kariyer, para kazanmak, dışarıdan gözlemlenebilir yaşam kalitesi ise, ki bence de öyle şahsım için geçersiz önerme, üstelik iki durumu da yaşadım. balıketli-başarılı, dal gibi-başarısız.
    iştah bazen yaşama karşı hevesi de ifade eder.
  • (bkz: okumadım dürümümüz yoktu)

dürüm mühim.
  • başarısız olduklarına inanmadığım insanlardır. başarı nedir, kime göre ve neye göre değerlendirilir bunu konuşalım.
    bak adam obur olabilir ama en azından hayatını başkalarının istediği şekilde değil kendisinin istediği şekilde yaşıyor. bu başarı değil mi??
  • bu başlığı açan zatın hakkında fikir sahibi olmaya yarayan başarılı tespit. zira her insan örneklerini kendi dünyasından seçer.

edit: başlığı açan yazar 34 beden olduğundan bahsetmiş bir de düzenli bir yaşamının oluşundan ve spor yaptığından. peki bütün bunlar başarı için yeterli kriterler midir? üniversitede erkek akademisyenlerin büyük çoğunluğunun kelli felli ve göbekli oldukları bir gerçek ve bir çoğunun ciddi anlamda bilime katkı sağladığı da. durum böyleyken kendinden olmayanı başarısız kabul etmek de başarısız bir muhakemenin sonucudur diyor yarışmacıyı tespitiyle birlikte yerine uğurluyorum.
  • başarısızlıktan kaynaklı mutsuzluğu gidermeye çalışma.. yeme ile salgılanan seretonin hormonuna sığınma, sığınma sığınma..
  • şimdi başarısız ama neye göre başarısız?
    başarısızlık nedir?
    mesela üniversite sınavında ilk 1000 e girememek mi başarısızlık?
    iş güç sahibi olmamak mı?
    mutlu bir hayat elde edememek mi?

yazdığınız başlık sorgulamaktan uzak , sadece insanları incitmek üzerine kurulu.
    hayatta herşey bu kadar siyah beyaz değil.
hesabın var mı? giriş yap