hinlikperisi

  • 328
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 ay önce

tecavüzcülere verilmesi gereken ceza

her tecavüz vakasında aynı şey oluyor. olayın vehametinden dolayı hissettiğimiz tiksinti, üzüntü, şaşkınlık geçmemişken, bir de tepki duyanların kastrasyon fantezilerine, meydanlarda sallandırma, beslemeyip de asma hayallerine maruz kalıyoruz. yani bazılarını anlamaya çalışıyorum, gerçekten bunu kastetmediklerine, yalnızca tepkilerinin büyüklüğünü göstermek için bu cümleleri kurduklarına inanmak istiyorum. ama tecavüzden içeri giren suçluların şişlenmesinin normal kabul edildiği, linç edilmelerinin anormal karşılanmadığı bir dünyada yaşadığımız düşünülürse de, bu fazla iyimser bir tahmin gibi.

zaten şiddetin içselleştirilmesi, hak görülmesi yüzünden işlenen, belki de bu yüzden şiddetin, gerek devlet eliyle, gerek kişiler arasında yaygın olarak uygulandığı doğu bölgelerinde daha sık görülen (bu demek değil ki, batıda yok) bir suçtan bahsediyoruz. bunun çözümü, kısasa kısas gibi ilkel bir adalet anlayışıyla o şiddeti katlamak mıdır? ceza denen şey, mağdurların içini rahatlatmak için mi uygulanır? yoksa ıslah etmek, ıslah edilemeyecek durumdaysa da toplumdan ayırarak, daha fazla insana zarar vermelerini önlemek için mi?

mağdurların içini bu şekilde rahatlatmayı umuyorsak, daha çok bekleriz. kendisini koruması gerekenlerin tecavüzüne uğramış bir çocuk için, hatta hiç beklemediği bir anda böyle bir şiddetle karşılaşan bir yetişkin için de, suçluya verilecek hiç bir ceza onun yaralarını sarmayacak. amaç buysa, bir çok çocuk ve gencin hali hazırda tecavüz sonrası travma tedavisi gördüğü hastanelere uğramak lazım. bu hastanelerde çalışan bir arkadaşımın anlattıklarına göre, omuzlarına yüklenen suçluluk duygusu bu hastanelerde daha beter artıyor. yaşadıkları neredeyse görmezden gelinip, iki ilaçla düzeltilebilecek, herhangi bir depresyonla aynı kefeye konuluyor.

devamını okuyayım »
22.04.2010 03:18