• ilk albumleri 2016 da çıkan, new york merkezli müzik grubu.

tüm şarkıları hakkında yorum yapamam ama masterpiece şarkısı geçen senenin en iyi şarkılarından.

edit: yeni link
  • bu arkadaşların yaklaşık iki ay önce oslo konserine gitme şansına sahip oldum. norveçli ruhsuz dinleyicilerin arasında küçük kara balık gibi yerimi almayı planlarken, bir de ne göreyim, oslo’da bir indie underground varmış. genellikle yaş ortalaması yüksek insanlar indie herşeye daha ilgili.

neyse, big thief harika bi konser verdi aşırı alçak gönüllüler hiç konuşmadan başladılar, gayet profesyonelce takır takır çaldılar. arada bir teşekkürler demek istedi, onda da aşırı utangaçtı. böyle mütevazi, işini keyifle saygıyla yapan profesyonellere hayranım. ayrıca masterpiece çaldılar, herkes de bilmez ama bu şarkının akustik versiyonu da orjinali de harika. öyle işte
  • sıcacık albüm kapaklarını çok sevdiğim grup. masterpiece ve paul şarkıları ile öne çıkmışlardır. ve sözüm sana paul; oğlum ne güzel şarkı yazmışlar sana lan, çok kıskandım.
  • aynı sene içerisinde ortamlara iki ayrı üst kalite albüm bırakmış indie-folk grubu. senenin ilk albümü u.f.o.fson derece dengeli yapısı ve kaliteli prodüksiyonu ile benim dikkatimi çekmiş ancak albümle aramda duygusal bir bağ oluşturamamıştım. orange, strange veya open desert gibi keyifli şarkılar sayesinde dönüp durduğum bir albüm olsada bütününde tonu ile uyuşamadığımdan bende süreklilik oluşturamamıştı.

ancak senenin ikinci bombası two handshakkında düşüncelerim tam tersi yönde oldu. halihazırda minimal sound'larını ufof albümünden de öteye taşıyıp sanki bir canlı performans kaydı dinliyormuş hissi yaratan, ses mühendislerinin elinde sabunlanmış bir albümden çok, az editlenmiş tertemiz bir albüme imza atmışlar. vokalist adrianne lenker'ın sesinin çok fazla hayranı olamadım, özellikle tizlerde bana o kadar keyif vermemişti ufof'da ama burada oralara fazla gitmeden hatta aksi yönde daha da güçlü performanslarda sesinin titreyişleriyle öne çıkmış, ona eşlik eden enstürmanlar da son derece dengeli bir biçimde kaydedilmiş. bu nedenle aslında tüm grup üyelerinin ne kadar keyif aldığını siz de dinlerken hissedebiliyorsunuz. wolf, not ve the toys bu albümde öne çıkan şarkılar oldu benim adıma.

kesinlikle senenin en iyi albümlerinden ikisine imza atmış bu grup mercek altına alınmayı hakediyor.
  • not diye bir şarkı yapmışlar, bundan evvel yaptıklarına pek benzemeyen. geçtiğimiz sene dinlediğim en güzel şeylerden birisi oldu bu. öfkeli karamsar, cayır cayır gitarlı.

https://www.youtube.com/watch?v=uicvwh47uxq
  • son günlerdeki en sevdiğim ve yeni tanıştığım enfes grub.

https://www.youtube.com/…index=4&list=rddosqwj9orhq
  • two hands

güller ve tenekeler/ hemen şuracıkta ve çok uzakta özlem/ med ve cezir gibi her biri başka bir geliş ve gidiş biriktirmiş ömürler/ gitmekten dönmeye ve dönmekten gitmeye doğru kesintisiz bir nostaljiyle beliren duygu köpükleriyle yeşeren çiçekler / bir baş dönmesinin bir omuzdan yoksun, yoksul sızısı/ içimizi dışımızı bir eden kuraklığa düşmüş bahçelere benzeyen susuz bekleyişler ve iki el arasında beliren o mistik gizem...

güller ve tenekeler
    her pas birinin yorgun gözünün suyu
    her damla su bir öğleden sonra başını göğe, güneşe çeviren dirimin öz suyu

cümleler, cümleler, hepsi yakılmalı, böyle bir şarkı yanı başımızda bizi şefkatle kollarken.
  • linkin park, yıllardır bir şarkısına bağımlı olup tüm albümlerini sömürdüğüm tek grup olma statüsünü sürdürüyordu. taa ki ben big thief'in paul şaheserine denk gelip hem big thief'in hem de adrianne lenker'in tüm şarkılarını sabah akşam, sıkılmadan dinlemeye başlayana kadar. artık bağımlısı olduğum iki grubum var, çok mutluyum.

harika bir tarza ve şarkılara sahip olan, linkin park için geç kaldığım eylemi gerçekleştirerek bir konserlerine gitmek istediğim grup.

küçük bir not: 2019'da çıkan two hands albümünün bir parçası olan not şarkısının bu canlı performansı harikadır. sonlara doğru chester bennington'dan alışık olduğum tarzda bir scream'e denk geldiğimde tüylerimi diken diken etmişti.
  • masterpiece ve not adlı şarkıları favorilerim olan gruptur bu entryi yazarken çaylağım ama yazar olduğum zaman burada görülebileceğim ve evet sen bu okuyan yazar mesaj kutuma benzer sevdiğin bir şarkı veya grubu bırakırsan çok mesut olmuş olacağım :d
  • "dragon new mountain ı believe in you" albümüyle tanıştığım, sonrasındaysa tüm diskografisini dinleyip adeta sevdalısı olduğum brooklyn'li indie folk grubudur.

adrianne lenker'in ipek gibi sesi duygu durumunuza göre sizi dert sahibi de yapabilir, ne derdiniz varsa unutturadabilir. dikkatli olmak gerekir.
hesabın var mı? giriş yap