şükela:  tümü | bugün
  • selamlar abi otisabi'nin taktiklerinin ilham kaynağı nedir çok merak ediyorum. biz böyle piç bir insan olamadık çünkü.
    • şimdi ilk kitabımdan anlaşılacağı gibi, kitabın ismi başımdan geçti bunlar, başımdan geçen olayları hikayeleştirip çizmeye başladım. aslında ilk hikayeler kadın-erkek ilişkileri üzerinden kurgulanmadı, üniversite hayatını çizerken eve kız atma hikayeleri girdi işin içine. hoşuma gitti, çizmeye devam ettim. bugün 9. kitap çıktı, ortalama 70 sayfadan desen o kadar kadınla birlikte olmadım. :) zaten öyle bir hayatı olan bir adam oturup niye sabahlara kadar çizsin. yani ben zampara hayatı yaşamıyorum, bunlar öykü, bunlar kurgu. :)
  • maaşınınızla 2002 de kaç yumurta albiliyordunuz? şimdi kac yumurta alabiliyorsunuz?
  • uykusuz'dan ayrılma süreci nasıl gelişti ? sizden sonra birçok çizer geldiği gibi birçoğu da gitti. dergi 'bazı' usta çizerleri kaybedince kabak tadı mı verdi yoksa ?
    patreon'dan yayınladığınız otisabi'leri ayda bir tadımlık sosyal medya hesaplarınızdan 'ücretsiz' paylaşmayı düşünür müsünüz ?
    • uykusuzdan ayrılma nedenim; derginin vergi borcu yüzünden telifimi indirmek istediler ben de kabul etmedim, ayrıldık. bu kadar basit.

benden sonraki, derginin politikası. anlamam o işten.

ücretsiz yayınlamayı düşünmem çünkü 1 sayfa öykünün çıkması 6 günümü alıyor. bunu da ücretsiz istemeyin benden, benim işim bu. :)
  • hayatınız boyunca işiniz yüzünden maddi olarak sıkıntıyı düştüğünüz oldu mu? olduysa ne yaptınız? genç çizer kardeşlerimiz için ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz?
    • komple sıkıntı çektim ya :)

pişmiş kelle dergisiydi önce ben otisabi diye bir köşe yazıyordum. deyimleri atasözleri bölünce başka bir anlam çıkıyordu onun ismi otisabiydi. sonra çizmeye başladım. ilk 1 yıl para almadım. para vermediler daha doğrusu. o zaman 500 liraya kirada oturuyordum, maaşım 825 liraydı. ben de sahte vapur kartı yapmıştım. neredeyse 1 yıl boyunca harem'den sirkeci'ye geçip milliyet gazetesi'nde yemek yiyordum. özel televizyonlar yeni başlamıştı, levent kırca'ya skeç yazıyordum. sonra otisabi tutunca elimde pazarlık gücü oldu, sonra ben yeni yüzyıl'da grafikerlik yapmaya başladım.

yaklaşık 15 yıl gazetelerde grafikerlik yaptım. sonra penguen başladı, sonra uykusuz. :)
  • adettendir (bkz: yilmaz aslanturk kim amk)
  • merhabalar.

nasılsınız?
  • otisabi dizisi az bölüm olsada çekilmişti tekrar onun gibi bir proje olurmu acaba ?
    • işte bu soruyu da bekliyordum. mu ayrı olacak. :)

otisabi dizisi benim için tam bir fiyaskoydu. bilmediğim bir alan filimcilik, kötü bir anlaşma oldu. meğer bütün detayları yazmak gerekiyormuş.

ne otisabi otisabi'ye benziyor, ne evi otisabi'nin evine benziyor ne arabası benziyor. halbuki her şey çiziliydi. olmadı o iş. bir daha böyle bir işe bulaşır mıyım? ağzım biraz yandı. bulaşırım neden olmasın. çok iyi bir sözleşme avukatıyla hazırlanan bir sözleşme olabilir.

bir işin nirvanası o işin filminin yapılması. ama ben çiziyorum zaten. sadece söz yok müzik yok altında. herkes bir parmağını sokuyor filmde, herkes kendi kavradığı şekle dönüştürmeye çalışıyor ondan rahatsız oluyorum. çekilmese de sorun değil.
  • bu iş ömürlük bir iş mi yoksa parayı bir şekilde bulunca (cem yılmaz modeli) başka mecralara kaymak mı gerekiyor ?
    mesleki tatminsizlikten ya da "daha çok kişi benim işlerimi görsün" durumundan dolayı.
    • şimdi cem yılmaz kadar para kazanamıyoruz bu işten, öyle bir şey yok. ben 1 sayfa çiziyorum onun bedelini o hafta yatırıyorlar öyle bir durum var. ömürlük mü deyince, ben başka bir şey yapmayı bilmiyorum. başka mecralara kayan arkadaşlar var. ben bu yaştan sonra başka bir işe girmeyi düşünmüyorum.
  • nejat amca nasıl? keyfi yerinde mi? andropozdan çıktı mı? öldü demeyin :(

ps. gerçek nejat amcayı soruyorum. gerçek değilse kurgu olanı da olur
    • nejat amca benim kadıköy'de altıyol'da oturduğum ev sahibim. gerçek ismi nejat değil ama bıyık tipi aynı. birebir çizsem onun ettiği küfürleri hiçbir dergi yayınlamazdı. herhalde ölmüştür, ben 90'ların başında oturuyordum orada. belki geri gelecektir. :)
  • otisabi dizisinin cinsellik dozajının düşük olduğunu düşünüyor musunuz?