• formulunu acikliyorum.

bilge rusty james = -1 * (nasilbirdemokrasiistiyoruz)

yani mutlak degerler esit.
  • bu ülkede darbe olursa ayakkablarını çıkarıp sandalyenin üstüne çıkacak ve bir alkış tufanı koparacaktır. o kadar da eminim.
  • küçük küçük çözmüş sözlükte popüler olmayı. ay canım benim. nasıl da ergence saldırıyor değil mi? aferin, madalyan geliyor.
  • yazdiklarindan anlasilacagi uzere kenan evren'den bile daha militarist.
  • "ülkesinin gencecik askerleri her gün birilerinin siyasi çıkarları yüzünden patır patır şehit olurken üstüne bir de bunların cenazelerine katılmayıp somali'deki * aç piçlerin karnını doyurmaya giden, yanına utanmadan bir de iş adamlarını ve sanatçı demeye bin şahit lüzumsuzlerı götüren insandır."

bunu gördükten sonra anladım ki oruç başına vurmuş.
    o kadar dinine bağlı ki kendisi, doktorlar ve din alimleri eğer sıkıntı yaratırsa tutmayın demesine rağmen oruç tutmakta ısrar ediyor. kardeşim, kışın kısa ve serin günlerde tut, bak başına vurmuş oruç, kıyamıyorum.
  • akıllı çocuk. izah edeyim:

(bkz: #24729558)

önce açıktan darbecilik yapıyordu, gg olduğunu anladı sanırsam, çok sevdiği komutanların yanına, silivri'ye gitmemek için editledi.
  • başka bir yöntem geliştirmeli. böyle olmuyor, yeterince ilgi çekemiyor.
  • kendi fikirlerinin tartışılmaz doğrular olduğunu sanan, eleştiriye tahammülü olmayan, eleştiri aldığında "müslümanlar beni öldürecek" paranoyasına kapılan troll. kur'an'ı bütünüyle değil ayet ayet okumasıyla ve ayetleri motamot yorumlamasıyla bilinir.

ateizmle islam düşmanlığı arasındaki farkı net bir şekilde gösteren bir arkadaşımızdır ayrıca. kendisine ateist denmemesi rica olunur. kendisi yalnızca islam düşmanıdır.

meraklısına, kendisiyle yaptığım bir özel mesaj görüşmesini yazayım. kendi mesajlarını onun izni olmadan yayınlamam doğru olmayacağı için, açtığı başlığa karşı sürdüğüm argümanları içeren mesajımı yayınlayacağım sadece:

barisunver -> bilge rusty james: hata islam'ın mantığında değil, senin mantığında güzel kardeşim. senin mantığının bir benzerini mehmet metiner kurdu geçen, "her cuma namazında akrabaya yardım etmeyi emreden ayet okunmuyor mu" diyerek torpili savunmuştu hatırlarsan.

başlığına yazmayacağım ama sana yazayım: işin içine ayetler, hatta islam'ı sokmadan önce, kurduğun mantığın başlangıç noktası yanlış bir defa. çünkü insanlar ölümü değil, cinayeti kınıyor ki sen de başlığı bu şekilde açmışsın zaten. dolayısıyla kur'an'da "ölüm"le ilgili ayetleri değil, "cinayet"le ilgili ayetleri araştırman gerekiyordu. o zaman da görürdün ki, cinayetin kınanması da, allah tarafından lanetlenmesi de, cezası da yazıyor:

--- spoiler ---

"bir mümini kasten öldürene gelince, onun cezası içinde sürekli kalmak üzere cehennemdir. allah gazap etmiştir böylesine, lanetlemiştir onu; çok büyük bir azap hazırlamıştır ona." (nisâ suresi, 93. ayet)

