• beethoven'in 1817-1823 yılları arasında bestelediği ölümsüz eseri. bu janrda fazla ürün vermemiş bestecinin giderayak yazdığı bir başyapıtıdır kimilerine göre. theodor wiesengrund adorno'nun pek beğenemediği eseri stil olarak johannes ockeghem ile josquin des pres'e benzettiği bilinmektedir; beethoven'in kafasında kim bilir hangi kurtlar dolaşıyordu bestelerken...
    giovanni pierluigi da palestrina'nın missalarında yakalanmış lezzete yakın bir tat verdiği muhakkaktır eserin. kyriesinde anlayamayız neyle karşı karşıya olduğumuzu, tipik bir missa havası verir bize. gloriasında keşiflerin karşımıza çıkacağının ilk işaretleri gizlidir. credosuyla hanya anlaşılır. karşımızda ses için yazılmış en olağanüstü ve zor eserlerden biri mevcuttur. "et vitam venturi" mıntıkasındaki füg tarihin en zor koral partisyonlarından birini barındırır. sanctusundan itibaren missaların klasik çizgisinden de uzaklaşmaya başlar besteci. agnus deisi ise tarihin en güzel dualarından birine sahne olur...
    (bkz: dona nobis pacem)
  • beethoven missa solemnis'in sanctus bolumunde (benedictus) keman soloya onemli bir gorev duser. beethoven'in en kendine ozgu eserlerinden biridir.

"vom herzen, möge es wieder, zu herzen gehen!" partisyonda kyrie bolumunun basina boyle yazmis beethoven: "kalpten gene kalbe (kalplere) gitsin."
  • agnus dei bölümüne kadar ne kadar güzel eser,akıp gidiyor dersiniz ama işte o agnus dei başladığında,miserere dendiğinde ne olduğunuzu şaşırırsınız.belki de benim gibi gözünüze işlediğiniz günahlar gelir,gözünüz yaşlanır,siz de merhamet dilemeye başlarsınız.kısıtlı müzik bilgimle şu ana kadar dinlediğim en sarsıcı 15 dakikadır.
  • iki buyuk yorumcusu vardir bu eserin bana gore.

ilki yillardir saplanti gibi pesine dustugum, sonunda buldugum szell'in cleveland orkestrasi ile beraber canli kaydettigi albumdur. szell bana bir kere daha gectigimiz yuzyilin en buyuk sefi oldugunu gosterdi bu icra ile.

digeri de bernstein'in, dunyanin en iyi orkestrasi sayilan buyuk royal concertgebouw orkestrasi ile beraber kaydettigi, deutsche grammophon'dan cikan albumudur. sapka cikartir.