alisan31

  • müzmin yedek (98)
  • 688
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

orduevi

buralardan yararlanan asker çocukları ve siyasi paranoyaları yüzünden askerin (literal olarak) taşşağını yalayacak seviyeye gelen 3-5 aciz haricinde savunucusu kalmamıştır orduevlerinin. savunanların öne sürdüğü çoğunlukla yüzeysel, demagojik ve ziyadesiyle subjektif argümanlar ise bu başlıkta ortalama 50 kere filan çürütüldü ama anlaşılan aynı kesimin bir de okumamak gibi kötü bir huyu var ki, çürütülen argumanları papağan gibi tekrarlayıp duruyorlar. bugün yaşanan acı olayın populer hale getirdiği başlığa bir özet geçelim ki insanlar sayfalar dolusu aynı şeylerin tekrarını okumasınlar;

- başka kurumların da kendilerine özel tesisleri olduğu savı:

kardeşim bir tek askerin kendi misafirhanesi var diyen yok zaten. ya bunların hepsi kaldırılsın, ya da askere ait olanlar diğer devlet kurumlarına ait olanlarla eşit koşullara getirilsin, ekstra bir ayrıcalığa sahip olmasın deniyor. bu ayrıcalıklar neler mi; vergiden muaf olmaları, bedava ve zorla işçi çalıştırıyor olmaları, alım satımlarda şeffaf olmamaları ( tedarikçilerin tehditle ucuza mal verdiği söylentileri artık ayyuka çıktı).

- erler orduevinde askerlik yapmaktan memnun size ne oluyor savı;

öncelikle bu genellemenin yanlış olduğu bizzat sözlükte orduevinde askerlik yapmış olanların yazdıklarıyla ortaya çıkıyor. kaldı ki bu doğru bile olsa, sadece ve sadece tsk adına daha da yaralayıcı bir gerçek olurdu. zira bu, memleketin diğer garnizonlarında durumlar o kadar kötü ki insanlar 7/24 hizmetçilik yapmaya, asker olarak üstü bile olmayan insanlar (aile mensupları) tarafından hor görülmeye razı geliyorlar anlamına gelirdi. ha şimdi siz çıkıp er dediğin biraz mazoşist olur diye üste de çıkarsınız yaptığınız yüzsüzlüklere bakılırsa.

- askerler vatanı koruyorlar, gece yatağımızda onlar sayesinde rahat uyuyoruz, biraz da ayrıcalıkları olmasın mı savı;

arkadaşım öncelikle vatanı koruyan asker dediğin, yine senin benim gibi zorla kolundan tutulup silah altına alınan adam. güneydoğuda buna uzman çavuşları da ekleyebilirsin. bunun ötesindeki ekibin çoğu sevk ve idareden sorumlu kademe. hele orduevlerinin kaymağını yiyen subay gurubu, fiili vatan koruma işinin iyice uzağında, aç son 30 senede tsk nın insan kayıplarına bak. elbette her orduda en çok zayiat en alt kademeden verilir bunda anormal bir şey yok, ama burada subayların görevleri dolayısı ile sanki hayati tehlikeleri varmış gibi gösterirsen ve bu hayati tehlikeye karşılık bazı ayrıcalıklar istersen sana kıçımla gülerim. türkiyenin en tehlikeli meslekleri skalasında subaylık ilk 10 a giremez yahu. tersi bile geçerli olsa subaylar bu gerçeği başta bilerek mesleğe giren insanlar. bir de güneydoğuda katledilen, tehdit edilen öğretmenlere sormak lazımdı mesleğe girerken hayatınızın tehlikede olacağını biliyor musunuz diye.

- siz önce akp ye başbakanın oğluna bakın savı

böyle bir akıl tutulmasını açacak kuvvette sözcük bilmiyorum. demagoji nin en primitif hali, müzelik bir eser.

- orduevleri ucuz değil, siz dışarda götünüzü siktirmeye alışmışsınız savı

sakın siz "içeride" devlete sırtınızı dayamaya alışmış olmayın ?? hizmet sektörü içerisinde yer alan bir malın maliyetinin onun ham maddesine ödenen ücret olduğunu zanneden insanlara sıfırdan ekonomi dersi verecek yerimiz yok. ama 50 kere söylenmiş, arazisi sübvanse edilen, işçiliği sübvanse edilen, vergiden muaf bir ticaret şeklinden bahsediyoruz. bunun sonucunda ortaya çıkan fiyatlar sandığınız gibi, "olması gereken", "hakkaniyetli" veya özel sektörün götümüzü siktiğine dalalet fiyatlar değil. sadece orduda devlet desteğinin ucu bucağı olmadığının göstergesi. bu savı ortaya atanların ağızdan tükürükler saça saça özel sektöre soyguncu yaftasını yapıştırmasını izlemekte ayrı bir keyif. ne yapalım birader, bizim dükkanı devlet kurmadı, eti senin kemiği benim diye çırağı göndermedi, vergi zamanı geldiğinde öne atılıp bendensin koçum demedi. biz de mecburen milletin götünü sikiyoruz işte.

orduevlerini özellikle ailesinde ordu mensubu olduğu için savunanlara acıyorum. yazık lan size, nasıl insanlarsınız siz ? orduevinin mevcut düzenini savunurken amerikadaki eski güneyli köle tacirlerinden hiç bir farkınızın kalmadığını anlamıyor musunuz ? hümanizm açısından amerikan köylüsünden 200 sene geride olmak koymuyor mu size ? sırf kişisel çıkarlar için bu kadar alçalır mı bir insan yahu ? ben asker çocuğu olsam, değil orduevi şöyle güzeldir böyle yararlıdır diye yazmak, bu başlığa yaklaşmam bile mahcubiyetimden.

devamını okuyayım »