şükela:  tümü | bugün
 • para o kadar kendi aralarında dönüyor ki, ulan yüzünü göremedik 3 kuruşun 18 yıldır.
 • ukrayna’ya da altı tanesini 69 milyon dolara satmışlardı link demek ki damat otuz üç milyon dolar iskonto yapmış. maliyetini falan bilmeden eleştirilmesi yersiz olmuş.

  (bkz: #107774039) burada bir suser 10 adet heron’un 185 milyon dolar olduğunu yazmış. bu durumda fiyatlar gayet normal dağılın.
 • abd malı reaper iha 16 milyon dolar, hadi onu geçtim elimizdeki bir f-16 nın ederi de yaklaşık 15 milyon dolar.

  neredeyse üçte bir fiyatına mal ediliyor. ki dışarıdan alamayacağın bir malı üçte birine almışsın.

  36 milyon doların içinde malzemesi, ar-ge maliyetleri, personel giderleri, sabit giderleri var. sadece 750 personelin ortalama 8000 net maaş ile 2 yıllık maliyeti 36 milyon ediyor.

  illa ki bir kar marjı ile satılıyordur ama sanki 36 milyonu almış cebe atmış yerine 500 liralık teneke vermiş gibi yazmak ayıp.

  vergi muafiyeti bütün teknoloji şirketlerine tanınan bir hak. teknopark'ta olman yetiyor ya da 15 mühendisten fazla çalıştırıyorsan alıyorsun o muafiyeti.

  vergi muafiyetine laf çakmak istiyorsan, web sitesi yapıp teknoparkta muafiyet peşinde koşanları kovalayın.

  eleştirmek istiyorsanız, niye türkiye'den baykar gibi 10 firma daha çıkamıyor, * bunu eleştirelim tartışalım.
 • bu adama verilen destek diğer türk bilim insanlarına verilse ortada bambaşka bir türkiye olurdu. kendisi şunları yapabilsin diye nelerden feragat ettiğimizi kestiremiyoruz bile. şöyle söyleyeyim; göçen giden beyinler yüzünden learning curve kaybımızın fırsat maliyetini hesaplasak, bayraktar'ın bize kazandırdıklarından daha çok çıkar. neyse, siz verin mehteri...
 • üstteki yazara ithafen, vatanini seven ücretsiz hibe etsin demis, rabbimden duamdir su mübarek bayram gününde, allah da sana biraz akil hibe etsin, para kazanamayan bir sirket giderlerini nasil karsilayacak, nasil yatirim yapacak, yatirim yapmadan kendisini nasil gelisitirip rekabet edebilir kalacak? calisanlarinin maasini nasil ve ne ile ödeyecek, tsk'dan alacagi tesekkür belgesi ile calisanlarin kac tanesi ev kirasini ödeyebilecek ya da o tesekkür belgesi kac tane bakkal ve manavda gececek? universiteden mezun olur olmaz 5000 dolar maas bekler ama calisacagi firmanin para kazanmasini istemez, ilginc kafalar yani.

  allah muhalif olanlarin da akilli olanini versin diye dua ettirten baslik.

  bir iha'nin piyasasini bilmeden 6 milyon rakamini görünce sadece kulaga cok geldi diye aninda atip tutmalar baslamis durumda. eger piyasasini biliyorsaniz yazin biz de bilelim, ögrenelim diyelim ki bu ürün daha ucuzu varken daha pahali yerden alinmis, elestirimizi ona göre yapalim.
  ayni ürün 1 milyona tedarik edilebilecek bir durumdaysa ve sadece damat oldugu icin kendisine 6 kat fazla para verildiyse kesinlikle kabul edilemez bir durumdur.
  ama iki ürün ayni fiyata satiliyorsa bile kendisi yerli üretim ve istihdam saglamasindan dolayi gene tercih nedeni olacaktir.

  ayrica;
  (bkz: bos muhaliflikten gina gelmesi) akp'nin hic yanlisi yokmus gibi, elestiri hakkimizi, zamanimizi ve enerjimizi, sinerjimizi niye bos yerlerde harciyoruz bir türlü anlayamiyorum.

  biri de üzerine 10 daha koyar f16 alirim demis, f16 icinde bir pilotun sehit olabilme riskini kac paraya aliyorsun peki, ya da sehit olunca geri ödeme mi yapiyorlar?
  ayrica f16 ile iha kiyaslamasinin elma ve armut kiyaslamak gibi olmasi konusuna girmiyorum bile. bu konuyu bile anlamayanlar cikti, f16 ile yapacaklarin ile iha ile yapacaklarin farklidir, niye bir tercihte bulunmak zorunda kaliyoruz anlamiyorum ki.

  son edit: allah, rab, mübarek kelimelerini kullaninca akp'li olunmuyor, kulaginiza hos gelmeyen birseyler duydugunuzda karsinizdakini akp'li olarak görüp kendi kendinize düsman yaratmaktan da vazgecin artik.

  söz hakki editi: üstteki yazar demis ki, adamlarin milyar dolari var, bir insanin ya da sirketin milyar dolara sahip olmasi, birine ya da bir devlete karsiliksiz hibe vermesini ge-rek-tir-mez. yaparsa seviniriz ve alkislariz ama öyle bir mecburiyeti yoktur.

  devletler karsiliksiz tesvikler ya da hibeler verir ama bunu yaparken bir amaci vardir, ya vergi toplamak ister, ya yatirim yatirimi cekecegi icin yatirim almak ister ya da halkinin bir yerlerde is güc sahip olmasini saglayacak istihdam yerleri yaratmak ister. dolayisiyla ben sana hibe veriyorum sen de bana karsiliksiz ürün vereceksin demek ahmakliktir.

