8132 entry daha
  • yeni sezonun ilk bölümündeki tek kusur akbaba ile hayalet hastane kapısından girerken akbabanın repliği olan "oldum olası döner kapılardan nefret ederim." repliğini seslendirme esnasında sahnede yer almayan harun'un seslendirmiş olmasıdır.

edit: bir de cenazede akademili olmayan akbabanın üniforma giymesi ama akademili hayaletin giymemesidir.
  • dexter'ın ilk sezonunun bence kilit sahnesidir. otel odasını açıp da rudy'nin dexter için hazırladığı kanlı mizansene tanık olan debra ve doakes'un yüzüne yansıyan kırmızı ışığı ve ikisinin yüzlerindeki dehşet ifadesini gördüğümde, aslında rudy'nin tasarısının neredeyse dexter kadar bu ikisine de hitap ettiğini hissetmiştim. bu ikisinin yüzündeki, alt tarafı etrafa saçılmış insan kanına tanık olmuş biri tam kurt iki polis memurundan beklenmeyecek şiddetteki dehşet ifadesinin tek açıklaması, bu iki karakterin birer vicdan odağı olarak tasarlanmış olması olabilirdi. doakes, debra ve angel'ın, dexter'ın süper egosunun tezahürleri olduğunu o zaman anlamıştım. angel'ın bu kadar vicdanlı bir adam olması, dexter'ı kodundan ve çekincelerinden özgür kılmak isteyen rudy'nin, başkasını değil de debra'yı hedef alması, doakes'unsa sürekli dexter'ın ayağına dolanması bundandı. dexter'ın çevresi sadece süper egolarıyla da sarılı değildi. masuka'nın zincirinden boşanmış yürüyen cinsellik oluşu da, laguerta'nın mesleki hırsları da dexter'ın bilincinin yapıtaşları oluşlarındandı. ve bunların hepsi, insani nitelik ve duygulardan yoksun olduğunu sanan dexter'ın aslında ne denli insancıl olduğunun göstergeleriydi.

işte behzat ç'de de benzer bir düzenek işliyor. hayalet ve akbaba'nın gevşek çatılmış eşcinsel bir çifti andırdığını söylediğimde bozulan yazarlar oldu. ama benim iddiam sadece bunların değil, bizzat behzat ç'nin eşcinsel olduğu. çünkü "miami metro homicide"da dönen üçkağıtlar "cinayet büro amirliği"nde de dönüyor". etrafındaki herkes, behzat ç'nin kişiliğinin bir parçasının açılımı. harun da behzat'ın magandası, cevdet de behzat'ın efendi çocuğu, selim romantiği, akbaba yalnızı ve eda, hoşumuza gitsin gitmesin, aynı benliğin "kadın"ı. behzat'ın iç kadını. bunlar, behzat'ın otopsi masasındaki kişiliğinin altı çizili açılımları. behzat'ın bahar'la beceriksizce mesajlaşmaya çalıştığı bölümle selim'in eda'ya evlilik teklifini on ikiden vurduğu bölümün aynı olması bu nedenle boşuna değil. "behzat kadınlardan hoşlanıyor." diyeceksiniz. behzat'ın kadınlara yanaşması, kadınlarla hiçbir ilişkisini yürütemediği ve ercüment çözer'in peşinden, bahar'ın peşinden koştuğundan daha çok koştuğu gerçeğini değiştirmiyor.

sonuçta behzat ç. elbette "literally" eşcinsel değil. bu kendisini yıkılmaz yiğit sanan fıkara angara bebesi, ne kahraman, ne anti kahraman, ama belki bir gayri kahraman. çok parçalı, eklektik bir kişilik örüntüsü. yani cinayet büro amirliği aslında çok tanrılı bir mitolojinin eksiksiz bir panteonu. güzel.

not: bu arada hala yirmi üçüncü bölümdeyim. sonraki bölümlerde farklı gelişiyorsa demeyin nerenle izledin diye.

düzeltim: cüneyt kim la?
  • ben diziye geç başladım ve ağırdan geliyorum arkadaş...

