advest

  • 1719
  • 9
  • 4
  • 0
  • dün

sözlük yazarlarının başına gelen ibretlik olaylar

insanlığı belki de hayvanlığı öğrendiğim olaydır.

evim dolmuşun son durağına yakın bir yerde. genellikle bir tek ben kalırım ve inince 2 dakika kadar yürürüm. ev şehrin biraz dışı gibi. bolca da sokak köpeği var. yine indim dolmuştan akşam saati tam apt kapısının önüne geldim tam kapının girişinde bir köpek yatıyor. beni farketti ve hemen toplanıp 3 metre öteye yattı. sanki bana "geç sana bir şey yapmam" der gibiydi. kara kulaklı çirkin mi çirkin o kadar da temiz olmayan bir sokak köpeğiydi. yanından geçerken baktım titriyor kuyruğunu karnına almış ısınmaya çalışıyordu. belli ki karnı da açtı.

hemen çıktım yukarı hanıma çantamı verip 2-3 dilim ekmek istedim aşağı indim aynı yerde titriyordu. ekmekleri 2 ye böldüm önüne attım yemedi. sonra biraz uzaklaşınca ekmekleri bir yiyişi vardı ki görseniz içiniz parçalanır. tamamını bitirdi ve bi bakış attı bana dayanamayıp evden 2 dilim daha alıp geldim. onları da parçaladım, bu sefer yanına kadar yaklaşmıştım. attım önüne mahçup mahçup baktı onları da yedi. öylesine mutlu olmuştum ki karnını doyurunca. sonra eve çıkıp ben de yedim yemeğimi. artık ikimizin de karnı toktu. mutluyduk.

1 hafta sonra

klasik eve gelişim. dolmuştan indim. 2 dk kadar yürüyeceğim. ama o da ne? kalabalık bir köpek sürüsü. 10 kadar varlar. en öndeki bana doğru havlamaya başladı kaçsam daha kötü. boş alan her yer. yakalarlar. sonra yavaş yavaş eve doğru yürümeye başladım o en öndeki köpek havlaya havlaya bana doğru koşmaya başladı. aha dedim sıçtık, bunlar beni burda halleder. tam o anda bir şey oldu. o koşan lider köpeğin yanında benim karakulak bitiverdi. onun önüne geçti. sanki havlayarak konuşuyor gibilerdi. onu önce durdurdu. sonra yönünü değiştirdi. bana yürüyecek alan kalmıştı. yavaş yavaş yürüdüm ve avlu duvarının önüne, güvenli bölgeye geldiğimde nabzım 180'i bulmuştu. hala tek parçaysam karakulak'a borçluydum. döndüm arkama baktım. grubun en önünde karakulak bana kuyruk sallıyordu. kendi etrafında dönüyordu. beni arkadaşı bellemişti. bani korumuştu.

sahi dostluk neydi, köpeklik neydi. köpeklik iyilikti, dostluktu, seni seviyorum karakulak. birçok insandan daha çok hem de...

devamını okuyayım »
25.11.2013 22:15