ateh

  • baldan tatlı (636)
  • 684
  • 2
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

hipoglisemi

-"iğne atsan yere düşmez" durumundaki belediye otobüsünün en kımıldanamaz orta bölümünde olduğunuz yere çökme nedeninizdir.

(deneyimleriniz kan şekerinizin dibe vurduğunu ve eğer hemen oturmaz ya da yatmazsanız bayılacağınızı söylemektedir buğulu bir fısıltıyla.)

-kalabalık bir sokakta gideceğiniz yöne doğru ilerlerken, aniden durup olduğunuz yere çökme nedeninizdir.

(yine deneyimli sinyaller gelmektedir.)

-sabah sabah dişlerinizi lavabonun ayaklarını seyrederek fırçalama nedeninizdir. sonrasında mutfağa doğru uzanan su içme isteğinin, mutfak kliminin üzerine aniden uzanma isteğine dönüşme nedeninizdir. üstelik evdeki ev arkadaşınız * şaşkın gözlerle izlemektedir buz gibi havada minicik klimin üzerine uzanan hipoglisemik insanı...

-duş keyfinizin yarım kalma nedenidir. saçlarınızı mis kokularla keyifle şampuanlarken boğuk fısıltılar gelmeye başlar kimi zaman. aniden küvetin içinine yatarsınız, sevgiliniz * evdeyse ilgi için çağırırsınız. yok eğer yalnızsanız, beklersiniz şekerinizin keyfinin gelmesini.

-piercing sevdası uğruna*, piercingciyi paniğe sokma nedeninizdir. (sene 1997. bayılmışım ama koskocaman uçsuz bucaksız bir partide dans etmekteyim.uyanıyorum aniden, insanlar mutsuz ben mutlu...)

-sinyaller de yetişemediğinde ve bayıldığınızda; kimi zaman nedensiz ağlayarak kimi zaman da nedensiz gülümseyerek uyanma nedeninizdir.

(ve bunun gibi bazen de tehlikeli durumlarla yüz yüze gelme nedeninizdir. bayılmak üzere düşerken başınızı yerlere çarpmanızı, burnunuzu duvara çarpmanızı, kafayı gözü kırmanızı o anda yakınınızda bulunan ve hastalığınızı bilenler engelleyebilmiştir zamanında.)

-şekerli hemen hemen tüm yiyecek ve içecekleri tüketememe ya da nadiren az az tüketme nedeninizdir. diabetli ne ise siz de "o"sunuz aslında.

-karbonhidratlara, bol şekerli meyvelere, yemişlere, abur cuburlara oldukça dikkat etme nedeninizdir.

-alkol, sigara, çay, kahve gibi zaten zararlılara dikkatle yaklaşma gerekliliğinizdir. *

-sürekli yorgun, sürekli halsiz hissetme ve çabuk yorulma nedeninizdir.

-tüm bunlara dikkat etmez, boğazını tutmaz ve yanlış bilgilendirme sonucu sık sık ve bol bol şeker ve türevlerini tüketirseniz; ileriki yaşlarda diabet hastası olma nedeninizdir.

-tüm bunlara dikkat ederseniz; keyifle yaşama, formda olma ve nispeten sağlıklı olabilme nedeninizdir.

devamını okuyayım »
25.03.2006 16:48