şu an 9. bölümü izliyorum ama 1-2 şey söyleyesim geldi. bu arada sıkı bir ezel fanıyımdır o ayrı.. neyse..

behzat ç.'de neleri sevmeye başladım/sevdim:

6. ve 7. bölümlerde farkettiğim üzere bölümün en başında olay yerine intikal ettikleri an çalmaya başlayan müzik pek bir hoş, pek bir cool.

behzat ç.'de neleri sevmemeye başladım/sevmedim:

ulaş

ayrıca keşke dizide hep karakterler arası sohbetleri izleseymişiz. en çok onlar güzel. sevmiyorum yoksa o cinayet bilmem ne konularını. zaten onları oynayan oyuncular da hep tırt. çok sırıtıyorlar. ama tam "kaotik" kelimesinin karşısına yazılacak kişi olan behzat ç.'nin 1 dk sonra nasıl davranacağını kestirmek "imkansız-ötesi"... kaos derslerinde ders diye okutulması gerek bence behzat amirin... neyse lan diziye devam... (bu lan da diziden bulaştı, alınma sakın sen okuyucu. tamam mı lan (bak yine oldu.. neyse) )
  • --- spoiler ---

40. bölümde hayalet'in çocukluğuna doğru bir yolculuk olacak gibi.

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

sonunda ercüment çözer'den hoşlandığını anladığımız karakter. bahar'ın peşinden koştuğundan daha çok koşuyormuş. işi o olduğu için olabilir mi? ayrıca neresiyle izliyor gey arkadaşlarımız bilmiyorum ama bahar için yapmadığı kaldı mı behzat'ın? evlenme teklifi bile etti hiç de kendisinden beklenmeyen bir romantiklikle.

ulan ben de cevap yazıyorum. neymiş? akbaba'yla hayalet aynı evde kaldığı için geylermiş. sonra sağlıksızsınız deyince bozuluyorsunuz.

edit: gey yazarlarımızdan mesajlar geldi. sağ olsunlar hiçbiri seviyesini bozmadı. dediğimi de anlamışlar ama bana katılmıyorlar. saygım sonsuz. türk'üm demenin faşistlik sayıldığı buralarda homofobik olduğumu kabul edebilirim sizin mantığınıza göre. sağlıksız olmaktan kastım sebepten ziyade sonuçla alakalı. yani gey olma sebebiniz sağlıksız olmanız değil, hormon dengesi vs. den kaynaklı evet. bununla birlikte bunun sonucu ise fizyolojik sağlıksızlık değil, psikolojik sağlıksızlıktı kastım. çok da kötü bir şey değil yani. en sağlıklıyım diyen adam bile şimdi doktora gitse 2 gün istirahat alır. anlaştıysak, problem yok.

--- spoiler ---
  • 40. bölüm fragmanından anlıyoruz ki hayalet çocukken de aynı gömleği giyermiş.
  • --- spoiler ---

garip bi şekilde kimsenin yepisyeni jeneriğinden bahsetmediği dizi. çok güzel olmuş gerçekten. gün boyu defalarca izledim ve her defasında ilk baştaki o behzat ç yazısının üstüme üstüme gelişi karşısında duygudan duyguya girdim. giriyorum. az önce yine izledim. yine girdim. yapanın ellerine sağlık. yalnız berke üzrek isminin berkan şal'dan önce görünmesine anlam veremiyorum her defasında. eski jenerikte de böyleydi. harun, hayalet ve akbaba'nın isimleri aynı anda belirse dream team ruhuna daha çok uyardı. neyse çok önemli değil. jenerikte dikkatimi çeken bir diğer durumda mine tugay'ın hemen akbaba'nın ekranda belirmesinden sonra görünmesi. aceba mine hanım akbaba'nın o malum aşkı olarak mı dahil olacak diziye diye düşündüm ama sonrasında kendisinin twitter'ın dan 4. bölümde narkotik suna olarak gireceğini öğrenince bu iddiamdan caydım. mine tugay bu diziye gidebilecek bi kaç isimden biriydi. cuk seçim.

şimdi diziye geçelim. yine güzel çekilmiş şahane bir kaza sahnesi izledik. amatör oyuncular pek amatör değildi sanki gayet güzel oynamışlar. polisler falan iyi kotarmışlar ama şu behzat'a şizofrenik hayaller gördürme böcek falan gerek yok bunlara bence. hem konuyu dağıtıyor hem devamlılığı olmuyor hem de sonraki sahnelere geçince bağlantısız kalıyor.

- behzat sevk edilirken şevket'in arabadan inip koşması sonrasında harun'un jandarma aracını yumruklayacak kadar coşması da abartıydı. yine harun'un hastanede doktor behzat'ın odasından çıkınca verdiği tepki ve şevket'in mahkemedeki halleri gereksiz coşkuluydu. hayalet'in döner kapıları takması resmen içimi ısıttı.

