keyfinbilir

  • 3713
  • 54
  • 8
  • 0
  • dün

şenol güneş

beşiktaş'a gelmeli mi diye sordum. gün itibariyle katılım beklediğimden de yüksek oldu. oy kullanan herkese ayrı ayrı teşekkür ederim.

http://strawpoll.me/4537000

şenol güneş, bilhassa "winner değil" söylemleriyle eleştirilen ve beşiktaş'ın hocası olabilecek kalibrede olmadığı iddia edilen bir insan.

kendisinin kariyerinde çalıştırdığı en yüksek itibarlı takımıntrabzonspor olduğunu belirtmekte fayda var. orada kazandığı en büyük başarı ise fenerbahçe ile ligi aynı puanda bitirmesi, şampiyon olarak kabul görmese dahi ortada böyle bir başarı mevcut.

türk milli takımı kariyeri ise dünya üçüncülüğü ile taçlandırıldı. henüz o başarıyı yakalayamadık. ve 2 dünya kupası içerisinde o başarıyı yakalayacağımızı iddia edebilen sözlükte 5 kişi varsa mesajla isimlerini belirtsin. futbol üzerine konuşalım.

benim için şampiyonluk yaşamış olması bir kriter değil. fenerbahçe ve galatasaray takımları türkiye liginde sükseli transferler ile başarıları yakalarken beşiktaş en başarılı dönemlerini özkaynak düzeninin sonucunda elde edebilen bir takım. bu sene ise özkaynak olarak bahsedemesek bile takımın çoğunluğu yerli ve genç oyunculardan oluşmakta.

başarının şampiyonluk olarak kıstas alındığı bir ligde son 4 sezonda 3 kere galatasaray'ın şampiyonluğu var. bu şampiyonluğun en büyük mimarı olarak futbolcuları gösterirsek, bu 3 şampiyonluk yaşayan kadroda burak yılmaz, selçuk inan, umut bulut, olcan adın, engin baytar, yasin öztekin ve ceyhun gülselam gibi oyuncular yer almış, bu başarılarda bazıları az bazıları ise epey katkıda bulunmuştur.

herkes galatasaray'ın başarılarını dile getirirken bu oyuncuları çimento ile yapıştırır gibi birbirine yapıştıran esas insanı, şenol güneş'i pek dikkate almıyor. bunlar bir kenara size volkan şen gelişimindeki farkın bile şenol güneş'ten kaynaklandığını belirtebilirim. volkan şen gibi bittiği varsayılan birisişenol güneş'le birlikte yeniden parlamış milli takıma kadar yükselmiştir. bunun yanı sıra bursaspor son olarak bulgaristan ile oynanacak olan milli maç için kadroya şener özbayraklı, serdar aziz, emre taşdemir, volkan şen, ozan tufan olmak üzere 5 oyuncu göndermiştir. bunda kuşkusuz şenol güneş'in payı yüksektir.

vereceğim son örnek ise dün oynanan türkiye kupası finali'nden. galatasaray'la türkiye kupası finali oynuyor. kadrodaki defans sıkıntısını aşmak için defansif bir ortasahayı stopere çekmek yerine altyapıdan ertuğrul ersoy adında 18 yaşında pırıl pırıl bir genci direkt ilk 11'de başlatıyor.

işte loser'lık buradan kaynaklanıyor. ozan tufan'ı stopere alsa belki kupayı alacaktı. ama maça ilk 11'de 18 yaşındaki altyapıdan bir oyuncuyla başlattı. kupayı kaybetti. ama yarınlar için bir oyuncu daha kazandı.

bütün bunları neden yazdım? işte bunun için. benim için başarı kupa değildir kardeşim. varsın kupa getirmesin. benim için başarı altyapıdan çıkan 18 yaşındaki bir çocuğun türkiye kupası finaline ilk 11'de başlamasıdır.

ve bence şenol güneş, bu yüzden winner bir teknik direktördür.

ekleme: bir de imza kampanyası başlatıldı.

https://www.change.org/…irektörü-olmasını-istiyoruz

devamını okuyayım »
05.06.2015 00:20