• cahilligin diz boyu oldugu baslik.

bakin arkadaslar kanun tasarisi meclisten cikip cumhurbaskaninin onaylamasi ile kanun olur, bu arada meclisten cikan tasari degismez. yani cumhurbaskani ya onaylayacak ya da geri gonderecek, degistirmek meclisin isi.

ikincisi meclis 26 temmuz'da tatile girdi 1 ekim tarihine kadar calismayacak.

yani su halde mevcut torba yasa tasarisi oldugu gibi kabul edilecek. istisnasi olacagini sanmiyorum, cok siradisi bir durum olsa da olma ihtimali var.

kariyer planinizda 21 gun sizi sekteye ugratacaksa planlamanizi 21 gunun ne zaman olacagi kesinlesince tekrar yaparsiniz, turkiye'de ki butun isverenler bu sureci takip ediyor zaten.

uzun lafin kisasi yapma durumu olan varsa yapsin kurtulsun. askerlik erkekler icin bu ulkede yurtdisina cikarken pasaport polisinin baktigi en onemli seylerden birisi, digeri de yakin zamandaki darbe girisimi dolayisiyla darbeyle iliskili olanlar, yani askerligi aradan cikarirsaniz kafaniz cok rahat olur.

edit: son paragrafta "yurtdisina cikamazsiniz" gibi anlasilan bir ifade ile yazmisim. aciklik getireyim, yurtdisina cikisiniz sadece hakim karari ile yasaklanabilir diyor anayasa. benim isaret etmek istedigim nokta ise, sinirda durdurulup size tutanak hazirlanip imzalatilmasi surecinde ucaginizi kacirmaniz soz konusu olabilir, zannediyorum sozlukte bu konu ile ilgili birkac hadiseden bahsedilmisti.

eger gereksiz yere strese girmenize sebep olduysam, ozur diliyorum.
  • burada lak lak konuşacağınıza cimer'e yazın gencolar. gerçi ihale verilmiş bile bu saatten sonra ne değişir bilmiyorum.
  • yaş 26 yeni mezun oldum. iş arıyorum ama bulamıyorum çünkü kimse askerlik sorunu olan birine iş vermek istemiyor. bedelli askerlikten yararlanacağım diyorum "ne zaman?" diye soruyorlar. bir şey de diyemiyorsun anca zamanı belli değil diyorsun 3 ay sonra çıkarsa daha işe yeni başlar başlamaz 21 gün izin veremeyiz diyorlar. onlar da haklı.

evlilik düşüncesi var ama ortada iş yok. bu eğitim meselesi yüzünden askerlik ne zaman yapılacak bitecek bilinmiyor. en az 5,6 ay daha işsiz dolaşmak demek bu.

ak parti belki de hayatında ilk defa çok geniş bir kitleye yaranacakken bunun bile içine sıçıp hali hazırda muhalif olanları hatta apolitik olanları bile tamamen kendine düşman etti. bu süreci herkese yararlı bir şekilde tamamlayabileceklerken kendi destekçilerinden bile tepki görecek şekilde bitirmeye çalışmaları ciddi anlamda kafasızlık başka bir şey değil. yerel seçimlerde görürler sonuçları.
  • kimsenin çıkmasına sevinemediği askerlik türü.
    yaklaşık bir yıldır herkes bu bedellinin çıkacağından emindi ama kimse temel eğitim vs bir şey beklemiyordu.
    21 gün askere gitti diye kimse işinden gücünden olmaz. işsiz kalacağım söylemi gereksiz.
    o kadar askeri tsk nasıl askere alacak diyenler de bilsin ki tsk kapasitesi bunun üç katını bile kaldırır. bu argümandan da vazgeçin.
    iki temel sebepten dolayı bu 21 gün olayına karşı çıkıyorlar. bunlardan ilki bir ay maaş almayacak olmaları. 5 bin tl geliri olana oldu bedelli 20 bin tl.
    ikinci sebep de askere gitmek istemiyor olmaları.
    zaten askere gitmeyi isteseydi bu adam bunca sene kaçmazdı. iş güç para evlilik falan hikaye, gider 22 yaşında okulu bitirdiğinde paşa paşa yapardı askerliğini ama bir bahane buldular ve kaçtılar.
    istemedikleri için gitmediler.
    toplumun gözünde ılık götlü gibi gözükmemek için milyonlarca bahane buldular ama asıl sebep o emir komuta sistemine girmek istememeleriydi.
    parayı verip askere gitmeden hayata devam etmek, adeta sisteme atılan bir gol olacaktı.
    ama olmadı. tam kadro rakip yarı sahasındayken, ani gelişen bir atakla gol yediler.
    bu yüzden üzgünler.
    sevinmiyorlar.
    bu adamların üzerine gidip durmayın.
    bedelli yaparak askere gidilmeyeceği fikrini onlara daha önce çıkardığı bir sürü bedelliyle devletin bizzat kendisi verdi.
    bedelli askerlik fikrini, askere gitmeyi istemeyenler götünden uydurmadı.
    bir umutları vardı ve peşinden koştular, bu yüzden suçlu değiller.
    umarım da 21 gün meselesi kalkar.
    kalkmazsa da üzülmeyin. siktiredin.
  • - bu hükümet 2 bedelli daha çıkardı. eğitim şartı vb. yoktu. şimdi bu uygulamalardan pişmanlık mı duyuyorlar ki 21 gün eğitim şartı getirdiler? bu bedellilerden faydalanan yüzbinlerce insanı işe yaramaz, askerlik bilinci olmayan, olağanüstü savaş hali sırasında göreve çağrılmayacak kişiler olarak mı görüyorlar.
    - bu sistemin katkısı ne olacak. katkısından çok bütçeye zararının olacağını kestiremiyorlar mı? ya da kestiriyorlar da birilerinin cebi dolsun diye bilerek mi yapıyorlar?
    - ülke ekonomisi kötü dönemlerinden birini yaşarken, bedelli askerlikten toplanacak parayı kaynak olarak kullanmak yerine büyük bir bölümünü çöpe atmanın sebebi ne?
    - sadece maliyet olarak değil bu 21 gün şartı yüzünden katılımın da olması gerekenden daha az olacağını ve en az yüzbin kişinin sırf bu yüzden bedelliden faydalanamadığını tahmin etmek zor değil
    - işveren açısından yaklaşık 300 000 çalışan 21 gün boyunca istihdam edilemeyecek. şu kayba bir bakın. mesela benim yerime işimi yapabilecek biri yok diyelim. ben olmadığım için şirketim belki de 1 milyon euro kazanabileceği kardan kaybedecek. (firmalara uluslararası iş bağlayan biri bedelli bekliyor diyelim. sırf bu 21 günde 2-3 yabancı şirket türk firmalarla iş yapmak yerine başka firmaları seçebilir. bu en az 100 milyon euro zarar demek)
    - daha önce çok daha önemli kararlardan geri dönülmüşken bu 21 gün bedelli askerlik kararı neden allahın emriymiş gibi körü körüne savunulup, asla vazgeçmeyiz deniyor? 25 gün ve 15 bin lirayı halk hep bir ağızdan istemişti, hükümet buna uydu ve halkın gözünde bir prestij kazandı fakat sonunu getiremediği için yine hüsrana uğrattı.

