garipadam

  • 3403
  • 23
  • 15
  • 0
  • dün

hdp'nin türk bayrağı taşıması

doğru mu yanlış mı? bu bayrağı taşıyan kişiye göre değişir. eğer bayrakla mitinge katılan kürt veya pkk'li olmadığı halde hdp'ye oy verenler'den ise eyvallah derim, saygı duyarım. ama bunu yapan devlet terörünün kurbanı bir kürt ise henüz çok erken, yanlış derim. çünkü bayrak yıllarca faşizmin sembolü oldu. kürtlere yapılan linç girişimlerinde, asker ölümlerden sonra, kürt karşıtı gösterilerde vs gibi olaylarda hep bir fetiş oldu. ikinci bir sebep ise onlarca yıldır sistematik bir şekilde asimilasyon, imha ve inkar politikalarıyla kürtleri yok etmek isteyen bir devletin bayrağını sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi ya da onca şeyi unutmaya hazırız mesajı adına kapıp heyo hadi hep beraber türkiyelileşelim demek saçma geliyor. yıllardır uğruna savaşılan, büyük bedeller ödenen haklarımızın çoğunu alamamışken, binlerce insanımız cezevlerinde çürüyorken, onlarca katliam binlerce faili meçhul cinayet ortada duruyorken ve yarın öbür gün tekrar savaşın başlama ihtimali varken benim bir kürt olarak elime bayrak alıp mitinge katılmam mümkün değil.

elde ettiğimiz kazanımları küçümsüyor, hiçbir şey değişmedi demiyorum. kürt özgürlük hareketi çok büyük şeyler başardı, mesela eskiden olduğu gibi kürtçe gazete dağıtıyor diye insanlar enselerinden vurulmuyor. belki devlet hala kürt çocuklarını öldürüyor ama en azından dava açılabiliyor mesela. ya da kürtçe yayın yapan devlet kanalı var. herşeyi geçtim kürt yok kürtçe yok diyebilen bir devlet yok artık.

nefret mi bu, bilmiyorum. savaş ortamının yarattığı psikolojik tahribat, nefret, öfke her neyse ben buna hazır değilim ve benim gibi milyonlarca kürt var, onu da biliyorum.

devamını okuyayım »
31.05.2015 08:06