caelumluna hippi (420)

  • 2823
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

abdullah öcalan memlekete hoşgeldin

konuyla ilgili olarak radikal gazetesinde murat yetkin'in 16 gunluk yazi dizisini okumak ilginc olabilir. son yazidan alinan alinti asagidadir,

"ekibin beklediği haber, 15 şubat sabahı geldi. falcon, kenya'ya geçerek nairobi havaalanında gözlerden uzak bir köşeye park etti. türk ekibi uçaktan dışarı çıkmayacaktı. bekleyiş başladı.
aynı sırada kenya istihbarat örgütü büyükelçilik konutuna girmiş, yunanlıların çaresiz bakışları altında öcalan'ı, elçiliği terk etmezse, zor kullanmakla tehdit ediyordu. öcalan ise hâlâ yunanlıların kendisine bir imkân sunabileceği umuduyla direniyordu.
büyükelçi, telefon geldiğini söyleterek başka bir odaya geçti. öcalan'ı rahatlatacak haberi dönüşte verdi: pangalos aramıştı. havaalanında bir uçak bekliyordu ve isterse hollanda ya da başka bir avrupa ülkesine gidebilirdi.
öcalan havaalanına gitmeyi kabul edince, üç ciple konuttan çıktılar. kenya istihbaratı, yolda öcalan'ın cipiyle diğerleri arasına girerek mesafe koydu.
öndeki cip havaalanının özel bölümüne ulaştığında diğerleri yoldaydı. öcalan uçağa yaklaştı. uçağın kapısında sarışın, açık renk gözlü, avrupalı diplomat görünümlü bir kişi güler yüzle onu bekliyordu. rahatladı. görevliyle selamlaştı. uçağa bindi. kapı kapanınca da, o meşhur "memleketine hoş geldin" sözüyle yolculuk başladı. kenya dışişleri, daha sonra öcalan'ın ülkeden ayrılış tarihini 15 şubat 1999, saat 19.30 olarak açıkladı. "
http://www.radikal.com.tr/…4/08/24/haber_125804.php

ek link olarak bulent ecevitin konuyla ilgili murat yetkin ile yaptigi gorusme(?)de okunabilir.
http://www.radikal.com.tr/…4/09/13/haber_127866.php

devamını okuyayım »