hesabın var mı? giriş yap

 • takımım.

  sene 1996-1997, yer: kireçburnu-evde babannem, amcamlar ve halam var.

  babamlar 4 kardeş,

  babam ve halam: beşiktaş'ı
  büyük amcam: fenerbahçe'yi
  küçük amcam:galatasaray'ı

  tutuyorlar.

  büyük amcam soruyor "hangi takımlısın?" diye, "en büyük fener" diyorum, para veriyor.

  halam soruyor, "hangi takımlısın?" diyor, "en büyük amokaçi" diyorum, aferim diyor. amokaçi o zamanlarda benim için her şey, beşiktaş'ta bir tek amokaçi var sanıyorum, diğer 21 topçu diğer takımda. beşiktaş yenince adam tek başına kazandı diye düşünüyorum...

  küçük amcam en sevdiğim amcamdı, o soruyor "hangi takımlısın lan eşek sıpası?" diyor, "rerere rarara gassay gassay cimbombom" diyorum. sanırım soru sorarkenki samimiyetinden olsa gerek galatasaraylı kalıyorum...

  o yüzden belki de, fenerbahçe parayı, beşiktaş özveriyi, galatasaray ise samimiyeti temsil ediyor aklımda.

  o gün bugündür galatasaraylıyım, küçük amcam şu anda şizofren, herkesin ona komplo kurduğunu sanıyor, farkında olmadan gerçekte olmayan kişilerle konuşuyor. üç yıl boyunca kayıptı geçen gün babanneme gitmiş bir hafta sonra yine yok olmuş... üç yıl önce kaybolmadan önce beni görmüştü, maça gidiyordum galatasaray formam vardı, sarıldı, "sen birtanesin" dedi. iyi ki galatasaraylıyım dedim, iyi ki.

 • gerekli samimiyeti kimsede bulamamıştır. yapmacık tavırlardan çok ne istediğini bilen biriyle beraber olmak istemektedir.

  bir de artık sıkılmıştır. geçmişte çok uğraşmıştır.

 • reddit'te kendisi hakkında çok güzel bir şey okumuştum. yazar, tarrant'ın herhangi bir yerden çok "internetten" olduğunu söylüyordu. gerçekten, özellikle 4chan'da takılmışlığı bulunan yahut en basitinden polandball'u bilen internet kullanıcıları ne denmek istendiğini anlayacaktır. ortada tam 50 kişinin ölümünden ve planlı bir terör saldırısından sorumlu bir cani var ancak hareketleri ve yaptıkları tam olarak "meme"lerin hayat bulmuş hali. "subscribe to pewdiepie" saçmalığı, silahlarına yazdığı saçmasapan yazılar, saldırıya hazırlanırken remove kebab dinlemesi... hani şöyle bir senaryo okusanız gülüp geçersiniz ancak bu şerefsiz bunu gerçekten yaptı ve kimlik itibariyle gerçekten de tam olarak "internet vatandaşı" gibi duruyor.

  bu dangalağın manifestosunda navy seal copypasta'sı var lan. bir sürü haber sitesi ve hatta sözlükçü, "silahı bu kadar iyi kullanmasına şaşmamalı, bahriye komandosuymuş, 300'den fazla düşman öldürmüş" diye yazdı bunun hakkında ahahaha. neresinden bakarsanız bakın inanılmaz derecede absürt ve bir o kadar korkunç bir durum söz konusu.

  yanılmayı çok istiyorum ancak bu insanlık düşmanının terör saldırılarında yeni bir çağ başlattığını düşünüyorum. ne yazık ki eşi benzeri görülmemiş yeni bir tarzla, tüm saldırı olanca açıklığıyla elimizin altında. milyonlarca kişi bu görüntüleri izledi. dünya terör saldırılarına alışık fakat "remove kebab" diyerek, "subscribe to pewdiepie" diyerek eline silah alıp da 50 kişiyi öldüren ve bunu canlı yayınlayan bir ruh hastasını ilk kez görüyoruz.

  4chan'da manyaktan bol bir şey yok. siteyi hedef göstermeyi kesinlikle istemiyorum ancak böyle ortamlarda birbirleriyle takılarak iyiden iyiye saplantılı hale gelerek daha da radikalize oluyorlar. bir polonyalının, almanya'da "germoney gib clay" diyerek terörist saldırı gerçekleştirdiğini düşünün... yaşadığımız şey aşağı yukarı bu. eksi oy verir gibi 50 kişiyi öldürdü bu cani; adeta bir troll gibi, damarına basabileceği herkesin damarına basmaya çalıştı. türk, müslüman, solcu, ateist, hristiyan... manifestosuna iyi bakın; saçmasapan bir şey, tam olarak "just for giggles" türünde, milleti galeyana getirmek için yazılmış.

  bu yönüyle brenton tarrant'ın diğer teröristlerden ayrıldığını düşünüyorum. neresinden tutsan elinde kalan, her yönüyle inanılmaz ürkütücü ve tuhaf bir olay.

  ***

  edit: çok sayıda mesaj aldım, "adam 8chan'da paylaştı" diye. chan deyince aklıma direkt 4 geldiği için öyle yazıvermişim, fag'liğimi mazur görün. doğrusu 8chan olacak evet, 4chan değil.

 • 45 yaşına kadar yaşayan ölüydüm.
  evde spor yapmaya başladım, sigarayı bıraktım, 30 kilo verdim, trekkingle başlayıp, 1-2 yılda dağcılığa geçtim.
  o gazla koşmaya karar verdim.
  ilk defa 49 yaşımda koşmayı denedim.
  çok sevdim, devam ettim.
  1.5 yıl içinde 6 yarış koştum.
  15 km bursa kent ve avrasya'yı 1. 15 de
  darıca ve çayırova yarı maratonlarını 1. 52 civarında koştum.

  sonuç: insanın uyum kabiliyeti sandığınızdan çok daha yüksektir.

 • türkiye, rağbet görmeyen spor dallarında başarılı bir ülke. çünkü çok yetenekli ve azimli sporcularımız var.

  futbol gibi paranın çok olduğu, pastanın büyük olduğu dallarda ise yine kokuşmuşluk ve liyakatsizlik nedeniyle asla başarılı olamayacağız. paralimpik oyunlarda niye başarılıyız? çünkü milli takıma alınması istenilen birilerinin yakını, birilerinin adamı olan paralimpik sporcumuz yok muhtemelen. olsaydı bunda da başarısız olurduk.

  emeklerine sağlık. helal olsun.

 • olm isteseydiniz icardi'nin golünü paket yapıp size gönderirdik niye bu kadar zahmet ettiniz de şanlıurfa'ya geldiniz adamlar icardi'den gol yedi kaçtı gitti ahaha