• yanlış anımsamıyorsam 1978 yada 1979 yıllarında liselere yönelik hazırlanan ahlak bilgisi kitaplarında "bir doktorla bir çöpçünün şerefi aynı olamaz" gibi bir tümce yer aldığını dönemin sağcı iktidarının bu tümceyi savunduğunu. dönemin sol gençliği ve tbmm'deki bazı kişilerin de girişimiyle ahlak bilgisi kitaplarından bu sayfanın tamamen çıkarıldığını biliyoruz. ama tarihi tam olarak aklımda tutamamışım ne yazık ki.
  • "hassiktir ordan...
    imza: doktor"
  • unvan-makam pesinde kosanlarin bilincaltina yerlestirilmis olan siar. bu soz sag - sol algilamasindan degil birilerinin hayati kavrayisindaki defolardan dogan; degil meb onayli kitaplara gecmek, dile getirilmesi akla gelmesi bile yuz kizartici olan ilkel insan sozudur.
  • şeref dediğimiz olguyu cüzdana sıkıştırılabilecek kadar ufak sanan şeref yoksunu** insanların çarpık düşüncesi.
    (bkz: önce adam ol)
  • bu cümleye verilebilecek en güzel karşılık bu güne kadar tirbüşon* tarafından sık sık verilmiştir. söyleyenler daha fazlasını haketmemektedir zaten;
    (bkz: şeref kim)
  • insanların değerinin dini, dili, ırkı, meslekleri, cinsiyeti, cinsel tercihi ve parası gibi değişkenlerle belirlendiği ülkemiz gibi geri kalmış ülkelerde toplumun çoğunluğu tarafından kabul görmüş bir önerme olabilir.
  • "dağdaki çobanla benim oyum bir mi" kafasını yaşayan bir ağzın lafıdır, kulak asmamak ama ama toplum arasında itibar görmemesi için de söz duyulduğu anda gerekli tepkiyi koymak gerek.
  • ahlak bilgisi kitabında böyle birşeyin yazması kadar utanç verici birşey olamaz..ben yazılmadığına inanmak istiyorum..eğer gerçekten yazıldıysa bunun argümanının çıkarıp ortaya konması lazım!!
    şeref olarak değilde belki toplumdaki statüsü olarak yazmış olabilir ki bu bile yanlış bir ifadedir..
    "öyle adamlar tanıdımki üstünde elbisesi yok; öyle elbiseler gördüm ki içinde adam yok" nokta
  • (bkz: kibir)
  • "bıçak parası" adı altında sekreterine arşiv odasında "haraç" aldıran prof.lar gördüm ve kendisine hurda olarak verilen eski sobanin içinde unutulmuş altın kesesini "haramdır" diyerek götürüp teslim eden çöpçüler...
hesabın var mı? giriş yap