feritciva

  • mangal yürekli rişar (520)
  • 734
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

v for vendetta

wachowski kardeşlerin matrix trilogy'de genel manzarayı gösterdikten sonra, kavrayış konusunda çok hızlı olmayanlar için içinde bulunduğumuz tutsaklığı daha elle tutulur, gözle görülür düzeyde gösterdikleri son derece iyi film.

--- spoiler ---

çizgi romanını okumadığım için v benim için yeni bir karakterdi ama wachowski'lerin kafalarındakini sunabilmek
için şahane bir aracı olduğu belli. filmi seyrettikten sonra son hız eve gelip matrix reloaded dvd'sinde merovingian'ın söylediklerini dikkatle dinlemekte yarar var. belki de wachowski'ler kendi yaptıkları eserlerde de "hiç bir şey tesadüf değildir, herşey birbirine bağlıdır" söylemini sistemli şekilde takip ediyorlar. en azından hugo weaving'i klonlamayı çok istedikleri kesin.

öte yandan daha sinemadan çıkarken arkadan gelen "uhehe bu neydi olm, bu babam için, bu anam için, bu köyüm için muhabbeti yapmışlar be" yorumlarını duyduğumda sahiden bir polarizasyona doğru gittiğimizi - hatta tam ortasında olduğumuzu - bir kez daha anladım. keza kurtlar vadisi'nin bir dizi/film/prodüksiyon vs olmayıp bir yaşam görüşünün yansıması olduğunu anladım. bu filmde büyük usta john hurt tarafından canlandırılan bush efendi'nin ikinci seçiminden sonra "you're either with us or with them" söyleminde zirveye çıkan bir polarizasyon bu. bununla beraber bu aslında hiç de bush'un veya herhangi bir parti liderinin inanmamızı istediği türden bir taraf tutma değil. en basit şekliyle "bulundukları ağılda memnun olanlar - gerçek özgürlük isteyenler" gibi bir ayrım olduğunu söylemek gerek bunun. jiddhu krishnamurti'nin söylediklerine bir daha göz atma zamanı şimdi.

herhangi bir an tv'de haberleri açtığınızda veya bir gazeteye göz attığınızda okuduğunuz/izlediğiniz her şeyin -ama herşeyin- gittikçe boyası dökülmeye, eğreti durmaya başlayan, saçmasapan kurgulanmış "gerçeklik" parodileri olduğunu düşünüyorsanız, "seçim yapmak" sizin için bugün kırmızı kazağımı mı giysem, kot pantolon mu gibi mühim olayların çok daha ötesinde bir şeyler ifade ediyorsa veya her "ben" dediğinizde bu "ben"e install edilmiş programlamalar sizi gittikçe daha çok rahatsız ediyorsa bu filme gidin. diğerleri için her zaman uygun alternatifler var ve olacak zaten, dün körfez savaşı, bugün kurtlar vadisi, yarın yeni bir karikatür krizi.

ha, son olarak sanırım hugo weaving gerçekten bir elf.

--- spoiler ---

devamını okuyayım »
01.04.2006 08:38