• herkes her şeyi bilmek zorunda değil. birinci dereceden akrabalarınız ve çok yakın dostlarınız dışında kimseye anlatma zorunluluğunuz yok. eğer çalışıyorsanız iş arkadaşlarınıza kesinlikle ve kesinlikle anlatmayın. siz naif düşüncenizle kendinizi samimiyetle ifade ettiğinizi zannederken bir de bakmışsınız ki damgalanmışsınız. mümkün mertebe az kişi bilsin. yüzünüze şeker hastalığı gibi bir şey canım derler,(ki bir farkı yok teorik olarak) ama sonra karşınıza çıkarabilirler.
  • aileniz veya uzun zamandır tanıdığınız çok yakın arkadaşlarınız dışında kimseye anlatmayın mümkünse. yoksa damgalamaya maruz kalabiliyorsunuz istemeden de olsa. ayrıca en ufak hatanızda hemen hastalığınıza vuruyorlar ilacını içtin mi diyorlar falan kırıcı oluyorlar. yukarıdaki yazarın dediği gibi her şeyi herkese anlatmak zorunda değilsiniz. ilaçlarınızı da kimsenin önünde almazsanız bi şey olmaz. zaten belli bi süredir düzenli olarak ilaçlarınızı alıyorsanız siz söylemeden kimsenin bipolar olduğunuzu anlaması mümkün değil.

yine de bahsetmek, birilerine açılmak ve dertleşmek için söylemek istiyorsanız söyleyin. ama söylediğiniz kişinin karakterine çok dikkat edin. hastalığınızı size karşı koz olarak kullanabilir yukarda bahsettiğim gibi. ilişkiniz toksik bi hal alabilir. öyle olursa psikolojik durumunuz için hemen sonlandırın ilişkiyi. bipolarda çevre ve arkadaş ilişkileri de çok önemli çünkü. etrafımızda hastalığımızı negatif olarak etkileyecek ve tetikleyecek şeylerden uzak durmamız lazım.

benim de sadece ailem ve yakın arkadaşlarım biliyor. akraba milleti bile bilmiyor akrabaya söylenmez çünkü. tanıştığım her insana da asla söylemiyorum. zaman bırakıyorum. eğer çok seversem, samimi olursam veya güvenirsem söylüyorum. onun dışında hemen tanışılan birine söylenecek bi şey değil. biraz zaman vermek lazım karşıdaki kişiye bunu nasıl karşılayacak diye.

tüm psikiyatrik hastalıklara dair destek arayanlar için bi destek ve memes grubumuz var. herhangi bi sorunu olan gelebilir: https://www.facebook.com/groups/psikiyatrikdestek
  • benim cok yakin bir arkadasima teshis kondugunda ben de ne oldugunu bilmiyordum. (tabi ki sevmedigim veya tutarsiz insanlara laf atacak kadar biliyordum). fakat ona teshis konulduktan sonra ogrendim gercekte neler oldugunu (basitce tabi). dolayisi ile, oncelikle karsindaki insanin senin soyledigin, bahsettigin ve hissettigin seyleri anlamayacagina bilemeyecegine hazir ol ve bu durumun seni etkilemesine (mumkun oldugunca) izin verme.

anlatirken, bence, cok ciddi bir sey anlatiyorum, we need to talk, havasinda degil de sohbet icinde yedirerek anlatabilirsin. bu durumda verdigin imaj, her ne kadar kronik bir hastalik olsa da, gecmis bir durum izlenimi yaratiyor. senin hastalik ve getirileri hakkinda guclu ve hazir oldugun izlenimi veriyor (boyle olmak zorunda degil, hatta boyle olmasi mumkun olmayadabilir fakat bu his karsi taraf icin cok rahatlatici). karsindaki kisinin fikir sahibi olmayacagini dusunerek, eger sorarsa, basitce anlatabilecek duzeyde neler oldugunu ve en onemlisi disaridan nasil etkilerinin gozlemlendigini bil. eger mumkunse, bu durumlarda karsindaki kisinin sana nasil yardimci olabilecegini, ne tur desteklerin senin icin iyi olacagini veya ne tur yaklasimlarin daha kotu olacagini anlat (bunu senelerce deneme/yanilma yaparak ogrenmek cift tarafli cok yorucu).

gecmis olsun diyorum, yukarida yazdiklarim yatirim tavsiyesi degildir :)
  • ulan şu bipolarların "ben farklıyım hacı deliyim bir kere" tavrını her seferinde sikesim geliyor. senin aylar sonunda ulaştığın depresyon seviyesini her gün çeken var, sikerler manini depresyonunu sahte mutluluğunu.

neymiş insanlara anlatacakmış. bence youtube kanalı aç orda anlatırsın.
  • evet sevgili suserler, bipolar olduğumu öğrendiğimden beri bunu sevgili, arkadaş, sevgili adaylarına nasıl açıklayacağımı bir türlü bulamadığım eylemdir. işin kötü tarafı, bu hastalığı anlatmaya çabalamaktan yorulmuş haldeyim. ne olduğu hakkında hiçbir fikri olmayan insan kişisine değinemiyorum bile. bu konuda atıp tutmayacak, goygoy yapmayacak bilinçli kişilerin tavsiyelerine ihtiyacım var. evet önden buyurun. (bkz: bipolar bozukluk)
hesabın var mı? giriş yap