• 3 kere açılış yapma kapasitesi olan bir mekan.

birincisi, ocak 2009 sularında açılış kokteyliydi.

ikincisi, haziran 2009 sularında yaza merhaba şeklinde yapılan açılışidi.

üçüncüsü, 12.07.2009 tarihli cumhurbaşkanlı açılış töreni.
  • ücretsiz olarak denediğim ve başarılı bulduğum mekan. ankara'daki benzeri spor klüplerine göre daha pahalıdır, fakat oldukça kalitelidir. üye sayısı fazla değildir. deniz baykal ve erdal beşikçioğlu ünlü müdavimlerindendir.
  • fiyatta anlaşmaya çalışırken müşterinin talep ettiği fiyatı beğenmeyip gayet saygısız bir tavırla masadan kalkan, bu tavrın yanlış olduğunu belirtildiğinde ise aynı küstah tavırla yerine oturup potansiyel müşterisine atarlanan saygısız satışçılara sahip spor merkezi.

ankara'da muadili yığınla spor salonu varken bedavaya üyelik verseler gidilmez. parayı almadan bu tarz tavırlara giren bir yerin, üye yapıp amacına ulaştıktan sonra herhangi bir problemde nasıl davranacağını az çok tahmin edebiliyorum.
  • fiyatıyla yutkunmaya sebebiyet verse de, aile üyelikleri ve uzun süreli anlaşmalarla cidden uygun fiyatla gidebileceğiniz mekan.

salon donanımı , dersleri ve gelen kitlesi ile nezih mekan, iyi mekan dedirten salondur. ama hocaları eskiden çok daha iyiyken, gidenlerin yerine gelen yenileri o eski kaliteli koçluk dönemlerini aratmaktadır bence.
  • yaklasik 1 senedir uyesi oldugum kilap. tesis fena olmasada gercekten tuhaf bir yonetim anlayisi var. musteriyi cantada keklik olarak goren bi satis takimi, kendini kivanc tatlitug sanan bi egitmen kadrosu bide sizi her gordugunde coskuyla ayaga firlayan bir resepsiyon takimi vardir. bide sizi nerden kaziklayacaklarini bilemezler. zaten spor salonuna uye olmana ragmen acik havuzuna giremezsin, bi sise suya 2 kati para odersin, squash kortlari paralidir, falan filan. bi rakibi acilasa da oraya gitsek dedigimiz spor seysi
  • ankara'da bir çok spor merkezinde spor yapma imkanı buldum. ama son durağım base olacak gibi. hiç bir spor kulubünde bu kadar profesyonel hizmet, bu kadar çeşitli grup dersi ve kaliteli ekipman görmedim. base de spor yapmak, insanı çok iyi hissettiriyor.
  • 1. havuzun suyunu 3 günde değiştirip, 3 hafta bakım yapılacak diye ramazan'a getirip kapatan klüp.

2. havuzun kapanacağını, geçen yıl mayosuyla gidip bosaltilmis havuzla karsilasan şahsın yönetimi sık sık uyarmasi sayesinde lütfen duyuran klüp.

3. havuzunun dibinde yosun besleyen klüp. (bunu iptal ediyorum, yosunlanma son buldu.)

4. pazar günü 6:30'da açık olacağı vaadiyle üyelik satıp, günlerden bir gün pazar'ları artık saat 10:00'da açığız diye duyuru yapan klüp.

5. günlerden bir gün açık havuzu kapatıverip, düğün yapan klüp.

6. zamanla havuzu geceleri temizletme yeteneğini kaybeden klüp.

7. etrafa tek tük görüş formu kutusu koyup, yanında her daim form ve kalem bulundurmayarak, müşteri menuniyetini artırmaya çalışan klüp.

8. kafanızın neredeyse tavana değdiği bir odacıkta yoga yaptıran klüp.

9. buhar odasındaki güzelim mermerlerin üzerini küf tutan plastiğimsi bir madde ile kaplatarak kullanımı azaltan klüp.

10. çocuklarına tuvaletleri geldiğinde havuzdan çıkıp tuvalete kadar gitmeleri gerektiğini anlatmayan, çocukların çişlerini jakuzide tutamayacağı bilinen bir gerçekken, ne olmuş büyükler de yapıyor diye yanıtlayan şahısların üye olduğu klüp.
  • iki haftadir gidiyorum ve bir seyler karalayim dedim. herkesin dedigi gibi uyelik fiyatlari yuksek, ama masaya oturup konusunca diger spor salonlarina yaklasir seviyede bir fiyata iniyorlar. o yuzden o ilk fiyatlara kesinlikle kanmayin, baya saglam pazarliginizi yapin, ne olsa kaybedecek bir seyiniz yok.

fitness yaparken bence en onemli unsur eve olan yakinligi, benim secme amacim yakin olmasi idi fakat tesisin diger olanaklari da gayet iyi. kapali yuzme havuzu var ornegin, fakat ben saglik nedenlerimden dolayi kullanamiyorum. fakat cok refah ve temiz. bence tesisin en onemli ozelligi sadece bir kata yayilmasi. oyle ust kata cikayim, alt kata ineyim derdi yok. hepsi tek bir katta. mekan buyuk olunca da cok refah bir ortam olusmus oluyor. bunun neden diyorum, cunku spor yaparken inanilmaz yorulacaksiniz, terleyeceksiniz bu yuzden de refah olmasi spor sonrasi insani halini etkiliyor.

