klikup

  • 314
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

türkiye'de ırkçılık yok

son günlerde yeniden gündeme gelen ırkçılıkla ilgili klişeleşmiş tespit. tam olarak aslında şöyle "bizim kültürümüzde ırkçılık yoktur". hakikaten doğru. en azından kast edildiği biçimiyle. siyah tenli ırktan olanlara karşı türkiye'de ırkçı bir tutum yok. bunun da basit bir sebebi var. ancak o sebep, erdemli bir tercihten öte, pratik bir duruma dayanıyor. başlıkta da ifade edilmiş. ülkemizde yeteri sayıda siyahi ırka mensup insan yok.

yoksa günlük yaşam içindeki her türlü farklılığa karşı ayrımcılık mevcut. fenerbahçe-galatasaray, türk-kürt, türk-ermeni, akp-chp, başörtü-mini etek vs... gırla gider bu liste. farklılığa karşı sıfır tahammül, sıfır hoşgörü. hayatında yeri olmayan, ucu kendine hiç dokunmayan, sadece hollywood filmlerinde gördüğümüz ırkçılığa lanet yağdırmak kolay. zor olan hemen yanı başında senden farklı bir şeye inanan adama saygı duyabilmek.

ırkçılığa karşıyım derken, diyarbakırspora pkk diye her maç küfür edilip, taşlanmasına ses çıkarmıyorsan veya daha beteri ona iştirak ediyorsan ya da yanıbaşındaki adam başka takımı tutuyor diye ona o.ç.li mesajlar atıyorsan sen de muz sallayan adam kadar cahilsin. onun kadar ayrımcısın.

bir fıkra var. obama ile esad hangi ülke daha demokratik diye tartışıyorlarmış. obama demiş ki, bizim ülke o kadar demokratik ki, amerikan başkanı olarak bana bile küfredebilirsin. kimse aldırmaz. esad da demiş ki, ohooo o da bişey mi bizde sana küfretseler ödül bile veririm. aynen o hesap işte bizdeki bu muhabbet.

siyahilere karşı ırkçılık yok ama birbirlerine şikeci- o.ç diyenler var. destelenip ortadan katalan piçleri-kralı piçleri olarak farklı bir şekilde ayrılanlar var. sonra ateist-yobaz olarak yeniden başka şekilde bölünenler; ardından kürt-türk muhabbetinde yeni baştan saflarını alanlar var. dedim ya liste uzun. kategoriler çok. değişmeyen şey. hakaretler ve tahammülsüzlük.

devamını okuyayım »
17.05.2013 00:59