• para o kadar kendi aralarında dönüyor ki, ulan yüzünü göremedik 3 kuruşun 18 yıldır.
  • bu adama verilen destek diğer türk bilim insanlarına verilse ortada bambaşka bir türkiye olurdu. kendisi şunları yapabilsin diye nelerden feragat ettiğimizi kestiremiyoruz bile. şöyle söyleyeyim; göçen giden beyinler yüzünden learning curve kaybımızın fırsat maliyetini hesaplasak, bayraktar'ın bize kazandırdıklarından daha çok çıkar. neyse, siz verin mehteri...
  • üstteki yazara ithafen, vatanini seven ücretsiz hibe etsin demis, rabbimden duamdir su mübarek bayram gününde, allah da sana biraz akil hibe etsin, para kazanamayan bir sirket giderlerini nasil karsilayacak, nasil yatirim yapacak, yatirim yapmadan kendisini nasil gelisitirip rekabet edebilir kalacak? calisanlarinin maasini nasil ve ne ile ödeyecek, tsk'dan alacagi tesekkür belgesi ile calisanlarin kac tanesi ev kirasini ödeyebilecek ya da o tesekkür belgesi kac tane bakkal ve manavda gececek? universiteden mezun olur olmaz 5000 dolar maas bekler ama calisacagi firmanin para kazanmasini istemez, ilginc kafalar yani.

allah muhalif olanlarin da akilli olanini versin diye dua ettirten baslik.

bir iha'nin piyasasini bilmeden 6 milyon rakamini görünce sadece kulaga cok geldi diye aninda atip tutmalar baslamis durumda. eger piyasasini biliyorsaniz yazin biz de bilelim, ögrenelim diyelim ki bu ürün daha ucuzu varken daha pahali yerden alinmis, elestirimizi ona göre yapalim.
    ayni ürün 1 milyona tedarik edilebilecek bir durumdaysa ve sadece damat oldugu icin kendisine 6 kat fazla para verildiyse kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.
    ama iki ürün ayni fiyata satiliyorsa bile kendisi yerli üretim ve istihdam saglamasindan dolayi gene tercih nedeni olacaktir.

ayrica;
    (bkz: bos muhaliflikten gina gelmesi) akp'nin hic yanlisi yokmus gibi, elestiri hakkimizi, zamanimizi ve enerjimizi, sinerjimizi niye bos yerlerde harciyoruz bir türlü anlayamiyorum.

biri de üzerine 10 daha koyar f16 alirim demis, f16 icinde bir pilotun sehit olabilme riskini kac paraya aliyorsun peki, ya da sehit olunca geri ödeme mi yapiyorlar?
    ayrica f16 ile iha kiyaslamasinin elma ve armut kiyaslamak gibi olmasi konusuna girmiyorum bile. bu konuyu bile anlamayanlar cikti, f16 ile yapacaklarin ile iha ile yapacaklarin farklidir, niye bir tercihte bulunmak zorunda kaliyoruz anlamiyorum ki.

son edit: allah, rab, mübarek kelimelerini kullaninca akp'li olunmuyor, kulaginiza hos gelmeyen birseyler duydugunuzda karsinizdakini akp'li olarak görüp kendi kendinize düsman yaratmaktan da vazgecin artik.

söz hakki editi: üstteki yazar demis ki, adamlarin milyar dolari var, bir insanin ya da sirketin milyar dolara sahip olmasi, birine ya da bir devlete karsiliksiz hibe vermesini ge-rek-tir-mez. yaparsa seviniriz ve alkislariz ama öyle bir mecburiyeti yoktur.

devletler karsiliksiz tesvikler ya da hibeler verir ama bunu yaparken bir amaci vardir, ya vergi toplamak ister, ya yatirim yatirimi cekecegi icin yatirim almak ister ya da halkinin bir yerlerde is güc sahip olmasini saglayacak istihdam yerleri yaratmak ister. dolayisiyla ben sana hibe veriyorum sen de bana karsiliksiz ürün vereceksin demek ahmakliktir.

