şükela:  tümü | bugün
 • şimdi arkadaşlar, bu konuyu size danışmak istedim. sizin engin bilginize güvenmekteyim.

  biraz önce iş yerine bir çocuk geldi. tabi ben patron oğlu olarak çalıştığım yerde, elime geçen 3 kuruşu gelen geçen çoğu dilenciyle paylaştığım için, istihbaratı almış, beni kastederek "sarışın abi ile görüşmek istiyorum dedi". bizimkilerden biri de çocuğu biraz tersledi. neyse ben bu olanları duyarak içeri girdim ve çocuğu aldım. işte ben suriyeliyim, yeni eve çıkacağız ama kiracı biraz daha fazla para istiyor falan filan diye ağlamaklı bir şekilde anlatmaya başladı. en fazla 13 yaşında, yırtık bir deri ceket giyen, baya türkçe konuşabilen bir genç. içimden geçti bu yalan söylüyor bana diye. ne yapsam diye düşünüyorum...
  aklıma tertemiz bir çözüm geldi. bizim çalışanlardan biri 3 hafta önce bana kapının önündeki çöpleri temizlemesiyle ilgili "abi bu benim işim değil aslında, hoşuma gitmiyor." demişti. 16 yaşımdayken içimde var olan sosyalist baş gösterdi bir anda. aynen kardeş senin işin değil bu. senin işin başka dedim,
  işçinin emekçinin değerini biliriz ulan moduna girdim ve belediyenin çöpçülerine 3-5 bir şey verdim, her hafta temizlesinler bu kapının önünü diye. işçiler bir hafta geldi sonra kayıp... bunun üzerine çocuğa gel benimle dedim, aşağı indik. buraları temizle sana benden 20 lira dedim. çocuk beğenmedi parayı. işte abi 40 lira lazım falan. tamam ulan dedim. çok gereksiz fazla olduğunun farkındayım da, ne olacak sanki, 40 lirayı ne için kimin için yemiyoruz. neyse işte çocuğun yüzü güldü birden. farklı bir enerji oldu. harbiden de pırıl pırıl yaptı binanın önünü. dedim paraya sıkıştığında haftada bir gel. benden sana 20 lira işler bu işe her hafta diye. tamam abi dedi sarıldı. ben de bir mutluyum falan sanki warren buffet oldum bir anda.

  şimdi bu olayın sonunda kafamda bu soru canlandı. merak ettim. harbiden nasıl anlayacağız arkadaş bunların suriyeli olup olmadığını. yani bence çocuk net kürt'dü ama türk bayrağı ve atatürk resmiyle müşterileri ve çalışanları karşılayan bir şirkette kürt olmasının ona fayda getirmeyeceğini düşündü sanırım. yani bir film de almanya'ya sığınmaya çalışaşan bir amcanın " valla billa ben kürdüm uşağum" demesi gibi. lakin şöyle bir durum var, kürtlerden olduğu kadar suriyelilerden de pek haz etmem aslında. amma velakin bunun konumuzla ne alakası var değil mi? genç kardeşimizle ticaret ilişkimiz var şurada. ayrıca çöp kutusunun iki adım uzaklıkta olduğu yerde ısrarla bahçemize çöp atan dallama türk kardeşlerimin olduğu yerde, kendisinin sektörü kolay kolay kaybolacak gibi gözükmüyor.

  edit; (#64435527) arkadaş doğru söylüyor arkadaşlar. korkun benden.
 • (bkz: surye)

  bir dilencinin suriyeli olduğunu anlamaya gerek yoktur.
  hiç para vermeyin olsun bitsin.
 • "kürtlerden olduğu kadar suriyelilerden de pek haz etmem aslında"

  bunu yazan adamdan korkun arkadaşlar. bir ırkı, halkı sevmeyebilirsiniz ama bunu forumlarda sözlüklerde her gördüğünüz yerde yazmayın. bir de sosyalizm demiş. güldürdü.

  haydi hayırlı traşlar.