gemini stonehead

  • azimli
  • hırçın golcü (266)
  • 1660
  • 4
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

mine g. kırıkkanat

şu güne kadar düzgün bir yazısını görmediğim, halkımızla ilgili yazdığı son yazılarıyla da artık benim üzerine bir şey yazmamı gerektirmeyecek kadar çok ayar almış insan.

bir dine hakaret etme cüretini göstermesini de geçtim ama ben şu balık meselesine feci takıldım. nasıl yani, balık yiyip et yemiyen kültürlü, görgülü, uzun bacaklı filan oluyor da et yiyenler görgüsüz, kıllı, kısa bacaklı mı oluyor?

ilginç, ben balık yemeyen öyle insanlar gördüm ki bacak boyu/boy oranları 6.2'nin üzerindeydi* ve münasip yerleri dışında bir yerlerinde de kıl yoktu.

ve öyle et seven, mangal seven, kısa bacaklı, şişman insanlar gördüm ki mine g kırıkkanat adlı şahıs yanlarına yaklaşmaya çekinir, kazara karşılaşsa önlerinde saygıyla ezik ezik eğilir.

bir de kol boyuna takıldım. bu fransız vatandaşı hanım sanırım bilmiyor batının icad ettiği bütün sporlarda*** ve haute couture taşımada uzun kolluların makbul olduğunu. hadi abdest kelimesini doğru yazmayı bilmiyorsun, "realité"yi türkçe karşılığı olmayan bir kelime sanıyorsun, paris'te hiç mi defile izlemedin? cehalet kötü bir şey, evet.

işin daha da vahim olan tarafı, bu hanımın avrupalılar'ı hep temiz, pak sanmasıdır. sanırım paris'te gezinirken parisienlere hiç bakmamış, nasıl kıllı kıllı geziyor hepsi, bacakları da ne kadar kısa, komşuları almanlarınkiler de ne kadar kalın. araplar da ezelden beri pis ve cahildi değil mi mineciğim? biraz toplumların tarihine dair bir şeyler okuyup onu anlamaya çalışsan nasıl olur?

mesela şurdan başlayabilirsin; (bkz: türklerin araplara karşı besledikleri antipati/@gemini stonehead).

biliyor musun mineciğim, çok özendiğin batıda eğer böyle bir üslupla yazmış olsaydın sen de, farklı olduğunu iddia eden ama diğerlerinin aynısı olan o dandik gazetenin sorumlu müdürleri de, sözlükten uçmamak için yazamayacağım kelimelerle nitelendirilebilen o genel yayın yönetmeniniz de istifa etmiş olacaktınız. ve hepiniz de silinmiş, unutulmuş, o tepeden bakıp türlü hakaretler ettiğiniz alt tabakanın arasına karışmış olacaktınız.

konuyla alakalı olarak bakınız;

(bkz: türk medyası/@gemini stonehead)

ayrıca;

(bkz: cahil cesareti)
(bkz: kompleksli insanlar)

not: bence bir antropolog ordusu tutalım, hepimizin kafataslarını incelesin ve nereli olduğumuza karar versin. avrupalı olmadığına karar verilenlerle beraber ari ırkımızı kirleten kısa bacaklıları, şişmanları, et sevenleri de yakalım, kurtulalım onlardan. hoş, böyle bir durumda sözkonusu yazarımızın kendisi de yanacaktır, evet.

çok gerekli edit: islam'ı, araplar'ı aşağılamasını geçtim; ki bunlar insanların günlük konuşmalarında sıkça görülen şeyler de değildir. evet, sahil yolunda ilerlerken belki küfür ediyor olabilirsiniz, ancak arkadaşınızla yaptığını türden konuşmaları milyonlara ulaşan bir gazetede yazamazsınız, basının bir ahlakı(artık kaldı mı emin olmasam da) ve bir üslubu vardır, her şey o çerçevede yapılır. gazeteci olmanın ilk kuralı da budur, arkadaşınla konuştuğun şeyleri oraya yazamayacağını, o üslupla yazamayacağını bilmektir. yine üzülerek görüyoruz ne biçim insanların nerelere geldiğini. ama artık "neden böyle?" diye saçımı başımı dağıtmıyorum, alıştım. bu düzen böyle sürüp gidecek, biz ise ancak ekşi sözlükten ayar vermekle yetineceğiz. maalesef...

devamını okuyayım »
30.07.2005 13:29