• 2013 yapımı başrolünde keira knightley , mark ruffalo ve maroon5 grubunun solisti adam levine gibi isimlerin bulunduğu amerikan yapımı müzikal-romantik film.

günümüzdeki müzik kirliliğine hafiften dokunduran ve bolca gerekli olan şeyin "gerçek" enstrümanlar olduğunun altını çizen bu samimi, sempatik, yer yer dramatik ve hem müzikleriyle hem de görsel anlamda (newyork manzaraları...) bolca romantik olan film mütevazi duruşuyla da tam bir başucu filmi aslında

senaryo basit olmakla birlikte aslında tam da gerekli olan şey. zira müzikler, klip tadındaki görsellikler ve samimiyet o kadar dikkatinizi çekiyor ki senaryonun yapısı geri planda kalıyor. hikayeye odaklanmıyorsunuz çünkü, şarkılardaki durumlara tam da filmde söylendiği gibi anı anlamlandıran müziğin tadını çıkarıyorsunuz...

tabiki bu durum filmin senaryosunun vasat olduğu anlamına gelmiyor, aksine sadeliğiyle filmin diğer etkenlerine daha fazla dikkat etmemizi sağlıyor. velhasıl popüleritenin o kendini tekrarlayan seslerinden sıkıldıysanız filmi izleyiniz efendim.

not: başarılı bir soundtrack albümünün olduğunu yazmama gerek yok herhalde
  • filmin içinde onca müzik varken aklıma angel'ı getirdi ya bu film, var bir terslik. tamam güzel müzik var filmde ama filmin şarkısı lost stars olmasına rağmen en güzel şarkı (bkz: luck be a lady) idi benim için.

filmde mark ruffalo varsa izlenir yargısı oturmuştur sanırım artık, ben hiç bir bilgim olmadan sadece onun ismiyle izledim ve yukarıda da bahsedilmiş, biraz fazla oynamaya çalışmışsa da filmin kendi sakinliğinin bu durumun önüne geçmesi iyi olmuş.

catherine keener da cuk oturmuş bence oraya, çok fazla görünmedi ama özellikle banyo sahnesi ve 1. saatin sonundaki kapı sahnesinde sigara muhabbetinde çok doğal görünüyordu. sahne öncesi mutfakta set ekibinin bulaşıklarını yıkıyormuş da sırası gelince oynayıp bulaşığa dönecek gibiydi.

mos def vardı tabi bir de. cücük kalmış rolü ve o sahnelerde mark ruffalo'nun "büyük oyniycam olm, ona göre" tavrı yüzünden varlığı yokluğu anlaşılamadı. biraz sağlam roller al artık, chuck berry'i, ford prefect'i oynamış adamsın olm. bu ne lan? yaşlanmış ama.

tabi bir de keira var. bu kadının konuşurken takındığı "istesem parmağımı oynatıp bütün dünyanızı tepetaklak ederim ama dua edin normal yollardan yapmaya çalışıyorum" tavrı ve o tavrı takındığında dudağının kenarından beliren gülüşü yüzünden bütün dünyayı tepe taklak edesim, kaliforniya'da güneşin altında kahveni içerken sinsi gibi yanına yaklaşıp "aa, sen o beetlejuice'da oynayan kadın değil misin?" diyip sinirlerini hoplatasım, o mayolu, çiroz gibi fotoğraflarını gördükten sonra hayata portre bakasım, uzaktan bi arkadaşa benzetip de seslenmeye cesaret edemeyişim var keira. o tavrın var ya o tavrın ayar ediyor beni, manyetizmamı bozuyor bak. başka da bir şey diyesim yok.
  • atmosferi, şarkıları, keira'nın kıyafetleri, klişeden uzaklığı (öpüşmediler lan daha ne olsun) vs. ile cidden güzel film olmuş.

