• caprica için yaptığı bitiş müziğini diziden kesip youtube'a koymuştum amme hizmeti olarak, adam blogunda koyduğum videoya link vermiş.

(bkz: http://www.bearmccreary.com/blog/?p=1903)*

millet korsan ayağına internette link kovalar, bizim bear gayet "alın bakın yaptığım besteyi nete koymuşlar buradan dinleyebilirsiniz" modunda takılıyor. daha da çok sevdim vallahi kendisini.
  • tanrının "sana evrenin yaratılış hikayesini anlatan bir senfoni besteleme görevi veriyorum!" diyerek yeryüzüne gönderdiği varlık. saylonları bile sevdirdi ya!
  • kendisi son donemlerde denk geldigim en iyi muzisyenlerden, ve hatta composer/conductor'lardan biridir. battlestar galactica, caprica ve the sarah connor chronicles'da yaptiklari zaten inanilmaz; bunlara hicbir yorumum bile olamaz; fakat bu adamin la'de verdigi bir battlestar konserleri vardir ki... oy oy oy... bak kelime bulamadim. ama hani pinar sucuk reklamindan alinti yaparsam "illaaaağkiiiiiiiiiiiiiiii" derim sadece. hele son verdigi konserde kara thrace ablamiz cikip kara remembers sarkisinda eslik etmistir ki kendisine... aynen dizideki gibi, sag eli kendisi, sol eli ise bear mccreary calmistir... iste boyle bir ortamda bu adamin grubu ile gelip (brendan mccreary ve mumkunse kara thrace dahil) turkiye'ye gelip, bu battlestar konserini kurucesme arena'da vermesi gerekiyor ki o istanbul bogazi esliginde ben battlestar galactica muzikleri dinliyip dinliyip bosalicam...

bir de yanilmiyorsam heloween temali bir konserde jack the skelington kiliginda sahneye cikip, onun sarkilarindan bir kac tane soylemisligi vardir...

hadi be bear... bak allah'in adini veriyorum ?

(bkz: ölmeden önce canlı dinlenmesi gereken müzisyenler)
  • bu adamın all along the watchtower adı altında yaptığı şey, ki yani bob dylan da hendrix de kusura bakmasınlar, cover filan değil zaten artık bambaşka bir şey. hele o iki dakikalık intro yıllar sonra hala her dinleyişimde tüylerimi tiken tiken etmeyi başarıyor. kaliteli bir kulaklıkla insanın kendisine yapabileceği en büyük güzelliklerden biri. o üçüncü dakikada giren bas, o gitarlar o yaylılar allahım yarebbim. adamın boğazına yapışıp sorasım geliyor, bu kadar enstrüman bu kadar ses bu uyum bu güzellik sen milyon sen milyar sen bu düzenlemeyi nasıl yaptın?
  • all along the watchtoweri oyle bir hale getirmis ki, anlatilmaz dinlenir.
  • sayesinde sabahları savaşa gider gibi işe gidip*, adama'nın güvenli kollarına döner gibi eve döndüğüm* zat-ı muhterem. ekşi sözlükte bear'ın türkiye'ye gelmesini isteyen on bin kişi bulabilir miyim acaba? dear bear diye mektup falan mı yazsak toplanıp...
  • dizilerde ismi oyunculardan hemen sonra cikar. yani cidden on plandadir bu adam. filmelre muzik yapacagi zamanlari heyecanla bekliyorum...
  • soundtrack hastalığı vardır bende. galiba normal müzikten daha çok soundtrack dinlemeyi seviyorum. soundtrack konusundaysa son yıllardaki en iyi isimlerden biri bear mccreary'dir çok açık şekilde.

gerçi bence halen bsg serisinin 4. sezon soundtrack albümünün güzelliğini aşamamıştır orası ayrı.
  • battlestar galactica'nın dinlemeye doyum olmayan müziklerinin arkasındaki adam.. 79 doğumlu bi de.. genelde bağımsız filmlere müzikler yapmış.. iyi ki keşfedilmiş dedirten kişilik..

http://www.bearmccreary.com/
    http://www.imdb.com/name/nm0566970/
  • düş 2008'den 1979'u = 29. 29 yaşında bir adam. ve sanki bir john williams , bir hans zimmer, bir ennio morricone gibi, müziği fonunda çaladurduğu harika diziyle birlikte anılıyor. tabii o müzikleri yaptığında yaşının 26 olduğuna da dikkat çekelim. bu adamın 40'lı 50'li yaşlarını hayal ediyorum. edemiyorum.
hesabın var mı? giriş yap