• --- spoiler ---
    butun film berlin'de gecseydi ve esas kiz almanci olsaydi epik bisi cikabilirdi ortaya..bu haliyle, ayhan kaplan gulduruyor sadece..hikaye cok cok zayif, sanirim dusuk butceli olmasi icin de daha az pariltili tipler tercih edilmis hep..

bi de nihal yalcin'in bi gozu daha mi buyuk? hikayeden o kadar koptum ki, olasi optik bi hastalik daha cok ilgimi cekti..

--- spoiler ---
  • asıl değinmek istediğim konu filmin kendisi değil: filmdeki elvan ve ayhan'ın aşkı.. daha doğrusu erkeklerin aşk konusundaki tavrı.. yalan dünya'nın açılay'ı nihal yalçın'ın canlandırdığı elvan, aşkını belli etmekten çekinmeyen bir kadın.. buna karşın ayhan bu ilgiyi anlamıyor bile: mevzu, ayhan geçmişteki aşk ilişkileri de değil.. mevzu (çok klasik dursa da..), erkeklerin çekingenliği..
    (http://yucitek.blogspot.com/…/01/berlin-kaplan.html)
  • açık konuşalım, kahkaha beklentisi ile gitmeyin, oyunculuk beklentisi ile gidin. zira ata demirer de, nihal yalçın da döktürüyor. çok çalışıldığı belli. tebrik ediyorum.
  • içinde daha çok berlin olacağını ummuş olduğum film.

ayhan kaplan çok iyi durmuş ata demirer'in üzerinde; ortalama eğlence vaadeden filme çok güleceğim, beklentisiyle gidilmemesi kafi olacaktır sanıyorum... zira şok güzel değil ama fena da değil.

--- spoiler ---
    filmin ilk yarısının yarısına gelmeden ayhan kaplan türkiye yolcusu oluyor. ne anladım ben bu berlin kaplanlığından? berlin'i de zaten öyle bir görüyoruz bir görmüyoruz. her kare adeta fast motion. üzüldüm biraz o yüzden.

p.s.: ayhan kaplan'ın gezdirdiği köpeklerin sahibi alman kadının öylesine halktan biri olduğunu düşünüyorum; "bir alman'a kalp krizi geçirtmek istiyorsan sürpriz program yap" bu kadar iyi oynanır çünkü; kadın dehşete kapıldı gerçekten.*
    --- spoiler ---
  • burada çoğunlukla beğenilmediğine göre kesinlikle güzel olan filmdir..
  • stand-up beklentisiyle gitmeyin arkadaşım sinemaya... evet sözlük istiyorsun ki her dakika güleyim, altıma işeyeyim, çıkınca aynı esprileri arkadaşlara satayım; ama olmaz o iş öyle.

berlin kaplanı'na gelecek olursak; bence gayet başarılı bir eser olmuş. eyyvah eyvah'larda olduğu gibi akan bir hikaye var. çekmiş olsalar sıkılmadan iki saat daha izlerdim yani... bir de sevgi yoğunluğu çok fazla; ancak mahsun kırmızıgül filmlerinde olduğu gibi insanın gözüne sokula sokula verilmediği için rahatsız etmiyor.

ata demirer'in taklit yeteneği burada da uçmuş; ama oyunculuğu için ayn şeyi söyleyemeyeceğim.

özetle güzel filmdir, muhteşem değildir, stand-up da değildir; ama güzel filmdir.
  • özetleyecek olursak, ata demirer almancı bir boksörü oynamak istemiş ve bu filmi çekmiş. bir komedi filmi değil, zaten böyle bir iddiası da olduğunu sanmıyorum, komedi unsurları yer yer seyrek kullanılmış çünkü. hal böyle olunca iyi bir senaryo beklentisine giriyoruz; fakat orada da senaryonun oldukça sıradan seyretmesi, bizi hayal kırıklığına uğratıyor.

filmin en iyi yanı, oyunculuklar; özellikle ata demirer rolün hakkını vermiş. diğerleri de seçim olarak yanlış değil bence, karakterler fazla derinleştirilmediği için de çok beklentiye girmemek lazım bu anlamda. yoksa bir nihal yalçın, ya da bir cengiz bozkurt'un iyi yazılan karakterleri oynarken nasıl döktürdüklerini hepimiz çok iyi biliyoruz.

almancı bir gencin sıradan hikayesini izlemek, şöyle bir vakit geçirmek istiyorsanız gidin; aksi durumda pişman olursunuz.
  • eyyvah eyvah serisiyle bozuk saatin bile gunde 2 kez dogru gosterdigini ispatlayan ata demirer'in yoluna artik sadece bozuk saat olarak devam ettigini..
    ve de..
    bir baskasinin hakkini yiyerek, ahini alarak yapilan isin hicbiseye benzemeyecegini anlatan filmdir..(bkz: yavuz seckin)

ya da daha az kelimeyle..
    ata demirer'in bicilebilir bir bedel kazanacagi..ama bicilemez bir bedel odeyecegi filmdir..
  • mastürbasyon yapmak gibi bişey oldu benim için, heyecanla başladı pişmanlıkla bitti.
  • sinema izleyicisi ile sinema eleştirmeni arasındaki farkı bilmeyenleri bir kez daha göstermektedir.

-fragmanına göre öncelikle gidilip izlenecek bir film değil. (bkz: sinema izleyicisi) *

-bir şey demeden önce izlemem lazım. (bkz: sinema eleştirmeni) * *
hesabın var mı? giriş yap