"ey iman edenler! öldürülenler hakkında üzerinize kısas yazılmıştır. hür kişiye karşılık hür, köleye karşılık köle, dişiye karşılık dişi... kim kardeşi tarafından herhangi bir şekilde affa uğrarsa, bu durumda örfü izlemek ve affedene en güzel biçimde bir ödeme yapmak gerekir. işte bu, rabb'inizden size bir hafifletme ve bir rahmettir. kim bundan sonra azgınlık ve düşmanlık ederse onun için korkunç bir azap vardır." (bakara, 178. ayet)

"onlar allah'ın yanında bir başka ilaha yakarmazlar/davet etmezler. allah'ın saygıya layık kıldığı canı haksız yere almazlar. zina etmezler. bunları yapan cezaya çarpılır." (furkan suresi, 68. ayet)

"de ki onlara: 'hadi gelin, rabbinizin size neleri haram kıldığını yüzünüze karşı okuyayım: hiçbir şeyi o'na ortak koşmayın. ana-babaya çok iyi davranın. yoksulluk endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin; biz sizi de onları da rızıklandırırız. kötülüklerin görünenine de gizli kalanına da yaklaşmayın. allah'ın saygın ve aziz kıldığı cana, bir hakkı savunmak dışında kıymayın. allah size bunları önerdi ki, aklınızı işletebilesiniz.'" (en'am suresi, 151. ayet)

"işte bu yüzden biz, israiloğulları üzerine şunu yazdık: kim bir kişiyi, bir kişiye karşılık yahut yeryüzünde bir fesat sebebiyle olmaksızın öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidir. ve kim bir kişiye hayat verirse insanlara toptan hayat vermiş gibidir. andolsun, resullerimiz onlara açık-seçik kanıtlar getirmişlerdir. ama onlardan birçoğu bunun ardından da yeryüzünde zulüm ve azgınlığa sapmaktadır." (maide suresi, 32. ayet)

--- spoiler ---

özetle adam öldürmek yasaklanıyor, bizzat allah tarafından da kınanıyor ve cezası da belirtiliyor. kınanan da bir başkasını öldürmek olduğuna göre, insanların yaptığına senin yaptığın yorum zerre mantık içermiyor.

peki neden sana "troll" dedim? çünkü aklı başında, mantık sahibi bir insan "allah'ın getirdiği ölüme karşı çıkmamak lazım, bu yüzden cinayeti kınayanlar allah'a ortak koşuyor" gibi bir şeyi düşünmez. dolayısıyla bu seni iki şeyden biri yapıyor: ya salaksın (yani zekan ağır işliyor), ya da kötü niyetlisin (diğer bir deyişle troll'sün). ben salak olduğunu düşünmüyorum, kötü niyetli yani troll olduğunu düşünüyorum.

eğer salak veya kötü niyetli değilsen, yukarıdaki ayetleri de açtığın başlığın ilk entry'sine ekleyip hatanı kabul edersin. bunu yaparsan ben de senin iyi niyetini görür ve nick altına yazdığım entry'mi silerim.

ek: "islam eleştirisi gören özde müslüman yazarlar hemen küfürlere başlamış. inancınız size bunu gerektiriyor doğru, unutmuşum." diye bir düzenleme de girmişsin. islam böyle bir şeyi gerektirmiyor ancak bunu senin de bildiğini biliyorum. kötü niyetle söylenmiş bir saldırı sözü.

2. ek: başlıktaki "şirk" kelimesinin kullanımı da hatalı, çünkü senin iddiana göre allah'ın emrine karşı gelen "şirk" (allah'a ortak koşmak, allah'ın yerine tanrı tanımak) koşmamıştır, "fısk"a (allah'a karşı gelmek, allah'ın emirlerini tanımamak) düşmüştür. tabii insanlar cinayeti kınayarak şirk de koşmuyor, fıska da düşmüyor. aksine, allah'ın emrine uyuyor.
  • şuandaki karması için..

(bkz: zırtapoz)
    (bkz: -370)
hesabın var mı? giriş yap