• ramazan bayramı için; babaannenin yaşlılıktan ve kalp rahatsızlığından ötürü oruç tutamaması nedeniyle arefe günü "kurtlar kuşlar bile oruç tutuyor, ben tutamıyorum" diye diye gözyaşı döküp burun çekerek etli yaprak sarması içini kardığı zamandır.

kurban bayramı için; dedenin kendini hâlâ gençliğindeki haşin ve sert adam zannetmesi neticesinde hazırlanacak etler için sağa sola emir yağdırıp evde hafiften askeri nizam havası estirmesi neticesinde, halanın "her kurban bayramında kendim kesilecekmiş gibi strese giriyorum yeminle" sitemiyle kadayıfın şerbetine limon suyu damlattığı andır.

ben mi? büyük ve kalabalık ailenin bayram telaşlarında ortalıkta dolaşıp da fazla göze batmadan, kıyıdan kıyıdan bir işin ucundan tutan ve bu anların hepsini ileride yaşlanınca çocuk çombalak, torun torba bîhakkın yaşayabilmek için, fotoğrafını çekip, sesini kaydeden oradaydım kişisi...

mesaim var, bana müsaade...
  • ramazan bayramı için;

insanın her yiyip içmesinden önce bir anlık tereddüte düştüğü andır.
  • annenin perdeleri bile indirip yıkadığı, tüm evi pırıl pırıl yaptığı andır.
  • babanın odaları dolaşıp "yarın sabah namazdan döndüğümde herkes hazır olacak, ona göre" dediği an.
  • hipermarketlerde kent, ülker, şölen gibi bilumum markaların standlarında şeker tanıtan hosteslerin görüldüğü andır.
  • "yaşlı insanları ziyaret edelim" temalı, kimi zaman acıklı olabilen reklamların türediği an.
  • kuruyemişçilerde uzun uzun kuyruklar gördüğünüz andır.
  • 18:00'da mesaiyi bitirip, hemen hemen her gün 19:50 - 20:10 saatleri arasında eve girebilirken 19:15'de eve girerken anlıyorum ki bayram gelmiş.

kendime not : he amk he istanbul'da yaşıyorum.
  • orospu çocuğu komşunun bahçeye bağladığı ineğin böğürmesinden uyuyamadığınız an.
  • babamin mezarina gitmeyi planladigim an.
hesabın var mı? giriş yap