eğer sebep;
    herkesin temel askerlik eğitimini almasını sağlamaksa, neden daha önce yapılmadı ve neden profesyonel askerliğe geçtiğimiz dönemde yapılıyor? zaten profesyonel orduya geçmeye başladık, 21 günde eğitim alsa ne olur almasa ne olur? onun yerine savunma sanayiini güçlendirmek daha mantıklı değil mi? bu kadar insanın 21 gün askeri gitmesi demek belki 2 tank maliyeti demek.

eğer sebep;
    önceki bedellilerde bizim askerlik hakkımızı neden elimizden alıyorsunuz, bizde gitmek istiyoruz gibi bir saçmalıksa, bu kişiler buyursun uzun dönem/kısa dönem neyse askerliklerini yapsınlar. ihtiyacı olan adam bedelliden yararlansın.
  • reyiz çak artık şu imzayı bee dediğim askerlik türü. yetti gayli.
  • ibrahim kalın : 21 günde geri adım yok, bir kaç güne imzalanacak.
  • habertürk'ün haberine göre; ibrahim kalın "önümüzdeki bir kaç gün içerisinde sayın cumhurbaşkanımızın tasarıyı imzalaması bekleniyor. gerekli detayları milli güvenlik bakanımız paylaşacak." demiştir.

kaynak:https://m.haberturk.com/…skerlik-aciklamasi-2084053
  • (bkz: hulusi akar) bu ismi unutmayın. bedelli bekleyenleri yakan ve temel eğitimde ısrar eden kişi.
    su uyur hulusi akar...
  • rousseau'nun vatandaşlık hakkında ne kadar hassas olduğunu bilen bilir. bir de onun açısından ele almak lazım bu bedelli askerlik meselesini. şöyle demiştir yıllar önce:

"kamu hizmeti vatandaşların birinci işi olma niteliğini kaybeder kaybetmez onlar kendi bedenleri ile hizmet etmek yerine paralarıyla hizmet etmeyi tercih ederler. devletin düşüşü uzak değildir. savaşa gitmek kaçınılmaz olduğunda onlar ordunun parasını öder ve evlerinde kalırlar... gerçekten özgür olan bir ülkede, vatandaşlar parayı bir araç gibi kullanmak yerine kendi elleriyle her şeyi yaparlar. kendi ödevlerinden muaf tutulmak için ödeme yapmak şöyle dursun bu ödevlerin kendileri tarafından yerine getirilmesi ayrıcalığına sahip olabilmek için para bile verebilirler. yaygın olan görüşü paylaşmaktan uzağım: zorunlu askerliğin vergilendirmeden daha az ölçüde özgürlüğe karşıt olacağını savunacağım."

kaynak: son okuduğum kitaplardan biri, sandel'ın yazdığı adalet: yapılması gereken doğru şey nedir, adlı kitap. kendisi bunu rousseau'nun toplum sözleşmesi'nden almış.
hesabın var mı? giriş yap