• aynı zamanda piştiye oldukça benzeyen bir iskambil oyunudur.
  • aynı ülkede yer alan erbil şehrinin aksine türk vatandaşlarından vize isteyen yakında thy ile uçulacak olan şehir
  • 3 bucuk yila yakindir yasadigim ve 1 gun sonra tamamen ayrilacagim bir garip sehir.

bu kadar paranin olup ta bu kadar imkansizligin oldugu baska bir yer var midir merak ediyorum.

icinde yasayan bir grup guzel insan disinda pek ozlemeyecegim seni basra.
  • 2022 temmuz ayının sonlarında 3 günlüğüne ziyaret etmiştim basra'yı. pek öyle anlatılacak bir yönü de yok aslında. yemekleri güzel, çok güzel balık yapıyorlar. bir de şattül arap bölgesi gece yürüyüş yapmak için falan güzel. hayat genel olarak gece hareketli. gündüz sokaklarda kimseyi görmek mümkün değil.

neden? çünkü basra'da gündüz dışarı çıkmak için bence deliyle münasebete girmiş olmak lazım. ben 11 sene adana'da yaşadım ve basra'yı görene kadar adana'yı sıcak zannediyormuşum. oysa adana gayet normal bir yermiş yani, sıcak falan değil. hoş basra'da gece de sıcak. adana'da sıcaktan isyan ettiğimiz yaz gündüzleri var ya, basra gece ondan daha sıcak işte…
  • adamlar petrolün üzerinde oturuyor ama sefaletten kırılıyorlar. elektrikleri filan yok. ilginç memleket.
  • peşi sıra patlayan bombalar nedeniyle kaderi gibi siyah dumanların semasından eksik olmadığı savaş yorgunu şehir. ihtişamlı geçmişinin insanlarının umutlarını kaybetmemelerine, dünyanın en büyük ikinci petrol sahası olan rumeyla'ya sahip olmasının ise o günlerin bir daha asla gel(e)meyeceğine ironik şekilde delalet ettiği bahtsız kent.
  • son gunlerde hava sicakliginin 50 derece civarinda oldugu yasanmasi zor sehir.
  • şu an hava sıcaklığının 47 derece olduğu şehir.
  • 1. halkın basra balı dediği çam balı, çamlardaki basra (böceği) denilen marchelina hellenica'nın çıkardığı tatlı sıvının bal arıları tarafından alınıp peteklere depo edilmesi ve burada olgunlaşması sonucunda elde edilen bir bal çeşididir. balla ilgili bir başka yerel sözcük: pisik, kedibalı.
    2. bitki, bostan, meyve ağaçları ve bağlara zarar veren bir hastalık, külleme. hatta, fasulyelerin iki büyük yaprak hastalığının adları; sarı basra ve kara basra.
    3. denizli'de yüzdeki çil ve lekelere verilen ad.

insana basralı (basıralı) dendiğinde ise hastalıklı, zayıf anlamına gelir. çünkü o zaman da bitkilerde külleme hastalığı sebebi olan basra anımsanmış oluyor.

(ilk giri tarihi: 5.12.2013)

(bkz: bal/@ibisile), arıcılık
    (bkz: ba'de harabi'l-basra)
  • aslında yazacak çok şey var ama şimdilik dursun burda bakalım.
    özetle, kabilelerin(aşiretlerin) mafyalaşıp herkesi haraca kestiği, çok nadiren çalışkan insanlarının olduğu büyük bir ortadoğu köyü.
hesabın var mı? giriş yap