• hawaii'yi olusturan birkac adadan en buyuk olani. unlu kona kahvelerinin yetistigi bolge, mauna kea ve dolayisiyla dunyanin en buyuk optik teleskobu keck'in vatani. kona'nin guneyindeki whitesand beach ve adanin en guneyindeki greensand beach gorulmesi gereken yerlerdendir, waimea yemyesildir, tadindan yenmez.
  • bu sabah itibariyle 6.6 $iddetinde depreme sahne olmu$tur. olum ve ciddi yaralanma olmadigi belirtiliyor.
  • eger es keza yolunuz hawaii'ye duserse hic honolulu'da vakit kaybetmeyin. atlayin bir ucaga ve big island'a gidin. 45 dakika. hawaii hava yollari hem ucuz hem de guzel. volcano village'da bir gun gecirin. orda cok guzel ve ucuz bir otel var. sahipleri vietnamli, isteyene adresini bile gonderirim. ordan da kona'ya gecin. orda da birkac gun kalin, sushi yiyin, aksam gunesin batisini seyredin ve de bir de place of refuge'e gidin. orda kaplumbaglara bakin. demem o ki eger filmlerdeki hawaii'yi gormek istiyorsaniz buraya gidin, honolulu'ya degil.
  • adanin onemli bir kisminda hala ortalikta donmus lavlari gorebilirsiniz. hatta kona havalimani donmus lavlarin uzerine kurulmustur.

lavlarin bir kisminin cok da eski olmadigi, henuz bir kac on yil onceki patlamalardan kaynaklandigini dusununce insan "ne yapiyorum lan ben burada ?" diye dusunmuyor degil. adaya giderseniz halen aktif olan ve sansiniz varsa geceleri (park gece 9'a kadar acik) parlamasini gorebileceginiz volkan agzini ziyaret edebilirsiniz. volkan'dan adanin guneyine, okyanusa inen ve ulusal park icerisinde kalan bir yolu takip ederek lavlarin olusturdugu kona arch'i gorebilirsiniz.

http://www.tripadvisor.com/…d_of_hawaii_hawaii.html
  • oahu'dan daha az turistik olani. lokal tatlara daha yakinsiniz burada. adanin kuzey ve guney yuzlerinde temel olarak iki yerlesim yeri var. biri hilo (daha kucuk olan) digeri kona (daha buyuk olan).

ben gidisimde bir hata yapip kona yerine volkana daha yakin olmasi sebebiyle hilo'yu tercih ettim. bekledigimden daha kucuk olan hilo'da bir kucuk ana cadde, sagli sollu pinapples, moon and turtles gibi guzel restorantlar, gecenin sessizligini yirtmak icin ise hilo town tavern bulunuyor. ozellikle burasi guzel canli muzik dinleyip hawaii'nin yerel biralarini deneyebileceginiz bir yer. ana arter olan keawe street uzerinde bir de hippilerin takildigi bir dans kulubu ve paf kuf takilinan bir kahve evi bulunuyor. hilo'ya cok yakin oldugundan rainbow selalesini de gorebilirsiniz.

adada araba kiralama disinda baska bir sansiniz olmayacak. cunku toplu tasima yok. araba kiralayip kilauea volkan'nina gidebilirsiniz. yol yaklasik 40-45dk. suruyor. burada ozellikle cok degisik manzaralar sunan trekking rotalari da bulunuyormus, ozellikle bir tam gunu olanlar ve trekking severler icin dikkate deger. bu arada volkan hala aktif oldugundan kratere yakin bazi rotalar kapatilmis durumda, kraterin guney yonunde belirlenmis olan bir seyir yeri var, oraya kadar yuruyup volkani izleyebiliyorsunuz. lav falan yoktu ama tuttugunu gordum.

buradan kona yoluna dogru devam ettiginizde south point'e geliyorsunuz. yol uzerinde araziyi izleyebilmeniz icin cepler yapmislar. volkanik akinti sebebiyle arazi cogunlukla simsiyah taslasmis lav akintisi ile kapli. bu lav akintisi bazi tekniklerle ekilebilir alan olarak kazandirilmaya calisiliyor. yine bu south point, adaya guney yarim kureden pasifik'i asip gelen tahitilileri'in ilk cikis noktasi.

kona'ya gidene kadar ufak bir ordu-rize yolu gidiyormus gibi, tek tuk ayri ayri evlerin oldugu yolu geciyorsunuz. daha tropik bir karadeniz havasi veriyor. kona, hilo'ya gore daha buyuk bir kasaba. buyuk cruise gemilerin de yanastigi limani var. sehir icinde kralliktan kalma sarayimsi bir konaklama yeri ve eski kilise bulunuyor. ayrica alisveris icin cesitli hediyelik esya dukkanlari bulunuyor. sahildeki restorantlardan birinde seafood denemenizi tavsiye ederim. pahali ama verdiginiz paraya degebilir.

burdan hilo'ya donus icin volkan'in bulundugu dag ile nasa teleskopunun bulundugu mauna kea dagi arasinda kalan issiz yolu sectim. iki dag arasina girmeden once gunbatimina denk geldim. dunya gozuyle gordugum en guzel gunbatimilarindan birdir.

zamani ayarlayamadigim icin bu yolu gece gecmek zorunda kaldim. acikcasi son zamanlarda en cok tirstigim 1 saati yasadim. yol boyunca isik yok. araba gecmiyor. polis yok. yavas gitmeniz gerekiyor cunku yeni bir lav akintisina ya da yangina denk gelebilirsiniz isaretleri var yol boyunca. arada bir duman ya da sis oluyor. hava birden bire cok sogudu. arabanin camlari bugulandi. cozulmedi bir sure. camlari acip oyle devam ettim. yildizlari da en net orada gordum herhalde. bazi fotograflar gorursunuz nette samanyolu'nun cekildigi. fotomontaj dersiniz. gercekmis o yolda gordum. oyle ki yolun sonu samanyolu'na cikiyor sanki. garip.

velhasil bu pandemi nedeniyle uzun bir sure boyle turistik olaylar olmayacagi icin heyecanimi tazelemek adina yazmak istedim. umarim daha nice gunler gorururuz.
hesabın var mı? giriş yap