golden state warrior

  • 2315
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 yıl önce

sumo

geçtiğimiz yıllarda birçok skandalla çalkalanan sumo güreşi, popüler kültürün de etkisiyle yurt dışında destek kazansa da japonya’da büyük kan kaybediyor.

nedir bu skandallar? sumo okulunda genç bir güreşçinin öldüresiye dövülmesi, bir güreşçinin uyuşturucu kullandığı için tutuklanması, şike yapıldığının ortaya çıkması vs. özellikle 2007’de 17 yaşındaki sumo öğrencisinin bira şişesi ve beyzbol sopasıyla dövülüp öldürülmesi medyada geniş yer bulmuştu.

japonya sumo federasyonu’na (jsf) eleştiriler artarken son dönemde ortaya çıkan yeni muhalif grup, bu sporda çeşitli reformlar gerçekleştirme amacında. bu muhalif grubun başını çeken isimse, 37 yaşındaki eski şampiyon takanohana.

örneğin takanohana’nın en başta yapmak istediği şey, jsf’nin 10 kişilik yönetim kurulunu kapalı kapılar ardında değil de açık oylamayla seçmek. eski şampiyon, şu sıralar ülkede beyzbol ve futbolun gerisinde kalan sumoyu gençlere tanıtmak ve sevdirmek için okullara inmek amacında.

tabii gençlere sumoyu sevdirmek biraz zor olabilir zira sumonun geleneksel eğitim metotlarının kötü bir ünü var. jsf’nin araştırmasına göre sumo okullarının büyük bölümünde öğrenciler dövülüyor, ceza olarak ağızlarına tuz veya kum atılıyor.

dohyoo’nun üzerinde sorun çok daha farklı. son dönemde japon sumocular son derece kötü durumdalar. çoğunluğu moğolistan ve doğu avrupa’dan gelen güreşçiler müsabakaları domine etmeye başladılar.

üç yıldır japonya’da janpon bir sumocu şampiyona kazanabilmiş değil. turnuvalardaki güreşçilerin üçte biri de yabancı ülkelerden gelme. mesela geçtiğimiz günlerde biten bahar turnuvasını moğol asıllı asashoryu kazandı-ki bu asashoryu’nun toplamda 25. zaferi.

yukarıda sözünü ettiğimiz takanohana jsf başkanlığı için adaylığını koydu ve bu kötü gidişe dur demek istiyor. takanohana ülkedeki siyasi değişime de güveniyor zira belki duymuşsunuzdur geçtiğimiz ağustostaki seçimlerde merkez sol partisi, muhafazakar partinin yaklaşık 50 yıllık hakimiyetine son verdi.

jsf seçimlerinin 1 şubat’ta yapılması bekleniyor. 109 delege, 10 kişilik yönetim kurulunu belirlemek için sandık başına gidecek.

biz de merakla kendilerini bekliyoruz. her yıl ‘kırkpınar’a bu yaz sumocular gelecek’ deniyor. eğer japon sumocular yabancı rakiplerine karşı sapır sapır dökülmeye devam ederse gerçekten yakın gelecekte –mecburiyetten- er meydanına çıkabilir!

yazı: gsw

devamını okuyayım »