fever

  • mülayim ama sempatik (536)
  • 833
  • 0
  • 0
  • 0
  • 9 ay önce

thinkpoint

thinkpoint, sahte bir antivirüs-antimalware olup oldukça tehlikelidir.

dikkatle yaklaşıp, gereken önlemleri aldığınızda bilgisayarınızda kalıcı bir hasar bırakmayacaktır.

---o---

her şey microsoft security essentials ismindeki (bundan böyle mse diye anacağım kendisini) henüz bir faydası olup olmadığı konusunda emin olmadığım programın virüs buldum diye ortaya çıkmasıyla oldu.

mse, chrome.exe (bildiğin google chrome) dosyasının çok ciddi (severe) malware olduğunu bir şeyler yapmam gerektiğini söyledi. ama tek tıklayabileceğim şey ok butonuydu, tıkladım netekim.

bu sırada gördüğüm tüm pencereler sıradan mse pencereleri ve uyarılarıydı. şüphelenmem için hiç bir sebep yoktu. üstelik tek tıklayabileceğim şey de ok butonuyken ne yapabilirim ki?

sonrasında bu virüsü temizlemek için thinkpoint antivirüs programını full versiyona upgrade etmem gerektiğini, bunun için de restart etmek gerektiğini söyledi.

bunu da yine mse pencereleriyle yapıyor olması ve ok dışında tıklanacak bir şey olmaması sebebiyle kabul ediyorsunuz. yeniden açılan bilgisayar thinkpoint ile açılıyor ve program sahte bir tarama gerçekleştiriyor.

tarama sonucunda bir çok virüsler, malware'ler bulunuyor. bunları silmek için 69$ para isteniyor. ve sadece thinkpoint penceresi aktif! çıldırmak üzere misin? hayır, sakin ol.

--önemli: sakın ha bu durumda para ödemeyin. sözümona tarama işleminin bitmesini bekleyin ve continue unprotected'ı seçin.

bilgisayar yeniden açıldığında gerek görev yöneticisi gerekse internet tarayıcılar thinkpoint tarafından güvenlik gerekçesiyle engellenecektir.

--işte yapmanız gerekenler:

* bilgisayarı yeniden başlatın, windows başlarken f8 basın ve güvenli kipte (ağ bağlantısıyla birlikte) açın.

* thinkpoint yine aktif olacaktır. ctrl - alt - del kombinasyonuyla hemen görev yöneticisini başlatın.

* hotfix.exe işlemini sonlandırın.

* windows, güvenli kipte olacak şekilde açılacaktır.

* tarayıcınızı açın ve http://download.cnet.com/ adresine bağlanın.

* malwarebytes programını indirin.

* indirdikten sonra update'leri de yükleyin.

* quick scan yapın ve bulunan tüm malware'leri silmesini söyleyin.

işte hepsi bu kadar. pırıl pırıl bilgisayarınızı afiyetle yiyin.

microsoft çalışanı, sana da bir çift sözüm var: düzgün yapın lan şunu!

---o---

daha fazla bilgi için google'da thinkpoint ifadesini aratınız. (bkz: http://www.google.com/…h?aq=f&ie=utf-8&q=thinkpoint)

aman bizim antimalware iyi, bizimkini yüklersen en güzel bizimki siler şeklinde çaktırmadan reklam yaptığını sanan how to remove thinkpoint'çilere karşı da dikkatli olunuz.

bir macera daha mutlu sonla bitti. sonraki bölümde görüşmek üzere!

devamını okuyayım »
20.11.2010 23:58