yazildiktan sonra 3 adamali bir test'den geciyorsunuz, yag/kas orani, performans testi ve en son da program hazirlama. sizin yag/kas oraniniza gore ve spor isteginize gore bir program sekilleniyor. mesela benim amacim tamamen yaglari yakip kas yapmak diyorsaniz ona gore bir program hazirlaniyor. biraz kosayim, kondisyon yapayim, biraz da vucudu sekle sokayim diyorsaniz da ona gore yapiliyor. ıcinde tirmanma duvari, tenis masasi, tenis kortu, basketbol potasi vs .. gibi bir suru farkli secenek de, yani caniniz ne istiyorsa onu yapiyorsunuz.

simdi diyeim prorgam hazirlandi, sonra? sonra size bir tane anahtar veriyorlar ve testisteki tum makinelere bu anahtari takip size ozel hazirlanmis programi uygulayabiliyorsunuz. makinelerin markasi da technogym. biraz arastirdim genelikle buyuk capli bir cok fitness salonunda bu marka var. ıtalyan menseili ve dunyanin her yerinde var. (makine mi serbest agirlik mi olayi bambaska bir tartisma, serbest agirliklar da mevcut isteyene, o yuzden o konuya girmiyorum). benim programimda agirliklar biraz hafif idi mesela onu konusarak duzenleme yaptik ve biraz yukseltik.

simdi bir tesise girdiniz sirayla bir gun nasil geciyor onu siralayim:

1. her salonda oldugu gibi size verilen sifre ve elini yerlestirirek giriyorsunz. boylelikle hangi uyelik paketine uye iseniz ona gore kapi ya aciliyor ya acilmiyor.

2. giyinme odalarina giriyorsunuz. havlulari siz kendiniz aliyorsunuz (yani biri sizi vermiyor). bunun bence guzel tarafi istedigini kadar alabiliyorsunuz. fazlasi israf bence ama en azindan insan rahat hissediyor. dolaplar kilitleniyor ozel sifreyle. ustunuzu giyiniyorsunuz, kucuk havlu aliyorsunuz ve spor alanina geciyorsunuz.

3. anahtariniz da yaninizdaysa ilk cihaza takiyorsunuz ve basliyorsunuz. bu arada programda serbest egsersizler de var, ornegin squat, plank, superman gibi. bu tamamen size bagli, eger daha once fitness yaptiysaniz ve kendinize gore bir program olusturmak istiyorsaniz o da mumkun. her cihaz bittiginde bir sonraki cihazin adini veriyor, ki o cihazi kullanmaya baslayabilirsiniz. ornegin chest press (gogus calisma cihazi) geldiniz, size 2x30 gibi bir ibare ile 30kg kullanacaginizi ve cihazin agirligini 30kg ayarlamanizi soyleyecek. sonra her kullanimda cihaz yaptiginiz setleri sayiyor, hatta her set arasinda bir 20-30sn ara veriyor. hani yeni baslayan biriyseniz baya faydali.

4. tum programi bitirince zaten muhtemelen 1-2 saatiniz gecmis oluyor, yorgunluktan soyunma odasina gidiyorsunuz. pestemal ve buyuk havlu alip dusunuzunu aliyorsunuz. sampuan, vucut jeli gibi seyler mevcut. sac kurutma makinesi vs.. gibi cihazlar da istenilince var. simdi dusunuzu aldiniz diyelim, dinlenme odalari mevcut, dilerseniz oraya uzanabilir dinlenebilirsiniz. tekrar ustunuzu giyinmeden once ayak havlusu da aliyorsunuz (yere seriyorsunuz).

5. tesisten yine sifrenizi girerek cikiyorsunuz.

spor yaptiktan sonra sizin rahat hissetmenizi saglayan hemen hemen her sey mevcut. bence bu konuda baya basarili. hic bir sey dusunmuyorsunuz. tek yapmaniz gereken spor giyisilerinizi getirmek. dilerseniz diger spor salonlarinda mevcut olan kiralik dolap da alabiliyorsunuz. gerekli mi bilmiyorum, ama bir arti konfor sundugu gercek (ben kullanmiyorum). hocalarina gelince, kimin nerden mezun oldugu, ne is yaptigini vs hepsini gorebiliyorsunuz. ben daha yeni oldugumdan henuz bir kismini taniyorum, ama hepsi yardim sever. su ana kadar gicik biriyle tanismadim, ama bakalim bu onumuzdeki aylar daha iyi netlesir. sorunuz varsa mesaj attin yardimci olmaya calisirim.
  • bir aded keiser power rack mevcut. http://www2.keiser.com/…/core/power_rack/power_rack yani squat, bench, vs gibi seyleri bununla cok super yapaabilirsiniz. cok ucuk fiyata satiyorlar bunlari (6000 dolar ve ustu), burada gorunce baya sasirdim. ha squat yapan kimse olmadigindan (nedendir bilmiyorum) hep bos olur burasi :) o yuzden rahat rahat yaparsiniz kendi basiniza. tabi bir tane daha squat rack'i olsaymis daha iyi olurdu.
hesabın var mı? giriş yap