ülkeyi aile sirketi yaptilar konusu dogrudur, ama bu konu bu basligin konusu degildir, o yüzden dedigimi tekrar diyorum, akp'nin elestirilecek binlerce hatta onbinlerce zaafi ve yanlisi var, elestirilerimizi dogru yerde ve dogru zamanda yapalim, kontrolsüz güc güc degilse, yersiz elestiri de muhalefet yapmak degildir.
  • 16 milyona f16 alırız diyen sığ kafa ilk sözüm sana
    1950 de amerikan uçakları daha iyi ve ucuz diye uçak fabrikalarını kapatan menderes sana madalya takacak.

bir tarafta akitler ülkenin cennetten bir kademe aşağıda olduğuna her şeyin mükemmel olduğuna inandırmaya çalışır, diğer tarafta kafasız muhalifler belki akp nin eleştirilmemesi gereken 2 olayından birisini (diğeri sıgara yasakları) pislemeye çalışır

ey muhalefet olsun diye boş konuşan bilgisizler sizden çok iyi akit olur.
    veli ağababa gibi bağırınca haklı olduğunu sanan bilgiden uzak insanlar tarafından mı yönlendiriliyorsunuz?
    siz hiç türkiyenin heron alma projesini duydunuz mu?
    eksik gedik verilmeye çalışan heronların maliyetini duydunuz mu?
    siz hiç bedeli ne olursa olsun ödeyecek olsanız bile bir malın size satılmadığını duydunuz mu?
    peki bayraktar ve abisini ilk destekleyenin fetö kumpasına uğrayan hasan ığsız paşa olduğunu biliyor musunuz?
    bayraktar kardeşlerin babasının o dönemim riskine rağmen (dünya görüşleri de çok farklı iken)
    silivri de mahkemeleri takip ettiğini okudunuz mu?
    yani eğer boş beleş uydur kaydır muhalefet edecekseniz siz sağ cenaha yakışırsınız.

bir çok iha projesi var. sadece bayraktar üretim yapmıyor. bir teknoloji projesinde fiber kanat 5 lira
    control system 10 lira diye hesap yapılmaz. projenin kuluçka dönemi deli gibi para ister. ve o projeler hiç bitmez. daha çok havada kalanı daha iyi göreni daha çok yük taşıyanı için hep geliştirme ister.
    bize düşen o ihanın “merceğini” ülkede yapmak için proje hazırlamaktır. pali motoru sensörleri nasıl yerli üretim ile üretiriz diye kafa yormaktır.
    daha çok şey yazılır da benim umudum tükeniyor.
  • 1 siha 6 milyon dolar,

kanatsiz ucan pkk'lilari hd izlemek paha bicilemez.
  • madem yerli ve milli neden dolara satıyor. tl'ye satın kardeşim. amerika'da mı yaşıyoruz neyin doları. bakın işin tutarında değilim. 245.000.000 tl'ye satılması gerekir. uzun uzun yazalım ki kayınpederin tl'yi nasıl değersizleştirdiğini görelim.
  • muhaliflerin de iktidar yanlıları kadar koyun olduğunu gösteren başlık.

gerçekten başında zebani beklemeyen tek cehennem kuyusu bizimkisi olabilir. biri çıkınca diğeri aşağıya çekiyor.

peki çok zeki insanlar, hiç abd ve israil'in siha veya iha için ayırdığı bütçeleri araştırdınız mı? seri üretim nedir bilir misiniz? mühendislikte ya da herhangi bir işte ilk yatırım maliyeti diye bir şey duydunuz mu?

gerçekten bu ülkeden adam olmaz. muhalefeti ayrı koyun iktidar yandaşı ayrı. yiyin birbirinizi ne diyeyim.
  • yunanistan israil den 2 adet heron iha yı 40 milyon euro ya 3 seneliğine kiraladı.fiyatları karşılaştırdığımızda yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

ve en önemlisi ise 7 kişiyle başlayan firma şuan 750 kişiye ulaşmış durumda belki 3 sene sonra 1000 kişi olacak.şuan 750 tane insan havacılık sektöründe yerli birşeyler yapabilmek için çabalıyor.bunun değeri para ile ölçülemez bence.

