• başındaki yazmayı da
    sarıya mı boyadın
    neden sararıp soldun da
    sevdaya mı uğradın

tokat’tan mı geliyon da
    yar sen almus’lu musun
    ben sana varacağım da
    söyle namuslu musun

içliğimin yakası da
    sıra sıra nakış yar
    gurban olam boyuna da
    o ne biçim bakış yar

yola yolladım seni de
    yollar yollasın seni
    hızır elinden tutsun da
    bana yollasın seni

---
    tokat/reşadiye-mihrican bahar-yücel paşmakçı
  • mihrican bahar yorumu: https://www.youtube.com/watch?v=t8xhvpmoz-y

tahminim söyleyen kadın ise "ben sana varacağım da/söyle namuslu musun?" olan kısım erkek solistte "ben seni alacağım da/söyle namuslu musun?" şeklini alıyor.

"yola yolladım seni de/yollar yormasın seni/hızır elinden tutsun da/bana yollasın seni" diyor ya, işte bu dörtlük öyle naif, öyle içten ki benim de hızır'dan birini dileyesim geliyor.
  • yeminle rte açıklaması sandım.

adam kafadaki yazmaya da sarmış dedim.
  • grup cig yorumunda "içliğimin yakası da / sıra sıra nakış yar / gurban olam boyuna da / o ne biçim bakış yar" bölümü bulunmaz. keske erkan ogur da söylese. türkü ayrı güzel, erkan ogur ayrı güzel.
  • kivircik ali versiyonunda "soyle namuslu musun?" yerine "sen beni alir misin?" diyor.
    bir nevi "bir sitem yolla allah'a".*
  • çok çok güzel, içli bir türkümüz.
    arkadaş bu tokat türküleri hep mi vurucu olur..

--- spoiler ---

neden sararıp soldun da sevdaya mı uğradın

--- spoiler ---

şöyle
  • daha önce de yazılmış gerçi ama, yaşar kurt performansı da gayet güzeldir.

gerçi ondan hep sesini daha sert kullandığı yorumlar duymaya alışıkken, böyle naif naif, içli içli söyleyince bir şaşırıyor insan.

"hızır elinden tutsun da
    bana yollasın seni"

yollasın he ya...
  • çok güzel bir tokat türküsüdür. o sözüm ona "modern" uyarlamaları beş para etmez benim gözümde. türkü dediğin orijinal haliyle güzeldir. doğru bir şeyi eğip bükmek onu daha doğru yapmaz.
  • yorum farkını önemsediğim, fellek fellek arayıp en iyi yorumu bulmaya çalıştığım tek türkü, hatta tek parça. ilk kez grup çığ'dan dinledim ve bayıldım. ve olayı bu sanıyordum türkünün, hüzün yani. ama sonra meğer aslının hareketli olduğunu farkedince çılgınlar gibi hüzünlü tondaki başka yorumları aradım ancak sanırım içlerinde yine en müthişi grup çığın yorumu. ve bu haliyle sevdiğim ender türkülerden.

ama burada verilen alatav yorumu da apayrı güzel olmuş. defalarca dinlenesi o da.
  • bir de sinan ayyıldız*'ın şelpe tekniğini bambaşka boyutlara taşıdığı düzenlemesiyle dinleyin;

http://www.youtube.com/watch?v=x8jcqi_426w
hesabın var mı? giriş yap