chevron

  • 2984
  • 62
  • 12
  • 1
  • bugün

1941 yılında letonya'da çekilen korkunç fotoğraf

nazi almanyası askerlerinin tecavüzünden hemen sonra mezarın içerisine yuvarlanmak için sırasını bekleyen çıplak kadınlar
eksi up

askerlerin eğlencesi ... hedef vurma oyunu.
tek kurşun ile işi bitiren alkışlanırdı..
cehennem, burada mı...öte yanda mı...?

fotoğraftaki zorla kıyafetleri çıkarılmış olan kadınlar, kış olmasına rağmen çırılçıplak idam sırasında bekletiliyor.
soğuktan ve korkudan birbirlerine sığınmışlar. ölüme doğru yürüyorlar. kendi ölümlerine ..
derilerine çarpan keskin rüzgâr, cinayet peşinde koşan bir katilden farksız. tene her değdiğinde vücudu yakan soğuk bir rüzgâr. daha önce toprak yüzü görmemiş küçük beyaz ayakları dikenlerin üzerinde kana bulanmış ..
havayı esrarlı bir ceset kokusu sarmış. bu saatten sonra neye inansınlar ki. umudun olduğuna mı? insanlığa mı? neye bel bağlasınlar, kimden yardım istesinler?
askerler üzerlerine doğru atış talimi yapıyor. vurulanlar hem kan kaybederek hem de soğuktan titreyerek acı içinde can veriyor.
askerler ölmeyen birini görürse, o an üzerine atlayıp onu boğuyor. arkada yığınla toprağa düşmüş ölü beden var. her saniye onlara bir yenisi ekleniyor. hepsinin yüzü daha o kadar canlı ki henüz hiçbiri soğumamış.
faşist hitler almanyası'nda başta yahudiler olmak üzere komünist, sosyalist, demokrat, sendikacı, çingeneler.. ve bilumum muhalif, buna benzer ve daha kötü yollarla işkenceyle öldürülmüştür!

sadece bir insan ölmüyor! umudu öldürüyorsunuz, sevdiklerini, hayallerini ..
hitler'in kadınları gaz odalarına toplayıp toplu ölümler gerçekleştirdiğini biliyorken böyle bir durumda, gaz odalarında öldürülmek mi fırınlarda yakılmak mı kolay bir ölüm diye düşünüyor insan.

katliamdan başka kareler (litvanya)

edit: link yenilendi.
edit 2: link yenilendi. aşırı yığılmadan siteler çöküyor.

bilgi editi: olayla ilgili araştırma yapmak isteyen google’a sorella epstein yazabilir.

devamını okuyayım »