395 entry daha
  • kafasindaki polis kavrami izlediği polisiyelerden ibaret olup, izledigi polisiyeler csi, arka sokaklar, kanıt ve türevlerinden ibaret olan "böyle mi ha, böyle mi!?" adamcıklarının anlayamadığı dizi karakteridir. butun polisler edebiyat ogretmeni tadinda turkce konusmali, ayda 10bin tl maas alircasina giyinmeli, yakisikli olmali, insana saygili olmali. tum polisleri bundan ibaret sananlara gelsin : (bkz: hasiktirin diyorum).

hele bir dusunun, adam her allah'in gunu cinayetle ugrasiyor, aldigi para belli, emir-demir mevzusu belli. hala cikmis "küfür ediyor, deniyor, "dengesiz, psikopat" deniyor. ulan sen paranormal activity izlesen 1 hafta psikolojin duzelmez, bir kere morgda ceset gorsen 6 ay psikopata baglarsin, neyin dengesizligini savunuyorsun bir kere ? hadi onu gectim, hic bir allah'in kulu bir fenerbahce-galatasaray macindan once kurbagalidere'nin orda takilmadi? hicbiri mi "ne isin var la burda? zigigit!" diye gotune gotune cop yemedi? hala neyin "turk polisi boyle mi?" sindesiniz ki ? kimse cikip da "butun polisler boyle, ana avrat küfür edip, her aksam raki icip, ustune herkesi dovuyor" demiyor. ustune ustluk "hayal karakteri" oldugunun uzerinde bas bas basiyorlar. daha ne yapmalari lazim? kaldi ki zaten bu adamin kitaplarda elinden dusmedigi samsun 216'si rtük'e kurban gitti. gereken yerlerde de masallah dıtından mozaigine hersey uygulanıyor. daha ne?

denmis ki "bunlari mi ornek alacak gencler". lan genc dedigin adam zaten neyi ornek alacagini hala ayirt edemiyorsa gitsin medya okuryazarligi dersi alsin ilkokula giden cocuklarla. ha yok, 18 20 yasinda adam zaten buna ozeniyorsa zaten onda bir ariza vardir, bu diziyi izlese de manyak olacaktir, izlemese de...

bu baglamda, yapilan elestirilerden yola cikarak, turkiye'de gercekci dizi izlenmemesi gerektigi ortaya cikmakta. zira gercekleri suratina vurdugunuzda "boyle mi?" deniyor, dunyanin en yalan dolan dizisini yapinca "hasiktir lan, poliste o kadar maas ne arar" deniyor. kaldi ki zorla izletilen bir dizi de degildir, bin turlu kanal alternatifi vardir, izlemeyen izlemez. ama hala izleyip izleyip buraya "bombok bombok" yaziyosan sende de bir ariza vardir, onu da kabullenmen lazim ey "boyle mi ha boyle mi?" adamcigi...

su ana kadar yapilmis en iyi yerli dizilerden biridir. oyunculuk, gercekcilik ve karakterlerin basarisi bir yana; bir kitabi minimal kayip ile diziye aktarmanin en guzel ornegidir. pazartesi sendromunu yendiysem bu dizi sayesindedir. ha sadece polis teskilatinda degil, her turlu teskilatta boyle adamlar vardir, olmaya da devam edecektir; ama hicbir zaman geneli kapsamaz. gercekle yuzlesmek zor da olsa, en azindan gercegi bu kadar iyi bir diziden ogrenmek, kabullenme asamasinda yardimci olabilir. yok hala kabullenemiyorsan arka sokaklar var kanal d'de, gunde 2, haftada 24 kere.

(bkz: otu boku elestirebilen insan evladi)
    (bkz: böyle mi ha böyle mi adamcıkları)
    (ara: çay koy)
  • mükemmel dizi. tek kötü yanı bir csi ya da herhangi bir amerikan yapimi polisiye dizinin 6 sezonluk malzeme cikartacagi duygusalligi 10 bolumde kullanmistir. en az 5 sezon cikarirdi elin amerikalisi bu dizideki karakterler arasi iliski ve yan hikayelerden.

bir de son bolumu (10. bölüm) aslinda mükemmel bir sezon finali olurmuş ya, neyse... boyle devam.

