ateh

  • baldan tatlı (646)
  • 683
  • 0
  • 0
  • 0
  • 6 ay önce

erich fromm

fromm, insanın "bireyselleşmesi" üzerine sürekli vurgu yapar. fromm'a göre; her insan kendi olmak, birey olmak ister. insan dış dünyadan ve diğerlerinden koptuğunda, kendini yalnız ve soyutlanmış hisseder. birey olmak için uzaklaşılan bu dış dünya, güven ve ait olma duygusunu içerir. bireyselleşmeye doğru atılan her adımda insan, bu dünyadan uzaklaştığı için de güvensizlikle karşı karşıya kalır. o'na göre; özgürlüğün bedeli yalnızlaşmaktır. özgürlükten kaçış ise, yalnızlıktan kaçınarak çemberin dışına çıkmamaktır.

fromm'a göre; sağlıklı olmanın ölçütü, insanların bireyleşmeyi göze alması, üretken bir çalışma ve içten sevgi ilişkileri yoluyla mutlu olarak çevreye uyum sağlamasıdır.

"ortak yaşamın aksine, olgun sevgi insanın kendi bütünlüğünü ve bireyselliğini koruduğu bir birleşmedir. sevgi insanda dinamik bir güçtür. insanı çevresindeki insanlardan ayıran, duvarları yıkan, insanı diğer insanlarla birleştiren bir güç. sevgi, insanın ayrılık ve yalnızlık duygusundan kurtulmasına yardım eder ve yine de kendisi olarak kalmasına, bütünlüğünü korumasına olanak tanır. sevgide iki ayrı varlığın bir olması, yine de iki ayrı varlık olarak kalabilmeleri karşıtlığı vardır."

der ve şöyle devam eder;
"gelişmemiş sevgi şu ilkeyi benimser, 'sevildiğim için seviyorum.', olgun sevgi ise şu ilkeyi benimser 'sevdiğim için seviliyorum.', olgunlaşmamış sevgi şunu der, 'seni, sana ihtiyacım olduğu için seviyorum.', olgun sevgi ise, ' seni sevdiğim için sana ihtiyacım var' der.

devamını okuyayım »
07.11.2007 00:26