javiermediavilla

  • 30
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

the matrix

filmlerle ilgili bilgiler vermeye matrix serisiyle devam edelim. öncelikle bilgileri ımdb trivia kısmında bulabilirsiniz.

edit: (bkz: #99108529) bahse konu entryle ilgili cevap hakkım bakınızdadır :) (bkz: #99147916)

debe editi: okumaya üşenenler için el emeğim göz nurum videom :)

matrix'te gerçekleşen tüm sahneler, bir bilgisayar monitöründe izliyormuşçasına yeşil bir renk tonuna sahipken, gerçek dünyadaki sahnelerde mavi bir renk tonu vardır. çünkü yönetmenler mavinin daha çok gerçek bir dünya rengi olduğunu düşünüyorlardı (buna rağmen, ironik bir şekilde mavi, doğada en az meydana gelen renktir). ne gerçek dünyada ne de matrix'te olmayan morpheus ve neo arasındaki dövüş sahnesi ise sarı renkte.

yapım öncesi keanu reeves, servikal omurganın iki seviyeli bir füzyonuna maruz kaldı ve bacaklarında felce neden olmaya başladı ve boyun ameliyatı geçirdi. ön prodüksiyon sırasında hala iyileşiyordu, ancak eğitim konusunda ısrar etti, bu yüzden filmin dövüş koordinatörü woo-ping yuen yumruklar ve daha hafif hareketler yapmasına izin verdi. reeves sıkı bir şekilde eğitildi ve hatta izin günlerinde eğitim istedi. bununla birlikte, ameliyat hala dört aylık eğitimden ikisine tekme atamadı. sonuç olarak, reeves filmde pek tekme atmadı.

çekimin ilk gününde, ajan smith'i canlandıran hugo weaving bacağından yaralandı. cerrahi olarak çıkarılması gereken bir polip olduğu ortaya çıktı. bir süre için, yeni aktör seçilmesi önerildi, ancak programın etrafında değişiklik göstererek, tüm dublörlerinin çekimin sonunda gerçekleşmesiyle rol oynayabildi.

çekimlerden önce, başrol oyuncuları ve aktrisleri, dövüş sanatlarını uzmanları ile birlikte ekim 1997'den mart 1998'e kadar dört ay geçirdiler. oyuncular ve aktrisler aslında sadece birkaç hafta alacağını düşünmüştü.

tank, dövüş sanatları eğitimini neo'ya yüklerken, çeşitli dövüş sanatları tarzlarında gezinirken bilgisayar ekranının bir görüntüsü de vardır. neoya yüklenen dövüş stillerinden bazıları jiu-jitsu, savate, kempo, tae kwon do ve tabii ki kung fu.

ajan smith’in neo’yu sorguladığında baktığı "sabıka kaydında bazı kişisel bilgiler görülebilir: burada doğum yeri capıtal cıty usa, burada en enteresan tesadüf ise pasaportun bitiş tarihinin 11 eylül saldırılarının tarihi olan 11 eylül 2001 olması.

neo'nun bilgisayarındaki diskleri sakladığı kitap, jean baudrillard'ın postmodern simülasyon ve hiperrealite kavramını araştıran bir tez çalışması olan "simulacra ve simülasyon" kitabı. gizlediği bölüm ise "nihilizm üzerine" olan bölümdür. nihilizm, sıklıkla, yaşamın anlamdan yoksun olduğu inancıyla birleşmiş bir umutsuzluk hissini içerir.

filmin başında uyurken - neo'nun yasadışı bilgisayar aramalarından biri, morpheus'un heathrow havaalanındaki yetkilileri kaçırdığını gösteriyor.

neo'nun ağzı, sorgulama sahnesi sırasında eritilir, bu motif, filmin birçok etkisinden biri olarak hizmet veren bilim kurgu romanı "ağzım yok ve çığlık atmalıyım" romanına atıftır. sahne, bilgisayar efekti ile oluşturuldu ancak sahnenin etkisini arttırmak için neo'yu canlandıran keanu reeves'in ağzında protez makyaj kullanıldı.

bilgisayar ekranlarındaki glifler, çağrı izleri, ters harfler ve sayılar japonca katakana karakterlerinden oluşur.

neo'nun çalıştığı şirketin adı metacortex. bu kelimenin kökleri, webster'ın araçlarına göre “beyni çevreleyen gri maddenin dış tabakası (sınırı)” olan “korteksin“ ötesine veya üstüne çıkması ”anlamına gelir. böylece, metacortex, tam olarak neo'nun başardığı şey olan “beynin sınırlarını aşıyor”.

morpheus'un gemisi nebuchadnezzar'ın çekirdeğinde yazana göre, gemi 2069 yılında "abd'de üretilmiştir".

filmde kullanılan cep telefonları nokia 8110'lardı. ayrıca 8110 sms işlevselliğine sahip ilk ticari telefon oldu.

filmdeki karakterlerin genelde tek ismini biliyoruz yani matrix evrenindeki ve gerçek dünyadaki isimlerinin ikisi de kullanılmıyor. ajan smith, görüşme sırasında cypher'i bay reagan olarak adlandırıyor. bu onu neo'nun yanı sıra, filmde hem matrix kimlikleri hem de gerçek dünyadaki kimliğiyle tanımlayan tek karakter yapıyor.

filmin yönetmenleri wachowski kardeşler, popüler japon mangasının ve aynı isimdeki 1995 yapımı ghost in the shell filminin matrix filminin gelişimine büyük etkisi olduğunu söyledi.

nebuchadnezzar, star trek (2009) gibi filmlerde kullanıldığı gibi temiz, soğuk ve steril uzay gemisi iç ortamları yerine yamalı bir görünüme sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. kablolar, geminin çalışan iç elemanlarını göstermek için görünür hale getirildi ve her bir kompozisyon, gemiyi "insan ve makine arasında bir evlilik" olarak iletmek için dikkatlice tasarlandı.

neo seçilmiş kişidir ve kelime olarak da one yani bir ile ilişkilendirilir. bu arada, cypher'in adı arapçaya dayanır ve sıfır anlamına gelir. birlikte, sıfır ve biri ikili verilerin temelini ve böylece tüm modern bilgisayar verilerinin temelini temsil eder. (neo ayrıca tamamen bu iki haneden oluşan bir rakam olan 101 numaralı apartmanda yaşar.) son olarak, trinity'nin adı "üçlü" anlamına gelir ve filmin başında 303 numaralı odada belirir.

yunan mitolojisinde morpheus, rüyalar tanrısıdır. morpheus'un buradaki rolü düşünüldüğünde bu isim biraz ironikleşir. yunan mitolojisindeki morpheus rüya tanrısıyken filmde morpheus insanları hayallerindeki durumdan gerçeğe uyandırmak için uğraşmaktadır.

will smith neo rolünü oynamaya yaklaşmıştı, ancak 1999 yapımı vahşi vahşi batı'da (1999) yer almak için teklifi geri çevirdi. daha sonra, o dönemde, "aktör olarak yeterince olgun olmadığını" ve rol verilseydi mahvedeceğini düşündüğünü söyedi.. "keanu, neo kadar zekiydi" diyerek pişmanlık duymadığını belirtti.

russell crowe, morpheus'un rolünü reddetti. açıklaması ise “sadece anlamadım. senaryoda 42. sayfayı geçemedim. bu dünya benim için ilginç değildi.” şeklinde oldu.

filmle ilgili tüm bilgileri izlemek ve beni desteklemek için kanalıma göz atabilirsiniz

devamını okuyayım »