hotwhoppercheese

  • bıçkın (483)
  • 949
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 ay önce

hindistan

son bir kaç ay içinde şirketimde gelişen bazı olaylar neticesinde bir kaç seneliğine yerleşmekte olduğum ülkedir.

burada geçen bir kaç hafta sonrasında söyleyebileceklerim:

1- bir şekilde yolunuz buraya düşerse ve burada bir iş için çalışmanız gerekirse öncelikle bütün önyargılarınızdan arının ve buraya öyle gelin. hele hele büyük şehirlerde büyüyüp yaşamış birisi için inanılmaz zorlayıcı bir deneyim olacaktır.

2- kendinizi çok fazla "aman insanların arasına karışacağım, onlar gibi yiyip onlar gibi içeceğim" moduna sokmayın. hayvan gibi amerikan - ingiliz tarzı restoranlar var, bi zahmet istanbul'da big chef'se verdiğiniz paranın üçte ikisini bayılın ve düzgün yemek yiyin.

3- sokakta satılan yiyeceklerden yiyip içmeyin

4- biraz uzun kalacaksanız (1 hafta veya daha fazla) vakit kaybetmeden en yakın airtel şubesine gidin ve kendinize bir gsm hattı çıkartın. hiç bir mekanda wifi olmadığı için 3g şart.

5- normal taksilerle uğraşmak yerine uber'i tercih edin. boylece
i) taksiciye nereye gideceğinizi anlatma derdinden kurtulursunuz
ii) kazık yeme ihtimaliniz minimuma iner (en fazla sizi dolaştırıp götürür fakat uber'de bu çok farkettirmez fiyatı, müdahale edersiniz canınızı sıkarsa)
iii) nakit para verdikten sonra bozuk yok bilmem ne geyiklerinden kurtulursunuz.

6- tecavüz olayları çok haber olur hindistan'da. yılda yaşanan tecavüzleri nüfusa böldüğünüzde isveç'te çok daha yoğun tecavüz vakalarının yaşandığını bilin, fakat yine de arkanızı kollayın.

7- metroyla falan uğraşmayın. uber'e binin veya araba / şoför kiralayın. araba ve şoför kombinasyonunu türkiye'deki taksi parasıyla bile karşılaştırdığınızda komik rakamlara kiralayabilirsiniz.

8- kalabalık bir grup değilseniz çok fazla şehir dışına seyahate çıkmayın. 2 kişi falan girişmeyin bu işlere.

9- tane tane ingilizce konuşun. hatta becerebiliyorsanız hafif arap aksanı taklit eder gibi konuşun, daha iyi anlıyorlar.

10- babanız bile olsa birisi size açılmış bir şişeden veya sürahiden su veriyorsa içmeyin. bünyeniz hintlileri etkilemeyen bakterilere karşı savunmasızdır.

11- kuzey hint mutfağı bizim mutfağa bir tık daha yakındır. güney hindistan mutfağından uzak durun.

12- büyük süpermarket çıkışlarında alışveriş poşetiniz ve faturanız son bir kez güvenlik kontrolünden geçer. kasada hemen fişinizi buruşturup çöpe atmayın.

13- hint restoranlarında genelde yemekler ortaya 2-3 kişi paylaşsın gelir ve büyük porsiyonlardadır. gaza gelip 3-4 çeşit yemek söyleyip masayı donatmaya kalkmayın. iyi niyetli bir garsona denk geldiyseniz sizi uyarıp durumu anlatır. hıyarın birine denk gelirseniz masanızda 10 kişilik yemeği bulursunuz. ha fiyatı türkiye'deki 2 kişilik yemek fiyatıdır ama olsun...

14- microbrewery denen hadise çok gelişmiştir. güzel cafeler kendi biralarını üretir. her cafenin farklı bir bira tadı vardır. bol bol bira için.

devamını okuyayım »
17.05.2015 15:06