şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: abuzittin mi)
 • chip dergisinin hazırladığı 10 öğeli bir listedir, lakin hazırlayanların pek bilimle arası olmadığı belli.

  bilimin cevap bulamadığı soruların başında en basit ve en temel soru olarak "yerçekimi neden var?" gelir. yerçekiminin kardeşi 3 tane daha açıklanamayan ve var olduğu kabul edilen parçacıklar arası etkileşim vardır, elektromanyetizma, güçlü ve zayıf etkileşim. evrendeki diğer bütün etkileşimler bu etkileşimlerin fonksiyonları olarak tanımlanmaya çalışır. evet bu kadar çaresiziz.
 • 4-4-2 vs 4-3-3?
 • (bkz: seni benden başka siken var mı)
  ne zaman duysam bunu "hala aynı yerde misin?, bu kadar mısın sen? ya git allahaşkına pis herif" falan tarzı bir aşağılamaya gidiyorum söyleyene karşı lakin hala bir cevap bulabilmiş değilim. bilim buna bir şey yapması lazım.
 • yaygin ve yanlis kaninin aksine, bu sorularin bir kismi bilim tarafindan asla cevaplandirilamayacaktir ve hatta bunun boyle oldugu kanitlanmistir. ilgilenenler incompleteness theorem ile baslayabilirler arastirmalarina.
  bir baska benzer soru grubu da "neden" sorularidir. bilim bizlere "nasil"i aciklamak icin surekli genisleyen bir araclar dizisiyle calisir ve "neden" ile ilgilenmez, her zaman bazi on kabullerden yola cikar.
  dolayisiyla en azindan bilimin cevap bulamayacagini kanitladigi sorular ile bilimin ilgilenmekten kacindigi sorulardan olusan 2 soru kumesi bu kapsama girer.

  ornekler:
  - eksiklik teoreminin onermesi. (kanitlanamazligi kanitlanmis bir teorem)
  - neden tavuk tavuk tadindadir. (bir neden sorusu)
  - varlik nasil ortaya cikmistir. (tam yokluktan ilk maddeler nasil olusmustur)
  - yarin sabah ne taraftan kalkicam. (kaos teorisi ve non determinizm sorunlari)
  - "icine dogmak" nasil calismaktadir (ruyada gelecegi gormek ya da birseyi olmadan hissetmek gibi, ki hepimizin hayatinda az cok yasadigi gercek olaylar bunlar).

  gibi...

  bir de artik ne anlarsaniz bundan bonus: (bkz: science sans conscience n'est que ruine de l'ame)
 • tek tek incelediğinizde bundan bir cacık olmaz dediğiniz germen ırkı mensuplarının bir araya gelince harikalar yaratması, yine tek tek incelediğinizde her biri birer cin, birer cevher olan türk ırkı mensuplarının boş zamanlarında devlet kurup devlet yıkmak harici, son bir kaç yüzyılda bir araya gelip bir cacık bile yapamamaları.