şükela:  tümü | bugün
 • merhaba, ben özlem gürses...

  50 yaşında emekli olacakken, emekçi olmuş bir "eski kuşak, yeni kafa" gazeteciyim. odtü mimarlık'tan mezun olduktan sonra kendi kullandığım arabada 7 takla atınca, bu ikinci hayatı 'kendi seçtiklerimle' yaşamaya karar verdim... medyaya da, 1996 yılında böyle girdim. atv haberde muhabir olarak başladığım tv haberciliğim, memleketin sayısız ve bitmeyen krizleri ile delik deşik oldu... inanmadığım hiç bir işi yapmak istemediğimden, 9 köyden ya ben gittim, ya kovuldum! ülkeden de, meslekten de hala ümidi tam kesmediğimden, youtube'da ve sosyal medyada direnmeye devam ediyorum... sorularımı meraktan soruyorum, anlamaya çalışıyorum, vazgeçmeyen herkesten ümit ve cesaret buluyorum... ekşi sözlük'süz güne başlayamıyorum :) ennnn ekşi sorularınızı ve yorumlarınızı heyecanla bekliyorum... sonuçta her tanışma, yepyeni bir dünya... camları kapıları ne kadar açarsak, o kadar iyi... sevgiler.

  kanıt

  edit: bu yayın vesilesiyle su andan itibaren ben de bi sözlük yazarıyım. dolayısıyla hos buldum. :) tüm sorularınız yorumlarınız ve elestirileriniz icin tesekkürler.

  sorularınıza verilmiş yanıtları görmek için şu bağlantıyı kullanabilirsiniz: (bkz: ben özlem gürses sorularınızı yanıtlıyorum/@ozlem gurses)

  not: soru cevap etkinliğini ekşi sözlük ios uygulamasından ve mobil/web tarayıcınızdan takip edebilirsiniz.
 • hoş geldiniz. kimsiniz?
  • ben özlem. 1970 ankara doğumluyum. memur bir ailenin tek kızıydım. babam profesör. annem de enerji bakanlığında devlet memuruydu. eğitimi önceleyen bi ailedeydim. odtü mimarlık okudum. ben aslında tiyatro istiyordum. biraz özgürlük alanı olduğu için herhalde tiyatro. sonra bir trafik kazası geçirdim. 7 takla attım. bir diploması olan ama bir mesleği olmayan insanlar, genelde hayata ne yapacaklarını bilemeden başlıyorlar. harika iki şeyi aynı yaptım. hem yüksek lisansa başladım hem de evlendim. tabii vücudumda hala bazı izleri var. bir cesaret göstereyim kendi seçtiğim hayatı yaşayayım diyerek medyaya girdim. eşimden ayrıdım, yüksek lisansı bıraktım, ankara'yı terk ettim, istanbul'a anneannemin yanına geldim. iş aramaya başladım medyada. bir gün siyaset meydanına katıldım konuk olarak. programın sonunda sabaha karşı ali kırca bizim mesleği denemek ister misin diyerek aradı ve 26 seneyi doldurdum bugün meslekte.
 • merhaba.kendinizi muhalif olarak görüyor musunuz ?
 • boş zamanlarınızı nasıl değerlendirirsiniz?

  edit : yine sallanmadık.
  edit2: hafiften iğneleyen ve trolleyen sorular sormak gerekiyormuş.
 • sözlükte ve twitter'da yer alan ''erdoğan istifa'' söylemine katılıyor musunuz?

  edit: bakalım ne kadar gazetecisiniz? *

  edit ii: ben burada cnn'de ne oldu diye sormuştum, daha sonra da soruyu editleyeyim dedim ancak özlem hanım cevap vermiş, dolayısıyla, eski soruyu belirtmek gerek.

  ''cnn'de ne oldu?'' demiştim. soru buydu. ama tabi yukarıdaki soruyu da cevaplarsa memnun olurum. *
  • cnn'de hiçbir şey olmadı. anlatayım... ben düzenli olarak cnn'e konuk olarak davet ediliyordum. gerçi kısa sürdü bu maalesef. neden kısa sürdü? bir süre sonra bağımsız gazetecilik yapabilmek için youtube'a girdim ve youtube'da yorum videoları çekmeye başladım. şu anda da hala yapıyorum. o videolardan birinde iç işleri bakanı süleyman soylu ile berat albayrak arasındaki gerginliği anlattım. bundan dolayı uzunca bir süredir süleyman soylu'nun ekrana çıkarılmadığıyla ilgili bir yorum yaptım. bu yorumum birilerini rahatsız etmiş olmalı. bu videomu kestiler biçtiler ve hadi özışık adlı kişi bu videoya şöyle bir yorum yaptı: cnn beni davet etmiş, bana jest yapmış ama ben de süleyman soylu ile ilgili böyle bir yorum yaparak ayıp etmişim. video bundan ibaret. cnn'e kimsenin bir ayıp yaptığı falan yok ama cnn'in türk toplumuna yaptığı birçok ayıp var. onları anlatmaya gerek yok hepiniz görüyorsunuz.
 • kaç kişiyi üzdünüz?

  tanrının dahi insanları üzdüğü bir evrende iddialı bir yanıt oldu.
  • 0 kişiyi üzdüm. hep ben üzüldüm. korkunç bir aşığımdır. geyşadan beterimdir. 7-24 o kişiyi düşünürüm. inanılmaz fedakarlıklar yaparım. fazla romantik biriyim. küçükken de öyle biriydim genç kızken de. 50 yaşına geldim hala aynı. dolayısıyla hiç kimseyi üzmedim. belki şaşıracaksınız ama. :) daha çok üzülen taraf oldum her zaman.
 • 15 temmuz gecesi neredeydiniz?
  • oğlumla beraber bodrum'daydım. herhalde pek çok kişi benzer yerlerdeydi. tatildeydim. arkadaşlarımla beraber yemek yemiştik. sonra telefonuma mesajlar düşmeye başladı. ne olduğunu anlamak için gazete yazarlarına telefonlar açtım. herkes çok tedirgindi. ben daha önce hiç darbe gecesine tanık olmadım. 80 darbesinde 10 yaşındaydım pek hatırlamıyorum. kaygılı bir gece geçirdik. sabaha karşı da 3-4 gibi uyuduk. ertesi gün de kaldığımız yerden gündemi anlamak için devam ettik. 15 temmuz gecesini ben böyle yaşadım.
 • ilk defa isminizi duydum. biraz kendinizden bagseder misiniz bize?
 • 14 mayıs'ta cnn'de ne oldu? google'a özlem gürses yazınca, ''özlem gürses'in cnn ayıbı'' diye haberler çıkıyor?
 • hoş geldiniz.

  günümüz gazetecilik öğrencilerine bu meslek adına neler söylemek istersiniz?