darley

  • 434
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

poincare konjektürü

aslında şimdi bildiğimiz hali, konjektürün ikinci halidir. ilk halinia ortaya attığı zaman poincare, alman ekolünün aksine, diğer çağdaşlarının yoğunlaştığı homoloji üstüne kurulu olarak söylemişti konjektürü. matematikçiler "aa" derken "durun ya, ben karşı örnek buldum buna pardon abi" diyerek ikinci ve son şeklini vermiştir konjektürüne. bulduğu karşı örneğin genel hali, poincare manifold olarak, hala çalışma konusudur.

konjektüre şu anda verilen ispatın kontrolünün zorluğu, gayet köklü bir ikileşmeye dayanır. ispat (yanlışım varsa düzeltin) diferansiyel denklemler (uygulamalı matematik) kullanılarak yapılmıştır, fakat konjektür saf (pure) matematik ile ifade edilmiştir. hasılı, ispatı en azından anlayabilmek için poincare gibi bir görüşe sahip olmak gereklidir. zaten, dört ve daha yukarı boyutlarda şimdiye kadar fields madalyası almış olan ispatları bile hakkıyla anlayabilen matematikçi fazla değildir.

edit: mesaj atan arkadaşlara teşekkürler, sordum ettim ispattaki pde'nin uygulamalı matematikle uzaktan yakından alakası yokmuş. şartlı refleks olmuş pde ile uygulamalı matematiği birlikte duya duya ne bileyim. ispatı kontrol etmek yine de zormuş ama

devamını okuyayım »
04.02.2006 06:33