yani kısaca bu paraya sözde ünlülere meydanlarda konser vermesi için de harcanabilirdi. sadece o ünlünün ve organizasyonun cebi dolar.var olan zenginliğine zenginlik katardık.
    en azından böyle firmalar çoğaldıkça üniversiteli veya liseli gençler kendilerine yüksek teknoloji üreten firmalarda çalışma hayali kurabilir. işte o zaman 50 tane nazım hikmet kitabı yazana aydın değil.bu teknolojiyi yaratanlara aydın denilebilir.
    atatürk ün ölümünden sonra ortaya çıkartılmış avrupa yalakası sözde aydın kesimin türkiye cumhuriyetinde saygı görmesi bu gibi hamlelerle günden güne azalıyor.

zaten bu gibi şeylere saldırmalarının asıl sebebi de budur.
  • ya adama zorla damat savundurtacaksınız yine. arkadaşım siz nasıl at gözlüklü insanlarsınız ya? ulan koyun koyun dediğiniz milletten zerre farkınız yok yemin ederim.

yaparsın fiyat & rakip firma araştırmasını, ona göre asar kesersin. adam ucuza vermiş işte. açık ve net. bir de bazı dalyaraklar "işte vatan sevgisi" falan diye ötmüş. adamın bir malı var ve devletine değerinin çok altında veriyor. sen babadan kalma evinin yarısını versene devlete madem çok devletçisin.

hayatınız boş yapmak. köy kahvesine döndürdünüz güzelim sözlüğü
  • ağır bir hükümet mualifi olarak beğendiğim fiyattır.
    böyle bir yüksek teknoloji ürünü için -ki bildiğim kadarıyla türkiye, ısrail ve abd dışında bunları hakkıyla üreten ülke yok, yanlış varsa düzeltiniz -
    son derece uygun, hatta bedavaya gelmiş bir ücrettir. pahalılığı değil neden ve nasıl bu kadar ucuz olduğu tartışılması gerekirken, abuk bir muhabbet ve muhalefet yapılıyor.
    öncelikle bu uçakların 4milyon üretim maliyeti olması mucize - abd ve israil fena adam silkeliyor demektir. teknolojiyi ve maliyeti değil, tekeli satıyor demektir. bu kırılmış, güzel olmuş. türkiye firmasından vergisiz alınması da gayet olumlu, zira bu adamlar süt satmıyor, o vergiler argede kullanılacak.

2.si %50 kar böyle bir ürün için gayet normal. o kar, kar değil zaten, adam onu cebine atmıyor. bu ürünlerde belli bir mark-up olacak ki bir sonraki geliştirmede kullanılsın. sonsuza kadar ar-ge hibesi alamazsın, bir noktada satıştan gelen parayı aktarman gerekiyor. aksi halde hiç bir teknoloji ürünü üretimi gerçekleşemez. yolcu uçağından 100 liralık yazılıma kadar bu iş böyle... teknolojik ürünlerinde gerçek zamanlı olarak ürünü güncellemezsen, sürekli yeni trendi takip etmezsen çok hızlı bir biçimde satış yapamaz hale gelirsin.
    şöyle bir örnekle izah edeyim: 4 -5 sene önceki telefonun bugünün şartlarında yavaş ve eski geliyor değil mi? o yüzden 4-5 sene önce verdiğin paranın karının büyük kısmı bugünkü telefonun tasarlanması için harcandı ki, firma satılabilir ürün yapmaya devam edebilsin. aynı şekilde, bugün verdiğin ücret 5 sene sonraki modelin geliştirilmesine gidecek. vergi mergi gibi işleri bir kenara bırakıp sadece telefon firmasının yaptıklarına odaklanın - ör: htc, xaomi vs. . apple bu karı geliştirmeye aktarmayı 30 yıl önce yaptı ve o yüzden peynir ekmek gibi %500 karla satış yapıyor mesela.... teknoloji işinin doğası budur.

bu şekilde saçmalarsak biraz zor görürüz bu adamların gidişini.
    güzel iş yapılmış, yiğidi öldür hakkını ver. bu iha işi akp'nin yaptığı en iyi iş olabilir...
hesabın var mı? giriş yap