fiddy

  • 192
  • 3
  • 0
  • 0
  • 2 hafta önce

kendi kendine meme muayenesi

kendi kendine meme muayenesi (bundan sonra kkmm olarak geçecektir), meme kanserinin tanısında çok önemli bir faktördür, kadınların kendi vücutlarını tanımalarını ve kendi sağlıklarıyla ilgilenmelerini teşvik eder.

yukarıda yazılanın aksine, kkmm'de olay büyük bir kitle bulmak değil, değişiklikleri farketmektir. "büyük kitle olmadan farkedilemez, öyle olunca da erken tanı olmaz" yaklaşımı gereksiz ve zararlıdır.

pek çok kadının memesinde "fibroadenom" dediğimiz minik kitleler vardır, bunlar genellikle problem yaratmayan ve iyi huylu kitlelerdir. toplum arasında "yağ bezesi" olarak da geçiyor, bu tam olarak doğru bir tanım olmasa da.

kkmm sonucunda kadınlar, birkaç ay içerisinde kendi memelerinin dokusuna hakim oluyorlar. çok minik değişiklikler bile farkedilir hale geliyor.
örneğin, pek çok kadının memesindeki kitleyi partnerleri farkediyor (çünkü memelerini kendileri değil partnerleri daha çok elliyor)

mamografi, invazif* bir işlem olduğu için, herhangi bir tıbbi gerekçe olmadığı sürece belirli yaşın altındaki kadınlara uygulanmamaktadır.

"mamografi" erken tanıda yardımcı olsa da esasen bir erken tanı yöntemi değil, bir klinik tanı yöntemidir. 40 yaş üstü kadınlara, aile öyküsü veya ek bir gerekçe yoksa, 2 yılda bir kere tavsiye edilmektedir. bu süre içerisinde memelerindeki değişiklikleri anlamanın tek yolu - evet, doğru bildiniz - kendi kendine meme muayenesidir.

---------------------

şimdi size bunu nasıl yapacağınızı anlatayım.

---------------------

ayda bir kere, tercihen menstrüel döngünüzün hep aynı döneminde yapmanızı tavsiye ediyorum. kkmm'yi iki aşamada gerçekleştireceksiniz.

1) inceleme: sadece gözlemleyerek yaptığınız muayane, burada aradığınız şeyler memelerde yeni beliren asimetri, anormal büyüme, meme üzerinde çekilme, portakal kabuğu görüntüsü, meme cildinde çukurlaşma, meme başı yaralanmaları, meme başında kalınlaşma ve meme başı pozisyonlarında değişiklik.

* öncelikle belden yukarınız çıplak olacak şekilde aynanın karşısına geçin.
* kollarınız yanınızda sarkık dururken aynadan memelerinizi inceleyin.
* kollarınızı başınızın üzerine kaldırıp aynada memelerinizi inceleyin.
* ellerinizi belinize koyup aynada memelerinizi inceleyin.
* elleriniz belinizdeyken öne doğru eğilirken aynada memelerinizi inceleyin.

2) fiziksel muayene
* düz bir yatağa uzanın.
* hangi memenizi muayene edecekseniz, o taraftaki elinizi ensenizin altına yerleştirin.
* diğer elin işaret, orta ve yüzük parmaklarının ön yüzü ile meme başının çevresinden başlayarak dairesel olarak ve dışa doğru memenizi muayene edin.
* koltuk altınıza doğru ilerleyin ve mutlaka koltuk altınızı da muayene edin.
* diğer memeniz için tekrarlayın.
-- dairesel olarak değil, yukarıdan aşağıya düz olarak da muayene edebilirsiniz fakat ben dairesel olarak incelemenizi tavsiye ediyorum.
* meme başınızı hafifçe sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.

-------

sağlığınız için lütfen 20li yaşlarınızdan itibaren ayda bir bu kontrolü yapın.

devamını okuyayım »
05.07.2016 14:59