• görünüşte mühendisler takar. ama şantiyelerde ve tersanelerde genelde kafasına göre takıyor millet. bugün eve dönerken referandum posterlerini gördüm akp'nin. çalıştıkları ajanstaki arkadaşlar 2 satır araştırma yapamamışlar heralde işçiye mühendis mühendise işçi bareti giydirmişler. tebrik ediyorum kendilerini. o ajanstakilerde ortalıkta ben türk don draper'ım diye dolaşmıyordur inşallah.
  • mühendis karizması resmen ya. bir zamanlar fabrikada çalışırken benim de vardı. sahaya inerken takardım. elde telsiz filan. ama hatun kişide güzel durmuyo. en güzel yakıştığı kişiler böyle otuzlu yaşlarında bekar mühendis adamlar. seksi oluyolar lan bildiğin. asdfgdfs mustafa bey bugün pek seksisiniz denmiyo tabi çalışma ortamında. o yüzden mühendislik yapmıyorum. beyaz baretlilere selam ederim asdfgdfsd
  • değil mühendis bi sikim olmadığım halde her şantiyeye gidişimde kullanmam için verilen baret. doğrusu mühendislerin kullanması. (bkz: napam)
  • şantiye ortamını bilmeyen için tüm kapıları açtığı sanır ancak dendiği gibi kaotiktir ben mühendis olmama rağmen kafamda maviyle dolanırım mesela.

gel gelelim her kapıyı açan renk ise kırmızıdır, azıcık okusak bileceğimiz şeyler bunlar.
  • yönetici ve ziyaretçilerin takması gereken baret. mühendisler de yönetici statüsünde oldukları için takarlar. ancak neredeyse tüm şantiyelerde işçilerde beyaz baret takma merakı vardır. halbuki sarı takmaları kendileri için daha güvenlidir. sarı renk doğada uyarı/dikkat niteliğinde bir renktir. şantiyede sarı yerine beyaz baret takanlar daha zor görünürler, şantiye gibi tehlikeli yerlerde görünmemek hayati önem taşır. yönetici veya ziyaretçi bile olsam sarı baret takmayı tercih ederdim.
  • mühendisler arasındaki sınıf farkını da belirler. 3m g3000 kıdemli mühendislere verilir, yeni mezunlara ise 5 liralık versiyonu taktırılır.

(bkz: olaya bir de şu açıdan bakmaya ne dersiniz)
  • önünüzdeki aracın arka cam pandizotunda beyaz bir baret görürseniz, muhtemelen mühendis mimar tekniker vs’dir. bu kişi onu siz bunu bilin diye oraya koyar. bilmenizi istemediği şey ise, geceleri titreşimli cihazlarla çok yakın temas halinde, uyuyor oluşudur.

o baret sürekli takılmaz, ayda yılda bir şantiye/fabrika ziyareti olursa aksesuar olarak takılır. o baret arka cam pandizotuna, şahsın statülü bir birey olduğunun belirteci olduğunu sizlerin anlaması ve saygı/hayranlık beslemeniz ümidiyle konur. tertemizdir ve çiziksizdir. o bareti gerçekten takanlar, bareti arka koltuğa veya bagaja saksı gibi fırlatır atar. üzerinde çizikler vardır. parlaklığı solmuştur. üstünde güneşten ve geçen zamandan dolayı solmuş bir etiket ile şirket adı / adı soyadı / kan grubu vs yazar.
  • şantiyelerde mühendislerin taktığı baret türü. genelde beyaz baretin varsa sözün dinlenilir.
  • aslında yönetici ekibin ve ziyaretçilerin taktığı baret türüdür. lanet olsun sınıf ayrımına lanet olsun beyaz baretin sarı barete üstünlüğüne. yöneticiysen çalışanlar seni dinlemeli beyaz bareti değil
hesabın var mı? giriş yap