- şu selim konusu artık kapatılsa ne güzel olur. ulan adam 38 bölüm oynamış tamam anladık sınırlı yetenek, gıcık tip... sürekli bunu burda çıkarılsın çıkarılsın diye yırtınmaya ne gerek var? hayır adamın rolü zaten gıcık. senaryo bu tip yan rollerle beslenemezse bi boka benzemez arkadaşım. selim öyle gıcık olduğu için harun o kadar sempatik geliyor. olay yeri incelemeye geçmesi de yeni bi soluk katmış bence.

- hayalet ve akbaba'nın bu kadar takışması da sonraki bölümler için zararlı olabilir. bu adamlar böyle sürekli atışırlarsa aynı evde kalamazlar hacı.

- dolapların arkasını aradıkları sahnede bütün dolaplara bakıldıktan sonra cevdet'in buzdolabınında neticede bir dolap olduğunu farketmesi ve işte buldum tavrıyla buzdolabının arkasına hamle yapması sonrasın da eli boş dönmesi de senaristin güzel bir şaşırtması, farkı ve yüceliğiydi.

- daha önce de yazılmış ama bir olay yeri temizleyicisi temizlemeye gittiği bir yerde asla parmak izi bırakmaz çünki eldiven kullanır. bu da senaryo hatası. tabi kadının neden parmak izi bıraktığını ya da hangi gelişmeler sonucu bıraktığı, orada türlü olayların yaşandığı ortaya çıkarsa bu hata götümüze girebilir.

- tekin hiç tekin değil konusuna katılıyorum. şubede cd'yi izlerken kadının anlattıklarından fazlasıyla rahatsız olmuşa benziyordu ayakta dolanırken.

- tahsin müdüre dramatik sahne yazılmasın bence. savcıyla kapıda bekledikleri sahnede behzat ç tarihinde ki en başarısız rolünü oynadı. tekin hiç tekin değil'in eşi ne kadar ağlamayı beceremediyse tahsin müdürümde o kadar beceremedi. ama sadece bunu beceremedi. diğer öbür hepsinde döktürüyor.

- yeni görüntüyü bende sevemedim canon 5d'ler ile çekilmeye devam edilmeli. cinayet büronun sıcaklığı da kaybolmuş gibi geldi. pencereler, raflar, dosyalar masa ve sandalyeler amerikan filmlerindekilere benzemiş biraz. allah'tan askılı pantolon giymemişti elemanlar.

- cezaevi savcısı seslendirmemi bilmiyorum ama çok güzel oynamış. kalıcı bi rol verilseymiş keşke.

- reytinglerin düşük olmasının tek sebebi dizinin 22.00'da başlaması. geçen sene yine on yada onbir gibi başladığı zamanlar reytingler düşüktü. ne zaman ki primetime'çekildi, o zaman yükseldi. sırf küfür yüzünden ya da 13+ olduğu için geç saatte başlıyorsa gerçekten haksızlık ediliyor. kuzey güney'de bile daha çok küfür daha çok pompa var. ha eğer bu kanal yönetiminin kararı ise resmen diziyi harcıyorlar.

- sezon açılışı adına çok güzel bi bölüm izledim ben. kafamdakileri toparlayım diye bekledim ama bu sabah baktım nerdeyse yeni bölüm girecek ben hala entryi bitirememişim. yazacak daha çok ayrıntı vardı. neyse bu da bu kadar olsun artık.

--- spoiler ---
  • ankara emniyetini üslup ve tavır bağlamında fazlasıyla etkilemiş olan dizi.
    ''-al la şunu, -la bi sessiz olun'' benzeri diyaloglar belirmiş.

gazetecilik gözlemlerimin sonucu yaptığım tespitler bu yönde.
  • --- spoiler ---
    bu akbabayla hayaletin habire harun'u dışlar gibi konuşmaları evden kovmaları hiç hoşuma gitmiyo daha önce de yapıyorlardı bunu o zaman da yazmıştım. yok istemiyosan babanın evine git. bu ev yetmiyosa git babanın evine. sen git tek başına ev tut baba evini mi özledin.. nedir derdiniz sizin yaf özellikle hayalet lafım sana. senin için ceset gömmüş adama yapılır mı bu?

--- spoiler ---
23942 entry daha
hesabın var mı? giriş yap