şükela:  tümü | bugün
 • otomatikman rte başkan olacakmış gibi bir algı var geniş kitlelerde ama mantıken de hukuken de bu doğru değil.

  rte halk tarafında cumhurbaşkanlığı yetki ve görevleri için seçilmiştir. kendisi her ne kadar "ben bildiğiniz cumhurbaşkanlarından değilim" dese de, seçildiği tarih itibariyle var olan yetki ve görevlere sahip bir makama seçilmiştir. cumhurbaşkanlığı siyaseten başbakanlığa göre daha pasif, daha partiler üstü, daha sembolik bir makamdır.

  başkanlık sisteminde ise başkan siyaseten çok daha aktif, çoğu konuda tam yetkilidir. bu açıdan bakıldığında bizde başbakanlık görevine seçilen kişi daha yakındır başkan olmaya.

  demem o ki bir şirket artık genel müdürle değil de ceo'yla yönetilecekse genel müdürün ceo olması, sembolik bir makamı olan onursal başkanın ceo olmasından daha makuldür.

  kaldı ki zaten yeni bir sistemde, rte eski sistemin cumhurbaşkanı olacaktır. başkanlık sistemi bu makam için yeni bir seçimi gerektirmektedir. türkiye böyle yetkilerle donanmış bir makam için hiç kimseye oy vermemiştir henüz.

  tanım: makul bir soru.
 • rte olacaktır. davutov'u gönderdiği gibi binalı'yle de yolları ayırabilir.
 • makul olmayan sorudur.

  recep tayyip erdoğan haricinde bir insan için akparti , başkanlık sistemini hiç gündem yaparmıydı ? makul olan soru bence bu.