cicekacanpapagan

  • 1450
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

almanya'da onaylanan yeni göç yasası

öncelikle belirtmem gerekir ki haziran 2019'da onaylanan bir yasadan bahsediyoruz lakin bunun üzerine açılmış bir başlık olmadığı için (aradım mamafih bulamadım) ayrı bir başlık açarak bu sürece dahil olacak/olan arkadaşların tecrübe ve tavsiyelerini paylaşmaları için ayrı bir alan olsun istedim (buna ben de dahilim). malum en son 70'lerde bu hakkı tanıyan almanya 50 yıl sonra yeniden kapılarını açıyor.

almanya ve almanca malumunuz debe'den düşmüyor. bunun temel sebebi tabii ki insanların özellikle adaptasyon sürecinin kısa olduğunu düşünmelerinden (türk nüfusun yüksekliği sebebi ile) ve ekonomik olarak çok güçlü olmalarından kaynaklı bu ülkeye duyulan hayranlık ve ilgi. türk insanına ülkeden göç edecek olsanız nereye gitmek isterdiniz diye sorsalar sanıyorum çoğunluk almanya der, öyle de bir ülkeden bahsediyoruz.

öncelikle bu yasa hakkında araştırıp öğrendiklerimden ve çevremde duyduklarımdan ibaret olan temel 1-2 şeyi sizlerle paylaşayım. zamanla öğrendiklerimi de yine maddelere ek olarak editleyeceğim.

* dil yeterliliğini branşa göre b1-c1 aralığında isteyecekleri belirtilmekte.
* almanya'da açılacak bir banka hesabına (iş arama vizesi ile gidecekler için) 6 aylık bir süre için 4.440 euro yatırmanız gerekiyor (banka her ay 740 euroyu serbest bırakıyormuş, ana para blokeli olacak şekilde).
* daha önce almanya'da iş teklifi alsanız bile bu aşağı yukarı 41.000 euro yıllık ücretin üzerinde bir teklif almanızı gerektiriyordu. bunun dışında size iş verecek olan şirkete önce alman vatandaşlarına, sonra ab vatandaşlarına, bunlardan bulamazsan 3. ülke vatandaşlarına bak diye şart koşuyordu ve bu şart ilgili yasa ile kaldırılıyor.
* yasanın yürürlüğe giriş tarihi mart 2020
* en güzel kısmı ise tüm meslek kollarına açık olacak bu süreç.
* hangi branştan mezuniyetiniz var ise o branşta çalışma şartı olacağı da almanya'daki bir işveren tanıdığım tarafından söylendi.

sizlerin de süreç hakkında öğrendiğiniz, belirtmek istediğiniz, insanların dikkat etmesi gereken bildiğiniz hususlar var ise bu başlık altında toplamanız bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracaktır.

edit: 1-2 tane de kaynak ekleyelim,

https://www.deutschland.de/…sasi-almanyada-calismak
https://tr.euronews.com/…i-alimi-icin-seferber-oldu
https://www.dw.com/…i-göçü-hızlandırıyor/a-51706579

devamını okuyayım »