not : kucuk sirlar'in da 22:45'e alinmasi ile star'in yayin politikasi geregi bu saatte yayinlandigi anlasilmistir muhtemelen.
  • öncelikli olarak bir dizi hakkinda bilgi sahibi olmadan elestiri getirebilen ve duzeltildiginde "rererörö sana girsin fanboy degilim ben rörörö" diyebilen "fanboy degilim ben, o yuzden izlemeden elestirme hakkina sahibim" adamciklarini ortaya cikartmasi iyi olmustur. zira ilk bölümü izleyen bilir <caps>o vosvosu kizina aldi</caps>*.

gidisati itibari ile -ki zaten ilk bölümden itibaren bir altyapi olusturmasina ragmen- artik tam bir mitoloji olusturma modunda ilerliyor. yeni giren karakterler ile birlikte bambaska yerlere gitmesi muhtemeldir. yeter ki senaryo kalitesini, gercekciligini ve oyuncu(luk) kalitesini bozmasin.

bu son bolum ise cok baska bir sey haline gelmistir. hani house'a hafif selam cakiyor uzaktan, o ayri guzellik; ama artik siradan bir polisiye olmaktan ziyade, bir karakter dizisi olma yolunda ilerliyor ve bir adamin yanlizlik ile savasini; bu savas esnasinda da gorevini en iyi sekilde yapmasini anlatir hale geldi. fakat hala ilk 11 bölüm icinden en az 3 sezon finali cikabilirdi dusuncesindeyim. ozellikle 10. bölüm, inanilmaz bir birinci sezon finali olabilirdi. demek ki final daha iyi olucak diye avunuyoruz, o da apayri.

bir de son olarak o vosvosu kizina rerererrörörö.
  • öncelikle ; (bkz: babandır). zira ben bu diziyi seviyorum diye "içime mallık işlemiş" olarak nitelendirebilecekse türlü ziyanlar; ben cevap verme hakkımı kullanırım. isteyen mahkeme celbini gönderebilir; zira ilk edilen hakaretin screenshot'ini da ben aldım. buradan sonrasini, o varliklarin anlayabilecegi dilden yazicam ki daha net olabilsin herkes icin.

bir kisim kitle gotunu yirtar "adam dövmesi gerçekçilik ise öyle gerçekçiliğin tağmına koyim" diye; oteki kisim "vay efendim masumlari dovmuyo, bu mu gerçekçilik" diye. once bir karar verin lan. gerçekçilik nedir ? eger bir göreceliliği varsa ben ne olmadigini soyliyim, arka sokaklar'daki babacan polis değildir. onun tam tersi gerçekçiliktir. ister masum döver, ister suçlu. ama gerçektir. edebiyat hocasi gibi konusmaz, bir çoğu bunalimdadir, mükemmel ailesi yoktur, maddi sıkıntısı vardir, saray gibi evlerde yasamazlar. eger kafanizda gerçekçiliğin bir tanimi yok ise, "hasiktir lan boyle polis mi olur" dediginiz bir seyi alip, onun tam tersini dusunun. iste ona en yakin karakterler bu dizidedir. kaldi ki antikahraman karakterlerin pek bir revacta oldugu bir donemde (bkz: house md) , (bkz: dexter); boyle bir karakterin de ortaya cikmasi gayet normaldir. en azindan cakma/taklit/calma cirpma degildir. adam mi dovmus ? bugun odtu'de de polis adam dovdu. küfür mü etmiş ? basbakan kürsüden küfür etti. sorguda adamin agzini yuzunu mu kirmis ? sorgu esnasinda ölen/sakat kalan adam sayisina bakmak gerekir. zira bok atmak istedikten sonra cok fazla sebep bulunabilecek bir karakterdir behzat ç ve dizideki diger karakterler.

"niye behzat'in sorguda dovdugu adamlar masum cikmiyo" denmis. oncelikle "niye bahzet o adami dovmus" bi ona bakmak gerekir. son bölümdeki adami niye dovdu mesela ? hatta son bölümdeki cinayet olayina nasil dahil oldu ? onu bi dusunun lan once. dizi "case" uzerine mi kurulu, yoksa ilk bölümden beri gelen bir karakter ve o karakterin yasadigi psikolojik depresyon ve bunun hikayeler uzerindeki yansimalari mi var ? bu kadar ariza, senaryoya gore 3 ay oncesine kadar deli hastanesinde bulunan bir adamdan ne kadar dengeli olmasini bekliyosun da hala gelip benim icime mallik isledigini soyluyosun lan ziyan? otur iki soluklan, diziyi dusun, karakteri dusun ve o karakterin yaptigi seyleri psikolojisini dusunerek yorumla.

gerçi yok, siz her türlü bokunuzu atarsiniz, bosaltirsiniz malliginizi. mallik sizin ozunuz, hazineniz.