  ülkeyi aile sirketi yaptilar konusu dogrudur, ama bu konu bu basligin konusu degildir, o yüzden dedigimi tekrar diyorum, akp'nin elestirilecek binlerce hatta onbinlerce zaafi ve yanlisi var, elestirilerimizi dogru yerde ve dogru zamanda yapalim, kontrolsüz güc güc degilse, yersiz elestiri de muhalefet yapmak degildir.
 • 16 milyona f16 alırız diyen sığ kafa ilk sözüm sana
  1950 de amerikan uçakları daha iyi ve ucuz diye uçak fabrikalarını kapatan menderes sana madalya takacak.

  bir tarafta akitler ülkenin cennetten bir kademe aşağıda olduğuna her şeyin mükemmel olduğuna inandırmaya çalışır, diğer tarafta kafasız muhalifler belki akp nin eleştirilmemesi gereken 2 olayından birisini (diğeri sıgara yasakları) pislemeye çalışır

  ey muhalefet olsun diye boş konuşan bilgisizler sizden çok iyi akit olur.
  veli ağababa gibi bağırınca haklı olduğunu sanan bilgiden uzak insanlar tarafından mı yönlendiriliyorsunuz?
  siz hiç türkiyenin heron alma projesini duydunuz mu?
  eksik gedik verilmeye çalışan heronların maliyetini duydunuz mu?
  siz hiç bedeli ne olursa olsun ödeyecek olsanız bile bir malın size satılmadığını duydunuz mu?
  peki bayraktar ve abisini ilk destekleyenin fetö kumpasına uğrayan hasan ığsız paşa olduğunu biliyor musunuz?
  bayraktar kardeşlerin babasının o dönemim riskine rağmen (dünya görüşleri de çok farklı iken)
  silivri de mahkemeleri takip ettiğini okudunuz mu?
  yani eğer boş beleş uydur kaydır muhalefet edecekseniz siz sağ cenaha yakışırsınız.

  bir çok iha projesi var. sadece bayraktar üretim yapmıyor. bir teknoloji projesinde fiber kanat 5 lira
  control system 10 lira diye hesap yapılmaz. projenin kuluçka dönemi deli gibi para ister. ve o projeler hiç bitmez. daha çok havada kalanı daha iyi göreni daha çok yük taşıyanı için hep geliştirme ister.
  bize düşen o ihanın “merceğini” ülkede yapmak için proje hazırlamaktır. pali motoru sensörleri nasıl yerli üretim ile üretiriz diye kafa yormaktır.
  daha çok şey yazılır da benim umudum tükeniyor.
 • 1 siha 6 milyon dolar,

  kanatsiz ucan pkk'lilari hd izlemek paha bicilemez.
 • madem yerli ve milli neden dolara satıyor. tl'ye satın kardeşim. amerika'da mı yaşıyoruz neyin doları. bakın işin tutarında değilim. 245.000.000 tl'ye satılması gerekir. uzun uzun yazalım ki kayınpederin tl'yi nasıl değersizleştirdiğini görelim.
 • muhaliflerin de iktidar yanlıları kadar koyun olduğunu gösteren başlık.

  gerçekten başında zebani beklemeyen tek cehennem kuyusu bizimkisi olabilir. biri çıkınca diğeri aşağıya çekiyor.

  peki çok zeki insanlar, hiç abd ve israil'in siha veya iha için ayırdığı bütçeleri araştırdınız mı? seri üretim nedir bilir misiniz? mühendislikte ya da herhangi bir işte ilk yatırım maliyeti diye bir şey duydunuz mu?

  gerçekten bu ülkeden adam olmaz. muhalefeti ayrı koyun iktidar yandaşı ayrı. yiyin birbirinizi ne diyeyim.
 • yunanistan israil den 2 adet heron iha yı 40 milyon euro ya 3 seneliğine kiraladı.fiyatları karşılaştırdığımızda yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz.

  ve en önemlisi ise 7 kişiyle başlayan firma şuan 750 kişiye ulaşmış durumda belki 3 sene sonra 1000 kişi olacak.şuan 750 tane insan havacılık sektöründe yerli birşeyler yapabilmek için çabalıyor.bunun değeri para ile ölçülemez bence.

  yani kısaca bu paraya sözde ünlülere meydanlarda konser vermesi için de harcanabilirdi. sadece o ünlünün ve organizasyonun cebi dolar.var olan zenginliğine zenginlik katardık.
  en azından böyle firmalar çoğaldıkça üniversiteli veya liseli gençler kendilerine yüksek teknoloji üreten firmalarda çalışma hayali kurabilir. işte o zaman 50 tane nazım hikmet kitabı yazana aydın değil.bu teknolojiyi yaratanlara aydın denilebilir.
  atatürk ün ölümünden sonra ortaya çıkartılmış avrupa yalakası sözde aydın kesimin türkiye cumhuriyetinde saygı görmesi bu gibi hamlelerle günden güne azalıyor.

  zaten bu gibi şeylere saldırmalarının asıl sebebi de budur.