ancak aklımın almadığı tek bir konu var: o iphone'un şarjı, kahramanlarımız gretta ve dan birbirlerine playlistlerini dinleterek new york'u gezerken nasıl oldu da bitmedi?! nasıl?!
  • uzun zamandır bu kadar keyifli bir film seyretmemiştim. bir once değil tabiki de, ama bir o kadar müzik dolu.. müzikle yaşayanların kaçırmaması gereken bir film..

coming up roses

lost stars
  • on saat sürse hiç sıkılmadan izlerdim lan o ne güzel filmdi öyle, neden bilmiyorum resmen yamuldum kaldım izlerken, yaşadıkları ortamı ve duyguları kıskandım. insan bu filmi izlerken biraz kitap kahve kedi yağmur müzik moduna giriyor ama olsun yine de güzeldi. gretta'nın arkadaşının dans etmemece oyunu sahnesine yarıldım, benim bile yattığım yerde oynamak geldi içimden. ayrıca mark ruffalo'nun gretta şarkı söylerken kafasında enstrümanları oynattığı sahneye bayıldım. film boyunca new york'a ve müziğe doydum, çalan her şarkı birbirinden güzeldi. mark ruffalo'yu çok severim, son sahnelerde gretta'ya bakışı çok güzeldi mesela, pek istediğim gibi bitmedi ama olsun. ha bir de keira knightley her sahnede harika giyinmiş, hayalimdeki tarz diyorum ve buradan keira'ya kokulu öpücüklerimi gönderiyorum <3

harika müzikleri var hepsini tek tek tavsiye ediyorum.

http://www.youtube.com/…oiq3yvnvvjgz7cikfeuefc8otrd
  • son zamanlarda izlediğim en iyi feel good movie. mark ruffalo'nun oyunculuğu çok keyifli. keira knightley bile ne idüğü belirsiz abartılı mimiklerine rağmen sempatik olmuş. müzikler ne çok iddialı ne de çok fos. orta karar duygusal şarkılar genelde. bu anlamda bir "once" değil film ama insanın içini ısıtıyor bir şekilde. filmin çoğunu suratınızda bir sırıtma ile izliyorsunuz. maroon 5'tan adam levine da filmde boy gösteriyor. müzik endüstrisine hızlı giriş yapmış bir müzisyeni canlandırıyor. özellikle singer-songwriter mevzularından keyif alan benim gibiler için filmden daha fazla keyif almak mümkün.

--- spoiler ---

outdoor kayıt yapmak ne güzel fikirmiş yahu gerçekten.
    --- spoiler ---
  • kimse cee lo green dememiş, eklemiş bulunayım.
    --- spoiler ---

çinli kızı gördüğüm an dedim bu asian aşufte bir boklar yiyecek diye. yedi gözü kör olasıca. adam levine'de tam bir sik tipi var. adama bakınca arka arkaya jerk, asshole, dickhead gibi küfürler geliyor aklıma. reelde de filmde de kılım bu adama ben. mark ruffalo'yu filmin sonunda karısına döndürmeleri olmamış. tamam keira ile başgöz etmediler iyi oldu ama karısına neden döndü ki onca yaşadığının ardından? keira knightley'nin sesini oldukça başarılı bulduğumu da eklemek isterim. güzel filmdi.
    --- spoiler ---

ayrıca filmde keira knightley'nin rolü için öncelikle scarlett johansson düşünülmüş. öyle de güzel olurmuş.
  • belki bir once değil; ama kesinlikle bu tarz filmleri sevenler tarafından seyredilmesi gereken film.
  • --- spoiler ---

spoiler olabilir mi acaba
    --- spoiler ---

filmin sonunda benim aklımda sadece şu düşünce vardı: bazen başarabildiğini gördüğün an yapmaktan vazgeçtiğin birşeyler olur...
  • keira knightley'yi izledim cok da begendim fakat o role leighton meester de gidermis diye dusunmedim degil.
hesabın var mı? giriş yap