• insanı baymadan, piskopata bağlatmadan yazan yazar, bi hikaye okuyup bırakırım diye düsünüp kitabı bitirirsiniz...

ayrıca adanalıdır bu arkadaş. kurttepe anadolu lisesi 86 döneminin medar-ı iftiharıdır.
  • sait faik hikaye ödülünü kazanmıştır. kendine yakışanı giymiştir. olacağı buydu. yazı yazan ellerine sağlık.

sait faik'i seviyoruz. behçet çelik'i daha da seviyoruz. helal olsundur.
  • tum hikayeleri birbirinin aynı olan yazar.
  • dünyanın uğultusu adlı romanı kanat kitap'tan çıkmıştır. edebiyatseverler alıp okuyunuz, güzel bir roman.
  • yıllar önce düğün meyhanesi kitabını okuyup, çok sevmiştim. sonra bir başka kitabını da okudum, ancak ismini şu anda hatırlayamıyorum. şimdi, diken ucu kitabını okuyorum, henüz başladım ve üçüncü öyküsüne kadar geldim. kendisini abime ben önermiştim, bu kitabı da zamanında almış ama bugüne kadar ambalajlı şekilde evde durmuş, kısmet bugüneymiş.

okurken, neden behçet çelik'i sevdiğimi farkettim, otel odasındayım, kız arkadaşım yanına yatmadığım ve viski içtiğim için bana kızgın, bense gürültü çıkarmadan bardağıma viski doldurup, çikolata yiyorum ve sayfa değiştirirken bile tedirginim.

işte behçet çelik öykülerinde tam olarak bu anı anlatıyor, yani benim yerimde olsaydı, tam olarak bu anı anlatırdı. behçet çelik'i bu yüzden seviyorum, bazı yazar çok ince hassasiyet gösterir, geneli, yapmacık bile olsa, derine inmeye, merkeze ulaşmaya çalışır. behçet çelik öyle değil, behçet çelik hikayesi okumak yürümek gibi, çekirdek gibi, futbol maçı izlemek gibi, takılıp düşmek gibi, takılıp düşene gülmek gibi, güleni ayıplamak gibi, vs.

bakın, bu entariyi, üçüncü öykünün ilk cümlesini görünce yazmak istedim, öykünün ismi "gecede tuhaf gölge" ve ilk cümlesi şöyle;

"hava kararmaya başladıkça kalabalık artacak, görünmezleşip rahatlayacağım."
  • darüşşafaka cemiyeti ve yapı kredi yayınları tarafından düzenlenen 44. sait faik hikâye armağanı’nı “gün ortasında arzu" adlı kitabıyla kazanan edebiyatçı.
  • edebiyat dünyasında kısaca behçet ç. olarak da bilinir.
  • 1968'te adana'da doğumlu, i.ü. hukuk fakültesini bitirdi. ilk hikayesi 1987'de varlık'ta yayımlandı. iki deli derviş, yazyalnızı ve herkes kadar isimli üç adet hikaye kitabı var. halen istanbul'da serbest avukatlık yapıyor ve virgül dergisinin de editörleri arasında yer alıyor.
  • tuhaf zamanlara dair bir halet-i ruhiye romanı yazarı. bu da romana dair blogu; http://dunyaninugultusu.blogspot.com/
hesabın var mı? giriş yap