(bkz: benim icimi benden iyi taniyan denyo)
  • her bölümde verdigi ince mesajlar ve yaptigi gondermeler bu hafta ayyuka cikti ve deyim yerindeyse "kodu". hani bu dizinin gercekciliginden yakinanlar vardi ya, iste bu bolum o kadar gercekciydi ki onlar bile sesini cikaramadi. o gondermeler, o ince detaylar, o guncel konulara uzaktan dokundurmalari falan bu hafta adeta bir sahaeser ortaya cikartmis. oyle ki tek bir bolumunu izlememis babama bu olumu izleticem. hani diyordunuz ya "gercekcilik gercekcilik" diye, al sana gercekcilik. "yurdumdan gercek manzaralar" oldu bu bolum. beresinin renginden, badem biyikina kadar her sey mukemmel detaylandirilmis.

muhtemelen onumuzdeki bolumlerde (sezon sonu demeyi umuyorum) islenecek konularin da temeli atildi bu bolumde;ve yine muhtemelen bir kac bolum sonrasinda nejat isler tekrar behzat c'yi ziyaret edecek ve o zaman apayri bir gorsel bayram yapacagiz...

dvd setini bekliyorum.
  • 20. bölümü emrah serbes yazacagindan kendisi icin guzel bir altyapi hazirlanmistir.
  • lan olm yazmiyim diyorum, ama inatla matematik yoksunu insanlari gorunce sinirleniyorum.

birisi cikmis 16% diyor, oburu cikmis 33% diyor. lan hic mi "torbadaki 4 topun biri kirmizi" temali problem cozmediniz ilkokulda lan? silahta 1 (bir) mermi var, 2 (iki) yuva var. mermi ikisinden birinde. basit yazı tura lan işte. ya bunda , ya öbüründe. daha hala neyin "ilk dördünde çıkmadı bilmemne"si tartisiliyor? ya mille birbirini cok fena trollüyo, hicbirinin birbirinden haberi yok; ya da hakkaten insanların matematik denen şeyden haberi yok...
  • inatla anlatilmasi gereken bir olasilik hesabina sahne olmus dizidir. anlatalim.

(merminin son iki yuvadan birinde oldugu senaryosu ile)

- 1. olay : silahin doldurulması ve tetigin ilk kez cekilmesi

mevcut 6 yuva - 1 mermi : 1/6 olasilik.

- 2. olay : tetigin ilk cekilmesinden sonrasi

kalan 5 yuva - 1 mermi : 1/5 olasilik

- 3. olay : tetigin ikinci kez cekilmesinden sonrasi

kalan 4 yuva - 1 mermi : 1/4 olasilik (bak olasilik surekli artiyor dikkat edersen)

- 4. olay : tetigin ucuncu kez cekilmesinden sonrasi

kalan 3 yuva - 1 mermi : 1/3 olasilik

- 5. olay : tetigin dorduncu kez cekilmesinden sonrasi

kalan 2 yuva - 1 mermi : 1/2 olasilik (burasi silahin bahar'in kafasina dayandigi yer).

hala gelip de "iki atarli haznesi olsaydi, baştaki dört atışı nerenize sokucaz" diyebilmek ziyanlıktan başka bir şey değildir. ilk dört atışı nerenize sokacağınız benim zerre sikimde değildir, çünkü illaki gireceği bir yer varsa o da nereye sokacağını merak eden adamın deliklerinden birisidir. olay evreninde 6 tane hazne var ve birbirinden bagimsiz. mermiyi koydugun haznenin icinde merminin yeri degismiyor. yeri sabit ve her tetik cekiste bir hazne azaliyor ama mermi sayisi sabit kaliyor. buna gore en son 2 hazne ile 1 mermi kalirsa burada merminin siradaki haznede olma olasiligi 1/2'dir. yok hayir iddia edildiği gibi 33% ise (1/3) o zaman mermi bu iki hazneden birinde olmayıp, hazneden bir şekilde çıkıp hakkaten 1/3 ihtimal olduğunu iddia edenin uygun gördüğü bir tarafına girmiş olabilir. ilk 4 atışı yok saymanız için elimize 2 haznesi olan bir silah almamiz değil, ahmet buhan matematik ktiabı alıp gerekli bölümdeki problemleri çözmemiz gerekir. belli ki yine anlamamışız, ama olsun. yine de kendimi kaybedip küfür etmicem, zeka seviyesine yorucam.

(bkz: doğum terk olmak)
28284 entry daha
hesabın var mı? giriş yap